Trečiadienį (04.30) numatyti naujojo Vilniaus mero rinkimai būtų neteisėti - savivaldybės taryba neturi teisės, kol vyksta teismo procesas, priimti sprendimus dėl tarybos nutarimo pripažinimo negaliojančiu ir mero perrinkimo, teigia teisininkai.
"Savivaldybės tarybai įstatymai nesuteikia įgaliojimų, nelaukiant teismo sprendimo, pačiai nuspręsti, kad tarybos nutarimas dėl mero ir jo pavaduotojo rinkimų buvo neteisėtas, ir tuo pagrindu pradėti kito mero rinkimų procedūrą", - taip Teisės projektų ir tyrimų centro paskelbtas išvadas “Eltai” pakomentavo Teisininkų draugijos tarybos narys advokatas Kęstutis Čilinskas.
Pasak jo, teisingumą vykdo tik teismas. Teismas yra priėmęs procesinius sprendimus nagrinėti tarybos narių skundą dėl sostinės mero ir jo pavaduotojo rinkimų teisėtumo, tačiau kol kas jis nepatenkino tarybos narių prašymo pripažinti mero rinkimus negaliojančiais, o tik laikinai sustabdė išrinktojo miesto mero ir vicemero įgaliojimus.
"Tokios teismo nutartys, nutarimai yra privalomi visoms valstybės institucijoms ir pareigūnams, tarp jų ir savivaldybės tarybai bei jos nariams", - pabrėžė K. Čilinskas.
Anot jo, pareiškėjai gali atsiimti savo skundą dėl mero rinkimų ir administracinė byla galėtų būti nutraukta. Tuomet Savivaldybės taryba galėtų rinkti kitą merą, prieš terminą iš pareigų atleidusi dabartinį merą, ir po to, naujo mero teikimu, prieš terminą atleisti mero pavaduotoją ir skirti kitą pavaduotoją.
Tačiau tam būtinos tokios sąlygos, - pavyzdžiui merui, mero pavaduotojui būtų atimti įgaliojimai prieš terminą, jeigu ne mažiau kaip 1/3 visų tarybos narių pareikštų nepasitikėjimą jais ir Savivaldybės taryba priimtų sprendimą atleisti merą, mero pavaduotoją ir už tokį sprendimą balsavo ne mažiau kaip 1/2 visų tarybos narių.
Mero, mero pavaduotojo įgaliojimai nutrūktų, jeigu jie netektų tarybos nario mandato - pagal įstatymą savivaldybės teritorijoje laikinai įvedus tiesioginį valdymą, ar Vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimu pagal Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, ar kai išvyksta nuolat gyventi į užsienio valstybę, ar įsiteisėjus teismo sprendimui dėl tarybos nario - ne Lietuvos piliečio išsiuntimo iš Lietuvos ir pan.
Kaip jau skelbta, trečiadienį šaukiamas Vilniaus miesto tarybos posėdis, kuriame nelaukiant, kol pasibaigs teisminės procedūros, ketinama pripažinti negaliojančiais Vilniaus miesto mero rinkimus, vykusius balandžio 9 dieną, ir renkamas meras.
2003 m. balandžio viduryje Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėdamas tarybos narių skundą dėl sostinės mero ir jo pavaduotojo rinkimų teisėtumo, laikinai sustabdė išrinktojo miesto mero Gedimino Paviržio ir vicemero Juozo Imbraso įgaliojimus ir nutarė kreiptis į Konstitucinį Teismą, kad šis išaiškintų, ar Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisos, leidžiančios parlamentarams dalyvauti pirmajame savivaldybės tarybos posėdyje, neprieštarauja Konstitucijai.
ELTA