Darbo krūvis teismus spaudžia į kampą
Teismų raštinės skendi bylose, trūksta teisėjų, ilgai užtrunka bylų nagrinėjimai – tai jau Lietuvos teismų kasdienybė. Į šią problemą iškart atkreipė dėmesį naujasis teisingumo ministras Remigijus Šimašius ir pažadėjo pirmiausia griebtis teismų sistemos pertvarkos, kuri neturėtų užsigulėti biurokratijos stalčiuose.
Staigaus bylų skaičiaus augimo priežastis – teisinio reguliavimo pakeitimai. Įstatymo leidėjai, neįvertinę pasekmių, 2007-2008 metais išplėtė apylinkių teismams priskirtinų nagrinėti administracinių bylų sąrašą.
Pirmieji apie iškilusias minėtas problemas prabilo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) atstovai. Jie sunerimę dėl dvigubai išaugusio bylų skaičiaus ir prašo pagalbos sprendžiant teisme susidariusią padėtį. Anot LVAT pirmininko pareigas einančio Ričardo Piličiausko, 2008 metais teismas gavo per 8000 bylų. Iš jų 5347 yra administracinių teisės pažeidimų (ATP) bylos, o tai yra visu 100 proc. daugiau nei 2007 metais.
Pasak R. Piličiausko, dvigubai išaugęs gautų bylų skaičius lėmė daug ilgesnius bylų nagrinėjimo terminus: anksčiau - per 5-6 mėnesius, pastaruoju metu - iki 9-10 mėnesių. Tokia situacija kelia visuomenės nepasitenkinimą teismo darbu.
Anot R. Piličiausko, šiuo metu LVAT dirba 15 teisėjų, ir vieno teisėjo išnagrinėtų bylų skaičius, lyginant su kitais panašias funkcijas vykdančiais Lietuvos teismais, yra labai didelis. „Darbo krūvis yra maksimalus ir nebegali būti didinamas“, – teigė pirmininkas. „Bylos tampa vis sudėtingesnės, nes proceso dalyviai vis dažniau kelia sudėtingus Europos Sąjungos bei kitų tarptautinių aktų aiškinimo ir taikymo klausimus“.
R. Piličiausko įsitikinimu, sudėtingą padėtį galima būtų stabilizuoti keliais būdais: didinant personalą arba perduodant ATP bylų (Europoje vadinamų mažaisiais baudžiamaisiais nusižengimais) nagrinėjimą bendrosios kompetencijos teismams.
Teisingumo ministras R. Šimašius ne kartą yra sakęs, kad sieks sutvarkyti teismų darbą ne didindamas teisėjų skaičių, o pertvarkydamas teismo kompetencijas: „Turime sutvarkyti teismų, notarų, antstolių, registrų veiklą. Teisėjai užsiiminėja veikla, kuri nesusijusi su jų darbu. Kartais teismas yra priverstas nagrinėti menkavertes bylas, gaištamas brangus laikas“.
Panaši padėtis yra ir kituose Lietuvos teismuose. Štai Lietuvos apeliaciniame teisme, palyginus su 2007-aisiais, civilinių bylų skaičius išaugo 14 procentų: pernai buvo išnagrinėta 1810, tuo tarpu užpernai – 1597 bylos. Į 2009-uosius buvo perkelta daugiau kaip 500 neišnagrinėtų bylų. Kadangi šiuo metu čia trūksta trijų teisėjų, bendra tendencija – darbo krūviai minėtame teisme smarkiai didėja, o naujų teisėjų dirbti į Apeliacinį teimą neateina.