Krizę išprovokavo Ispanijos šiaurės rytuose esančio regiono nepriklausomybės siekis.
Ispanijos premjeras Pedro Sanchezas Katalonijos prezidentą Quimą Torrą priėmė nacionalinės vyriausybės būstinėje – Madrido Monkloa rūmuose.
Q. Torra kaip vienintelį kelią iš politinės aklavietės pasiūlė teisėtą referendumą dėl Katalonijos nepriklausomybės ir turėtų siekti P. Sanchezo leidimo jį surengti.
„Kol negalėsime balsuoti teisėtame, įpareigojamame, abiejų šalių pripažįstamame... referendume, tol įmanoma, kad niekada nerasime sprendimo“, – praėjusį mėnesį interviu naujienų agentūrai „The Associated Press“ sakė jis.
Tačiau P. Sanchezo vyriausybė yra sakiusi, kad apsisprendimas pagal Ispanijos 1978 metų konstituciją nėra leidžiamas.
Vis dėlto centrinė vyriausybė turi „didelių lūkesčių“ dėl šio susitikimo, praėjusią savaitę sakė ministrų kabineto atstovė Isabel Celaa.
„Į susitikimą atnešame stiprybės, vilties bei tvirtumo ir tikimės abipusiškumo“, – sakė I. Celaa, kuri taip pat yra naujosios socialistų vyriausybės švietimo ministrė.
Tikimasi, kad P. Sanchezas pasiūlys atblokuoti turtingo regiono įstatymus socialiniais klausimais ir pažadės infrastruktūros bei kitų investicijų, kurių nerealizavo ankstesnė konservatorių administracija.
Q. Torros pirmtakas Carlesas Puigdemont'as nepaisė šaukimų į teismą ir pabėgo į Briuselį. Jis dabar gyvena Hamburge Vokietijoje, kur ginčija Ispanijos ekstradicijos prašymą.
Apklausos ir pastarojo meto rinkimai rodo, kad 7,5 mln. Katalonijos gyventojų yra pasidaliję į dvi apylyges nepriklausomybės šalininkų ir priešininkų stovyklas.