Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Nebesvaik... Atsirado poliarinio rato lankytojas
va va, kalbant apie "zmoniu" laika, esu girdejusi, kad reikia matuoti pusiaukampine tarp valandu rodykles ir pirmos valandos, o ne 12.
Deja, šis metodas turi daug "bet":

1. Tai galioja tik šiauriniame pusrutulyje. Pietiniame į saulę nukreipiame 12-tą valandą, o pusiaukampinė tarp 12 ir faktinės valandinės rodyklės bus nukreipta šiaurėn.

2. Bendru atveju, nuo 6 ryto iki 9 vakaro atitinkamą kryptį rodys smailiojo kampo pusiaukampinė, nuo 9 vakaro iki 6 ryto atitinkamą kryptį rodys bukojo kampo pusiaukampinė, t.y. esanti toliau nuo saulės. Tai galioja kalbant apie "tikrąjį laiką", bet ne apie "žmonių laiką" (žr. antrąjį, trečiąjį punktus).

3. Netikslumai gali atsirasti dėl "astronomiškai teisingo" laiko (kuris kinta priklausomai nuo geografinės ilgumos) ir "žmonių naudojamo" laiko (kuris priklauso nuo laiko zonos ir visoje zonoje yra vienodas) skirtumo, taip pat vasaros laikas įtaką daro - atsiranda 15 laipsnių nuokrypis į rytus nuo tikros pietų krypties; jis gali prisidėti prie astronominio laiko nuokrypio ir dar labiau sustiprinti jį. O, pvz. visoje Indijoje yra viena laiko zona, taip pat ir Kinijoje, taigi jau vien dėl to galima pakankamai nemaža paklaida. Tai dar labiau komplikuoja pirmąjį punktą ir galimybę vietoj šiaurės "nustatyti" pietus ir atvirkščiai.

4. Antrasis ir trečiasis punktai itin aktualūs netoli poliarinių ratų šviesiuoju sezonu, kadangi saulė pasislepia labai neilgam, be to, judant išilgai lygiagrečių daug greičiau keičiasi astronominis laikas, nei esant arčiau pusiaujo, taigi galimas variantas, kad astronominis laikas ženkliai skirsis nuo "žmonių laiko".

5. Tarp atogražų dienos metu gali būti sudėtinga nustatyti saulės poziciją, kadangi ji dažnai būna beveik zenite.

Išvada - neklaidinkite skaitytojų :) :P
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų