Latvijos kriminalinės valdybos pareigūnams prireikė trejų metų išsiaiškinti, kas 2009 metų balandžio 16-ąją Jūrmaloje nušovė verslininką Viačeslavą Sturenį (46 m.). Nušautasis turėjo kelias pavardes – prieš tai buvo Denisovas, dar anksčiau – Vasiljevičius.
Žudikai pasislėpė
Pirmuose spaudos pranešimuose šioje žmogžudystėje figūravo ir lietuviškas pėdsakas. Informacinės agentūros klaidingai pranešė, kad žmogžudys šaudė iš „Mazdos 323“ su Lietuvos valstybiniais numeriais „BMX 185“. Tačiau greitai paaiškėjo, kad mūsiškė „Regitra“ visai nenaudoja raidės „X“ ir kad tai – estiški numeriai.
Į verslininką V. Sturenį, kuris važiavo visureigiu „Porsche“, buvo pasikėsinta apie dešimtą valandą ryto. Piktadariai važiavo iš paskos, o kai jis sustojo sankryžoje, šalia sustojo ir „Mazda“. Tada atsidarė jos keleivio langas ir iš Kalašnikovo automato į visureigį buvo paleista trumpa serija...
Vėliau kriminalistai nustatė, kad kulkos perskrodė automobilį kiaurai, o dvi net pataikė į šalia stovinčio namo langus ir juos išdaužė. Laimė, ten žmonės nenukentėjo.
Gyvas liko ir kartu su V. Stureniu važiavęs verslininkas Viktoras Mironovas. Jis skubiai iššoko iš automobilio ir pasislėpė šalia esančiame restorane. Tuo metu spaudoje rašyta, kad vienu metu šis vyras buvo susijęs su nusikalstamo pasaulio šulo Janio Kalvos-Blakės grupuote.
Na o patį V. Sturenį pakirto net 5 kulkos ir jis žuvo iškart. Žudikai, kaip paprastai sakoma, nuvažiavo nežinoma kryptimi. „Mazda“ netrukus buvo surasta už kelių kilometrų. Rastas ir automatas, iš kurio buvo šaudyta.
V. Sturenis nusikalstamame pasaulyje buvo žinomas kaip Slava Piterskis ir buvo artimas Rusijos kriminaliniams sluoksniams. Savo pravardę jis gavo dėl to, kad ilgus metus buvo pragyvenęs Sankt Peterburge. Ten vedė ir pasiėmė žmonos Denisovos pavardę, o vėliau vedė latvę ir dar kartą pasikeitė pavardę.
Latvijos kriminalinėse suvestinėse V. Sturenis figūravo 2003 metais. Tuomet jo asmens sargybinis buvo nuteistas už 50 000 dolerių prievartavimą iš verslininkų. Toje byloje buvo teisiama net 12 vienos gaujos narių. Pats V. Sturenis buvo išteisintas, bet iš teismo salės tuomet jo nepaleido, o deportavo iš Latvijos, nes joje tuo metu jis buvo neteisėtai.
Atvažiavo iš Estijos
Tyrėjai iškėlė dvi V. Sturenio nužudymo versijas – arba tai žmogžudystė, susijusi su verslo reikalais, arba nužudymas dėl asmeninių motyvų. Kad tai buvo užsakyta žmogžudystė, nesuabejota iš karto, nes V. Sturenis buvo nušautas labai šaltakraujiškai ir profesionaliai. Ištyrus žmogžudystę paaiškėjo, kad kriminalistai neklydo.
Nustatyta, kad 2009 metų balandžio 8-ąją, likus 8 dienoms iki žmogžudystės, jos užsakovas su vykdytoju atvyko į Estiją, kur internetu buvo nusipirkę į akis nekrentančią pavažinėtą „Mazdą“. Tą pačią dieną jiedu atvyko į Latviją. Iš anksto buvo paruoštas ir automatas AK-74. Jis 1990 metais buvo pavogtas iš Armėnijos milicininkų.
Atvykę į Latviją pasikėsintojai visą savaitę sekė V. Sturenį. Nustatę, kad jis kiekvieną dieną beveik tuo pačiu metu važiuoja sportuoti, nusprendė nušauti jį grįžtantį. Viskas buvo apskaičiuota minučių tikslumu.
Paskui „Mazda“ buvo palikta ramiame skersgatvyje, netoli numestas ir automatas, o užsakovas su samdytu žudiku ramiai išvažiavo iš Latvijos ir jau po 7 valandų kirto Estijos ir Rusijos sieną.
Pavardžių neviešina
Ir štai po 3 metų Latvijos policija pranešė, kad žmogžudystė išaiškinta. Tas, kuris šaudė, jau kuris laikas Rusijos kalėjime atlieka bausmę už kitą nusikaltimą, o užsakovas pasislėpęs ir dabar ieškomas. Paskelbta jo tarptautinė paieška. Policija kol kas neviešina jųdviejų pavardžių, tik pranešė, kad abu vyrai turi Rusijos pilietybę. Nepranešami ir žmogžudystės motyvai.
Latvijos spaudoje rašoma, kad V. Sturenis buvo nušautas galbūt dėl pinigų plovimo. Kelios savaitės iki nužudymo Latvijos teisėsaugininkai buvo išsiaiškinę pinigų plovimo schemą. Buvo konfiskuoti 7 mln. latų. „Skalbėjams“ vadovavo toks Jurijus Lunga, pravarde Moldovanas. Jis pats nefigūravo jokiuose dokumentuose – viską darė jo samdyti vadybininkai, tarp kurių galėjo būti ir V. Sturenis. Manoma, kad toje „skalbykloje“ per V. Sturenį kažkas plovė didelius pinigus, o dalies jų netekęs, su juo susidorojo.
Tuomet važiuodamas iš V. Sturenio laidotuvių Rygos–Maskvos kelyje buvo nušautas verslininkas iš Velikije Lukų miesto Sergejus Nesterukas, pravarde Taškentas. Kartu žuvo ir du jo asmens sargybiniai. Išgyventi pasisekė tik sunkiai sužeistam vairuotojui. S. Nesterukas laidotuvėse nešė savo draugo karstą, bet, matyt, jautė, kad gali būti pasikėsinta ir į jį, nes labai saugojosi. Tačiau neišsisaugojo – buvo nušautas netoli namų.
Vėl šūviai į verslininką
O Jūrmaloje neramu ir dabar. Prieš porą savaičių kol kas nežinomas asmuo į verslininką Nikolajų Kirilovą (50 m.) paleido kelis šūvius, kai šis su savo 24 metų mergina ėjo iš paplūdimio. Vyriškis nuo sužeidimų mirė iškart, o mergina paguldyta į ligoninę. Iš viso užpuolikas paleido 4 šūvius, bet tik viena kulka pataikė aukai į galvą. Dėl šių aplinkybių policija abejoja, ar užpuolikas yra profesionalus žudikas. Kriminalistai dar nerado nusikaltimo ginklo, bet pagal kulkas galima spėti, kad šaudyta iš pistoleto TT.
Pasak latvių spaudos, nužudytasis vadovavo cigarečių kontrabandininkų grupuotei ir cigarečių gamyklai Lygatnėje. Gali būti, kad jis buvo nužudytas dėl nelegalaus verslo arba dėl santykių su jauna moterimi. Šiaip ar taip, Rygos regiono policijos atstovas Tomas Sadovskis sakė, kad verslininkas nebuvo teistas, o jo ryšiai su kontrabandininkais tik dabar tiriami.
Prieš keletą metų N. Kirilovas buvo liudytojas bandymo nužudyti žymų Latvijos verslininką Marį Milerą byloje. 1999 metų lapkričio 15-ąją, kai viename bare buvo šaudoma į M. Milerą, kartu su juo sėdėjo ir N. Kirilovas. Pastarasis, nors ir buvo sužeistas 4 kulkomis, išgyveno.
Tąkart šaudė kelis kartus teistas Jurijus Aparas (42 m.). Nužudymą planavo ir jo atsitraukimu pasirūpino Sergejus Sobolevas (34 m.), Aleksandras Pivovarovas (31 m.), Eduardas Backanas (34 m.). Visi jie buvo nuteisti. J. Aparas gavo 11 metų, E. Backanas – 7 metus, S. Sobolevas – 7 metus, o A. Pivovarovas – 3 metus ir 9 mėnesius laisvės atėmimo. Jie taip pat ruošėsi nužudyti dar vieną verslininką, susijusį su spiritu – Arnį Škesterą. Tačiau jį tų pačių 1999 metų rudenį nušovė iki šiol taip ir nenustatytas žudikas.