Apie tai cituodama penkių esamų ir buvusių Rusijos pareigūnų žodžius pranešė naujienų agentūra „Reuters“.
Pašnekovų teigimu, V. Putinas iš esmės galėtų sutikti įšaldyti konfliktą ties esama fronto linija. Tuo pat metu trys šaltiniai atkreipė dėmesį, kad būdai pasidalinti Donecko, Luhansko, Zaporižios ir Chersono regionus, kuriuos Rusija dabar laiko savo teritorijos dalimi, nors jų visiškai ir ne kontroliuoja, dar gali būti svarstomi.
Rusija taip pat galėtų svarstyti galimybę pasitraukti iš sąlyginai nedidelių jos valdomų teritorijų Charkivo ir Mykolajivo regionuose, pasakė du oficialūs asmenys. Tuo pat metu Rusijos pozicija dėl Krymo nesikeičia, kadangi Maskva primygtinai teigia, kad jokių derybų dėl šio pusiasalio negali būti, paaiškino Rusijos pareigūnai.
Be to, Kremlius taip pat gali reikalauti, kad Ukraina apribotų savo ginkluotųjų pajėgų dydį ir leistų šalyje nevaržomai kalbėti rusų kalba.
„Nors Rusija netoleruos, kad Ukraina įstotų į NATO arba Ukrainoje būtų NATO karių, penkių esamų ir buvusių pareigūnų teigimu, ji yra pasirengusi aptarti saugumo garantijas Kyjivui“, – rašo „Reuters“.
Tačiau, šaltinių teigimu, JAV leidus Ukrainai naudoti raketas ATACMS pulti Rusijos viduje esančius taikinius, bet koks susitarimas gali užtrukti, o Maskva gali pareikalauti didesnių nuolaidų.
Nesusitarus dėl ugnies nutraukimo, Rusija kariaus toliau, paaiškino du iš šaltinių.
Tuo pat metu Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas komentuodamas naujienų agentūros „Reuters“ pranešimą rusų žiniasklaidai pasakė, kad įšaldyti karą Ukrainoje Rusijai yra „nepriimtina“. Jo teigimu, V. Putinas „tikrai ne kartą sakė, o tiksliau nuolat sako, kad yra pasirengęs palaikyti ryšį ir derėtis“.
„Prezidentas (V. Putinas) taip pat pasakė, kad kokiais nors būdais įšaldyti šį konfliktą mums netinka – mums svarbu pasiekti savo tikslą, kurį visi gerai žino“, – kalbėjo D. Peskovas.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis yra sakęs, kad Ukrainos ir Rusijos taikos derybos galėtų vykti tik tuo atveju, jei Ukraina būtų tvirta ir nestovėtų viena priešais Rusiją, todėl tarptautinių partnerių ir ypač Jungtinių Valstijų pagalba yra gyvybiškai svarbi.
V. Zelenskis taip pat mano, kad V. Putinui būtų naudinga derėtis tik dėl Ukrainos kapituliacijos, tačiau niekas neleis, kad tai įvyktų.
JAV valstybės departamentas pakartojo, kad JAV ir sąjungininkų bei partnerių pozicija dėl galimų taikos derybų yra tokia, jog būtent Kyjivas turėtų nuspręsti, kada jas pradėti ir kokiomis sąlygomis jos turėtų vykti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!