Impotencija.
Skaitytojas A. V. iš Jurbarko rajono rašo, kad norėtų sužinoti sužinoti apie "vyriškus" negalavimus. Taip pat prašo pateikti patarimų, kaip gydytis tuos negalavimus.
Lytinė funkcija - viena iš organizmo funkcijų. Ji, kaip ir bet kuri kita (pvz., virškinimas, širdies ritmas), gali sutrikti. Vyrai tada jaučiasi sugniuždyti ir bejėgiai, tikisi, kad kitą kartą viskas bus kitaip. Dar prieš du dešimtmečius buvo manyta, kad erekcijos sutrikimai - nesugebėjimas pasiekti ar palaikyti erekciją lytiniam aktui atlikti - dažniausiai atsiranda dėl psichologinių priežasčių. Šiuo metu įrodyta, kad 78-90 proc. atvejų erekcijos sutrikimus sukelia fiziologinės ir organinės (ne psichologinės) priežastys arba organinių ir psichologinių veiksnių suma. Dažniausiai erekcijos sutrikimais skundžiasi vyrai, sergantys ateroskleroze, taip pat kurių kraujo spaudimas padidėjęs. 2000 metais atliktame tyrime Vilniuje, kuriame dalyvavo 199 pacientai, rezultatai nebuvo džiuginantys: erekcijos sutrikimų turėjo 22 proc. 20-30 metų vyrų, 28 proc. - 30-40 metų, 46 proc. - 40-50 metų, 75 proc. - 50-60 metų ir 81 proc. 60-70 metų vyrų. Didžiausią grupę tiriamųjų sudarė vyrai, sergantys hipertonija - padidėjusio kraujospūdžio liga.
Kas gali sukelti erekcijos sutrikimus
1. Kraujagyslių aterosklerozė, siaurinanti varpos kraujagysles. 2. Arterinė hipertenzija - dėl jos nukenčia varpos kraujagyslės, sumažėja lytinių hormonų kiekis kraujyje. 3. Nugaros smegenų traumos. 4. Cukraligė. 5. Kitos ligos. Lėtinės plaučių ligos daugiau atsiliepia erekcijai, kai padidėja fizinis krūvis. Prostatos ligos ir operacijos erekcijos sutrikimui taip pat turi didelę reikšmę. Ši liauka nėra būtina erekcijai, ji svarbesnė ejakuliacijai. Net ir pašalinus prostatą, lytinis gyvenimas yra įmanomas. Erekcijos sutrikimų neretai pasitaiko sergant epilepsija, po galvos traumų. Dažnai erekcija sutrinka ankstyvose išsėtinės sklerozės stadijose. 6. Rūkymas, kurio viena sunkiausių pasekmių yra kraujagyslių siaurėjimas. 7. Vaistai. Yra begalė vaistų, turinčių neigiamos įtakos erekcijai. Tai vaistai, mažinantys kraujo spaudimą, gydantys skrandžio ligas, raminamieji ir daugelis kitų. Erekcijos sutrikimus gali sukelti antidepresantų, raminamųjų - iš viso apie 200 įvairių medikamentų - nepageidaujamas poveikis. 8. Psichologinės erekcijų sutrikimų priežastys. Šis sutrikimas būdingas droviems, paklusniems, užsisklendusiems ir perdėtai jautriems kritikai vyrams. Kitiems vyrams erekcija sutrinka, sėkmingai pradėjus lytinį aktą. Tai gali būti susiję su kaltės jausmu, neleistinų meilės ryšių atskleidimo baime, partnerės pastojimo baime. Dar kitiems vyrams erekcija per aktą sutrinka, išgirdus partnerės žodžius apie nepadarytus darbus.
Kaip gydoma?
Gydymo taktika priklauso nuo erekcijos sutrikimo priežasties. 1. Nemedikamentinis gydymas Įvairios psichoterapijos priemonės: pirmenybė teikiama kognityvinei elgesio terapijai - kuo vyresnis amžius ir ilgesnė sutrikimų trukmė, tuo šio gydymo veiksmingumas mažesnis. Seksualinė terapija ir abiejų partnerių konsultavimas, siekiant koreguoti lytinio akto atlikimo technikos ar socialines erekcijos sutrikimų priežastis. Vakuuminiai prietaisai padeda daugumai vyrų (veiksmingi 70-80 proc. atvejų), tačiau juos naudoti nepatogu, sudėtinga. Psichogeninės kilmės impotencijai gydyti gali būti veiksminga psichoterapija, tačiau gydymas trunka ilgai, turi būti stipri motyvacija. Nuo pat pradžių gydyme turi dalyvauti ir partnerė. Atnaujinti sutrikusią funkciją galima tik su moterimi. Moterys turi parodyti daug kantrybės ir rūpesčio. Reguliarus intymus gyvenimas yra labai svarbus vyro lytinei sveikatai. Potencijos sutrikimų turintis vyras neretai puola aiškinti, jog daug dirba, nuolat patiria stresą, įtampą. Dažniausiai tie paaiškinimai būna skirti sau nuraminti. Nuo psichologinių ir mišrios kilmės erekcijos sutrikimų geriausiai padeda psichoterapija ir seksoterapija. Užsiėmimų metu grįžta sugebėjimas jausti artumą - ir dvasinį ir fizinį, išnyksta nesėkmės baimė. Vyras atgauna galimybę jausti malonumą be lytinių organų kontakto. Galutinis seksoterapijos tikslas - pamažu normalizuoti erekciją ir lytinio akto eigą.
2. Medikamentinis gydymas Esant organiniams erekcijos sutrikimams, naudojami įvairūs medikamentai, gerinantys varpos kraujotaką, koreguojantys hormoninį balansą (sildenafilis, vardenafilis, tadalafilis). Kitų medikamentų ar "kažkur" matytų ir girdėtų tepalų veiksmingumas nėra patikimai įrodytas. Yra ir mechaninių priemonių erekcijai gerinti. Esant labai įsigalėjusiam organiniam sutrikimui, gali nepadėti jokios priemonės, ir tenka arba susitaikyti su likimu, arba implantuoti varpos protezą.
Sandra Bytautas