O nuo karo pradžios praėjo keturi mėnesiai, tad ar jau galime kalbėti, kuo tai baigsis, nagrinėja BBC. Vienu metu galimi penki scenarijai, kurie išlieka tikėtinumo ribose.
Scenarijus Nr. 1: ilgas karas
Karas gali tęstis mėnesius ar net metus, nes Ukrainos ir Rusijos kariai sistemingai įveikia vieni kitus. Viskas keičiasi vienai ar kitai pusei patyrus taktinį pralaimėjimą ar pasiekus sėkmę. Tačiau nė vienas iš jų nesiruošia pasiduoti.
Rusijos prezidentas mano, kad jam pasiseks pademonstruodamas strateginę ištvermę vildamasis, kad Vakarai pavargs teikti paramą Ukrainai ir sutelks dėmesį į savo ekonomiką bei Kinijos grėsmę.
Tačiau Vakarai iki šiol demonstruoja ryžtą ir toliau tiekia Ukrainai ginklus. Mūšio lauke fronto linijos praktiškai susiformavo, karas pamažu perauga į pozicinį „begalinį karą“.
„Trumpuoju laikotarpiu nematau galimybės bet kuriai pusei laimėti niokojančią taktinę ar strateginę pergalę“, – sakė pasitraukęs australų generolas Mickas Ryanas.
Scenarijus Nr. 2: Putinas paskelbs paliaubas
O jeigu Putinas nustebins pasaulį paskelbdamas vienašales paliaubas? Tokiu būdu jis galėtų įtvirtinti teritorijų užgrobimą ir tuo pačiu paskelbti pergalę.
Putinas galėtų tvirtinti, kad jo „specialioji karinė operacija“ pasiekė savo tikslus: Kremliaus remiami separatistai Donbase yra, tad į Krymą nutiestas sausumos koridorius. Po to jis galėjo bandyti iš moralinės pusės priversti Ukrainą nutraukti karo veiksmus.
„Rusija galėtų bet kada panaudoti šią techniką, jei norėtų žaisti su Europos noru įtikinti Ukrainą sudėti ginklus ir atsisakyti dalies savo teritorijų mainais į sąlyginę taiką“, – sako Karališkojo tarptautinių santykių instituto (angl. Chatham House) ekspertas Keiras Gilesas.
Toks požiūris jau buvo išsakytas Paryžiuje, Berlyne ir Romoje: kam tęsti karą, laikas imtis pasaulinių ekonominių problemų, siekime paliaubų.
Tačiau tam prieštarauja JAV, Didžioji Britanija ir dauguma Rytų Europos šalių, kurių politikai įsitikinę, kad Rusijos invazija turi pasibaigti tiek pačios Ukrainos, tiek likusios Europos bei tarptautinės tvarkos labui.
Jeigu Rusija paskelbs paliaubas, tai galės valdyti situaciją, bet nelems karo veiksmų pabaigos.
Scenarijus Nr. 3: Aklavietė mūšio lauke
Ką daryti, jei tiek Rusija, tiek Ukraina padarys išvadą, kad nieko nebegali pasiekti kariniais veiksmais ir pradės derybas dėl politinio konflikto sprendimo?
Tarkime, jų kariuomenės išsekusios tiek žmogiškosios jėgos, tiek technologijų atžvilgiu. Karo tęsimas nebevertas pralieto kraujo ir išeikvotų išteklių. Rusijos kariniai ir ekonominiai nuostoliai yra ypač dideli. Ukrainos žmonės taip pat pavargo nuo karo.
O jeigu Kyjivo vadovybė, netikėdama, kad Vakarai ir toliau rems Ukrainą, nuspręs, kad laikas sėsti prie derybų stalo?
Juk JAV prezidentas Joe Bidenas atvirai sako, kad amerikiečių tikslas – pasirūpinti, kad Ukraina turėtų kuo stipresnes pozicijas prie derybų stalo. Daugelis sako, kad Vakarų troškimas, kad Rusija pralaimėtų, nėra tas pats, kas jų troškimas, kad Ukraina laimėtų.
Tačiau aklavietės mūšio lauke galima tikėtis dar daug mėnesių, o pasiekti politinį konflikto sprendimą bus itin sunku, kadangi Ukraina nepasitiki Maskva. Kyjivas mano, kad bet kokį susitarimą su Putinu jis panaudos kaip atokvėpį, kad sukauptų jėgas ir pasirengtų naujam puolimui.
Taikos sutartis gali trukti neilgai, o karo veiksmai gali atsinaujinti su nauja jėga.
Scenarijus Nr. 4: Ukraina laimi
Ar Ukraina, nepaisant visko, gali pasiekti pergalės regimybę? Ar tai gali priversti Rusijos kariuomenę pasitraukti prie sienų, prie kurių jie buvo prieš invaziją, jau nekalbant apie prieš aštuonerius metus atimtų teritorijų grąžinimą?
„Ukraina tikrai laimės šį karą“, – šią savaitę Nyderlandų televizijai sakė Volodymyras Zelenskis.
O jei Rusija nesugebės užimti Donbaso ir patirs dar vieną pralaimėjimą?
Rusijos karo mašiną jau alina Vakarų sankcijos, o Ukraina, naudodama jai teikiamą tolimojo nuotolio artileriją ir jai gyvybiškai svarbias salvinės ugnies sistemas, atliks eilę kontrpuolimų ir užims teritoriją, aplink kurią driekiasi Rusijos kariuomenės tiekimo linijos?
O jeigu Ukraina atkurs savo kariuomenę ir pavers ją puolančia, o ne ginančia? Toks scenarijus visai priimtinas, kad jau dabar priverstų politikus susimąstyti apie galimas pasekmes. Juk jei Putinui gresia pralaimėjimas, ar jis norėtų paaštrinti konfliktą panaudodamas cheminį ar net branduolinį ginklą?
„Nemanau, kad Putinas pripažintų pralaimėjimą įprastame kare, kai turi branduolinį ginklą“, – neseniai seminare Londono Karaliaus koledže sakė istorikas Niallas Fergusonas.
Scenarijus Nr. 5: Rusija laimi
Kas bus jeigu Rusija laimės? Vakarai ir toliau pabrėžia, kad Rusija, nepaisant ankstesnių nesėkmių, rusai neatsisako planų užgrobti Kyjivą ir pavergti didžiąją Ukrainos dalį.
Pasak vieno iš vyriausybės pareigūnų, šios scenarijaus niekas neatmeta. Rusija gali panaudoti savo sėkmę Donbase nukreipiant karius kitomis kryptimis: pavyzdžiui, vėl į Kyjivą.
Tarkime, kad Rusijos kariuomenės pranašumas, kartu su vadovybės pasirengimu nesigailėti savo karių gyvybių, duos vaisių, o Ukrainos pajėgos ir toliau patirs nuostolius.
Kaip pripažino pats prezidentas Zelenskis, per dieną kare žūsta iki šimto Ukrainos kovotojų, dar apie 500 būna sužeisti. Visuomenėje nuomonės gali išsiskirti: vieni ukrainiečiai norės tęsti karą, kiti reikalaus taikos ir grįžimo į normalų gyvenimą. O kai kurios Vakarų šalys gali pavargti teikti paramą Ukrainai.
Kita vertus, jei jie pamatys, kad Rusija įgauna pranašumą, kai kurios Ukrainos sąjungininkės gali norėti perkelti konfliktą į kitą lygmenį.
„Vakarai turėtų išbandyti branduolinius ginklus Ramiajame vandenyne, tokiu būdu įspėjant Rusiją“, – sakė vakarų diplomatas, panorėjęs išlikti anonimišku.
Šio karo ateitis dar nėra aiški.