Saugumo garantijos, suteiktos Ukrainai, Baltarusijai ir Kazachstanui manais už branduolinio ginklo, paveldėto iš Sovietų Sąjungos, atsisakymą - įtikimiausia schema, pagal kurią JAV siūlys spręsti branduolinio ginklo buvimo Šiaurės Korėjoje problemą.
"Ukrainos precedentas" - vienas iš dažniausiai specialių ir analizės grupių, nagrinėjančių Šiaurės Korėjos problemą, minimų precedentų, sakė agentūrai "Reuters" Jonas Wolfsthalis Džonas Vulfstalis), Carnegie (Karnegio) fondo Vašingtone Branduolinio ginklo neplatinimo programos direktoriaus pavaduotojas.
"Čia yra daug paralelių, kurios gali padaryti jį (Ukrainos modelį) patrauklų", - sakė J.Wolfsthalis.
Per susitikimą 1994 metais Budapešte JAV, Didžioji Britanija ir Rusija pažadėjo, jog neatakuos Ukrainos, išskyrus savigynos tikslais arba JT sprendimu, garantavo jos sienų neliečiamumą ir įsipareigojo nenaudoti ekonominių spaudimo priemonių.
Už tai Ukraina perdavė Rusijai savo 1 900 branduolinių kovinių galvučių ir prisijungė prie Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties kaip nebranduolinė valstybė.
Tokius pat susitarimus pasirašė Baltarusija ir Kazachstanas.
Korėjos pusiasalyje padėtis smarkiai susikomplikavo 2002 metų pabaigoje, kai Šiaurės Korėja iškonservavo branduolinius objektus ir pareiškė, kad pasitraukia iš Branduolinio ginklo neplatinimo sutarties. Dabar Pchenjanas sako, kad kuria branduolinio atgrasymo priemones ir gali jas panaudoti.
Šiaurės Korėja reikalauja pasirašyti nepuolimo sutartį su JAV, bet Geprge'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracija nesutinka, nes mano, kad negalės gaus Senato pritarimo.
Tačiau JAV atstovai kalba apie daugiašales garantijas - oficialų dokumentą, kurį pasirašytų JAV ir visos (arba bent dalis) Amerikos partnerių šešiašalėse derybose su Pchenjanu - Kinija, Rusija, Japonija ir Pietų Korėja.
"Reuters"-BNS