• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sausio pradžioje JAV planuojamas paleisti CHIPS (Cosmic Hot Interstellar Plasma Spectrometer) dirbtinis Žemės palydovas bus pirmasis istorijoje, kurį bus galima valdyti bet kuriuo prie interneto prijungtu kompiuteriu, turinčiu “Ethernet” jungtį.

REKLAMA
REKLAMA

Šis kosminei erdvei tirti skirtas NASA palydovas dėl palyginti skurdaus programos biudžeto (CHIPS projektui tebuvo skirta tik 15 mln. JAV dol.) taps pirmuoju interneto vartotojų plačiai naudojamo failų perdavimo protokolo taikymu kosminėje erdvėje: ieškant būdų, kaip maksimaliai atpiginti palydovo eksploataciją, buvo prisiminta sena gera FTP technologija. Pasak CHIPS programos vadovo Jeffo Janiciko, šis palydovas bus pirmasis, kurio visos valdymo operacijos bus atliekamos naudojantis FTP ir TPC/IP protokolais. Visa palydove ir jo valdymo centre Žemėje esanti programinė įranga remiasi standartiniais interneto protokolais, kurie naudojami bet kuriame interneto ryšiu aprūpintame asmeniniame kompiuteryje. Tai bus tarsi failo parsisiuntimas iš kosmose esančio FTP serverio, - tvirtina CHIPS programos atstovai.

REKLAMA

Paprastai ryšiui su dirbtiniais Žemės palydovais NASA nuomoja skirtinius komunikacijų kanalus antžeminiuose kosminio ryšio centruose. Jie labai saugūs, nes yra naudojami kariškių, tačiau palyginti brangiai kainuoja - antžeminio ryšio stočių tinklo naudojami ryšio protokolai turi būti suderinami su palydove įdiegta programine įranga. O tai reiškia, kad ir CHIPS palydovo atveju NASA turėtų užsakyti papildomus programavimo darbus.

Siekiant taupyti buvo atsisakyta standartinių kosminių komunikacijų sprendimų. Iš CHIPS gaunamų ir į palydovą perduodamų duomenų saugumą užtikrins įprasti šifravimo mechanizmai, kuriuos naudoja el. komercijos tinklapiai internete. Pasak CHIPS programos atstovų, galimybė valdyti palydovą pasitelkus standartinius interneto protokolus specialistams taip pat suteikia mobilumo galimybių, nes prisijungti prie “kosminio” FTP serverio ir parsisiųsti mokslinius duomenis galima praktiškai iš bet kurio kompiuterio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų