• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

100 metų jubiliejų švenčiantis Federalinis tyrimų biuras (FTB) suvaidino labai svarbų vaidmenį JAV istorijoje, nes jo agentai tyrė svarbiausius kriminalinius ir su šalies nacionaliniu saugumu susijusius nusikaltimus. Nereikia stebėtis, kad šios organizacijos veikla apaugo mitais, iš dalies - dėl darbo sudėtingumo, iš dalies - dėl veiklos subtilumo", - teigiama FTB spaudos tarnybos išplatintame pranešime. FTB pats paneigia 10 populiariausių apie jį sukurtų mitų.

REKLAMA
REKLAMA



1 mitas: Nikola Tesla kūrė "mirties spindulį".

Nikola Tesla, pelningai dirbęs išradėjas, fizikas ir inžinierius, labiausiai išgarsėjo tyrinėdamas kintamąją srovę. Jis gimė 1856 metais Kroatijoje. Kai 1943 metais N.Tesla mirė Niujorke, jo archyvą, kuriame buvo duomenų ir apie planus gaminti spindulinį ginklą, spaudos pramintą "mirties spinduliu", laikinai buvo paėmęs Teisingumo ministerijos Sąjungininkų nuosavybės priežiūros skyrius (šiuo atveju "sąjungininkų" laikomas "užsieniečių", nors N.Tesla buvo JAV pilietis). Nors dėl to pasklido įvairiausių gandų, FTB niekada nesidomėjo "Teslos efektu" ir nedisponavo jokiu to archyvo dokumentu ar mikrofilmu.

REKLAMA

Tačiau nuo pat 1943 metų kurtos įvairiausios istorijos. FTB ir kitos JAV institucijos jas ne kartą paneigė, ypač dažnai tai darė Sąjungininkų nuosavybės priežiūros skyriaus darbuotojai. Tačiau gandai buvo nuolat kartojami net rašant knygas ir straipsnius apie šį mokslininką. Jie pateikiami kaip tiesa, visiškai nesistengiant jų patikrinti FTB archyvuose.

REKLAMA
REKLAMA

2 mitas: FTB turi "X failų"

FTB niekada nebuvo keltas uždavinys tyrinėti nesuprantamus reiškinius, kaip garsiajame televizijos seriale tai darė "agentai" Skali ir Malderis. FTB archyvuose galima rasti tik duomenų apie neįprastus reiškinius, tokius kaip galvijų mutacija, NSO arba Rosvelo įvykius (buvo tikima, kad Rosvele sudužo ateivių laivas su jame buvusiais ufonautais, - red.), bet tai tik dėl to, kad žmonių pranešimai buvo užregistruoti. Be to, JAV vyriausybės nurodymu vykdant operaciją "Majestic 12", buvo sudaryta labai slapta grupė, nes prezidentas Harry Trumanas pareikalavo ištirti Rosvelo incidentą. FTB padarė išvadą, kad visi dokumentai - klastotė. Nors nežemiškas būtybes persekiojantys FTB agentai labai patinka pramogų verslui, tai neįeina į FTB darbą ir jame nėra šia tema sukaupto archyvo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3 mitas: Elliotas Nessas buvo FTB agentas

E.Nessas (Čikagoje gimęs norvegų kilmės teisėsaugos pareigūnas, dirbęs prohibicijos laikais ir stengęsis sulaikyti Al Capone, - red.) juo niekada nebuvo. Tačiau jis trumpai dirbo FTB, kai jam vadovavo J.Edgaras Hooveris. Tai labai paini istorija, apie kurią daugiau pasiskaityti galima FTB tinklalapiuose.

REKLAMA

4 mitas: "Kulkosvaidis" Kelly vadino FTB agentus "kulkosvaidukais"

Tai tik legenda, kad buvo FTB agentų, pramintų "kulkosvaidukais". Be to, pramanas ir tai, kad pavargęs ir išsigandęs "Kulkosvaidžiu" pramintas garsusis gangsteris George'as Kelly buvo užspeistas savo slėptuvėje, o paliepus iš jos išeiti į viršų pakeltomis rankomis sušuko: "Nešaukite, kulkosvaidukai, nešaukite." Iš tiesų Kelly niekada šių žodžių neištarė. Tai tiesiog straipsnio redagavimo klaida, labai įaudrinusi skaitytojų vaizduotę. Viskas iš tiesų įvyko taip, kaip papasakojo FTB istorikas Johnas Foxas.

REKLAMA

5 mitas: FTB nagrinėja bylas

FTB agentai yra tyrėjai, o ne prokurorai. Jų darbas rinkti faktus bei įkalčius ir pateikti juos JAV generalinės prokuratūros vietos skyriui. Tik Teisingumo ministerijos prokuroras nusprendžia, ar remiantis pateiktais duomenimis reikia kelti baudžiamąją bylą ar ne. Kadangi FTB renka įkalčius, agentai gali būti pakviesti į teismą duoti parodymų, ką jie ir daro.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

6 mitas: J.E.Hooverio laikais agentu negalėjo tapti tautinės mažumos atstovas

FTB visada lenkė laiką ir suteikdavo galimybę padaryti karjerą tautinių mažumų atstovams, tačiau vyrauja nuomonė, kad J.E.Hooverio laikais į FTB buvo priimami tik baltieji ir tik septintojo dešimtmečio pradžioje prezidentas Johnas Kennedy paliepė tai pakeisti, nors FTB visaip išsisukinėjo. Faktai yra tokie, kad mažumų atstovai agentais dirbo jau trečiajame dešimtmetyje. Juodaodis agentas Jamesas Amosas Niujorke tyrė svarbiausias bylas nuo 1921 iki 1953 metų. Taip pat afrikietiškos kilmės detektyvais Stridersais pasivadinę tėvas ir sūnus puikiai susidorodavo su užduotimis nuo penktojo iki aštuntojo dešimtmečio vidurio Los Andžele. Ispaniško kraujo turintis agentas Manuelis Sorola dirbo FTB skyriuose vakarinėje šalies pakrantėje nuo trečiojo iki penktojo dešimtmečio, o filipinietiškos kilmės agentas Flaviano Guerrerro dirbo FTB penktajame dešimtmetyje. Tokių žmonių buvo ir daugiau, jie įnešė svarų indėlį dar prieš Hooverio mirtį 1972 metais.

REKLAMA

7 mitas: FTB nuolat šnipinėja amerikiečius

Absoliuti nesąmonė. FTB vadovaujasi tik įstatymais, taisyklėmis ir nustatyta tvarka, nes būtent tai apibrėžia, ką FTB gali tirti ir kaip privalo atlikti tyrimą. Tačiau visada sunku delikačiai išlaviruoti tarp priemonių, kurias galima naudoti tiriant nusikaltimą ir kartu nepažeisti amerikiečių pilietinių teisių. Per 100 metų FTB padarė tam tikrų klaidų, bet jų buvo tik keletas, palyginti su viso atlikto darbo mastais.

REKLAMA

Kažkas išpranašavo, kad FTB, kaip slapta policinė organizacija, taps "didžiuoju broliu", tačiau taip neatsitiko. FTB dirba amerikiečiams ir puoselėja šalyje galiojančias teises ir laisves, kaip ir kiekvienas JAV pilietis.

8 mitas: FTB nebendradarbiauja su kitomis agentūromis

Kai kas iš žiniasklaidos ir pramogų industrijos susikūrė įvaizdį, kad FTB tik ir mąsto, kaip apgauti savo partnerius ir visus nuopelnus prisiskirti sau, be to, labai nenori bendradarbiauti su kolegomis iš kitų organizacijų. Tie, kurie dirbo FTB, matė glaudžius santykius ir net draugystę, esančią tarp FTB ir jo partnerių šalyje bei visame pasaulyje. Kartais kyla interesų konfliktas (visi juk žmonės), bet draugiški santykiai susiklostė per ilgus dešimtmečius ir labai sustiprėjo po rugsėjo 11-osios įvykių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

9 mitas: FTB turi užvedęs bylą kiekvienam amerikiečiui

Kai kurie žmonės mano, kad FTB yra bylų, kuriose surašyta viskas, ką jie padarė blogo. Tai netiesa! FTB saugo tik rimtų nusikaltimų bylas ir tik tų žmonių, kurie kelia pavojų JAV nacionaliniam saugumui. Byla neužvedama tol, kol žmogus netampa šnipu, teroristu ar kriminaliniu nusikaltėliu. Kai kurių žmonių pavardės atsiduria bylose tais atvejais, kai jie suteikia tam tikros informacijos, tampa nusikaltimo auka arba patvirtina faktus, kuriuos tiria FTB. Bet tai visiškai slapta informacija, kuri saugoma nustatytą laikotarpį.

REKLAMA

10 mitas: FTB negali ir neturi teisės užsiimti žvalgyba

Tai senas įsitikinimas, dažnai kartojamas po rugsėjo 11-osios, bet FTB veikla per 100 metų rodo ką kita. Beveik nuo pat organizacijos įkūrimo pradžios FTB naudojasi žvalgybine informacija pagal tuo metu galiojančius įstatymus, kad užkirstų kelią įvairiausiems nusikaltimams - nuo gangsterių iki mafiozų, nuo vakardienos sovietų šnipų iki šios dienos teroristų. FTB visada buvo ir žvalgybinė agentūra, ir nacionalinį saugumą užtikrinanti organizacija, todėl FTB kasdien naudojasi žvalgybine informacija, o po rugsėjo 11-osios ėmė dar intensyviau bendradarbiauti su kolegomis iš kitų agentūrų.

Parengta pagal FTB spaudos tarnybos informaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų