Angelai Merkel nugalėjus praėjusį sekmadienį įvykusiuose rinkimuose ir įvykus centro dešiniųjų jėgų konsolidavimui Vokietijoje, Turkijos viltis įstoti į Europos Sąjungą žlugo, trečiadienį rašo Londono laikraštis „The Daily Telegraph“.
Kaip paaiškėjo, A. Merkel šią savaitę kalbėjo telefonu su Turkijos ministru pirmininku Tayyipu Erdoganu ir pranešė jam, kad Vokietijos politika, susijusi su Ankaros įstojimu į ES, bus peržiūrėta.
Taigi labiausiai per Vokietijos rinkimus pralaimėjo Turkija su savo planais įstoti į ES.
Kaip rašo laikraštis, anksčiau Vokietija neatmetė galimybės plėsti Europos Sąjungos į Rytus, priimant Turkiją.
Berlyno politika Ankaros prijungimo prie ES atžvilgiu labiausiai pasikeitė dėl griežtos Laisvųjų demokratų partijos lyderio Guido Westerwelle pozicijos.
Prognozuojama, kad jis užims Užsienio reikalų ministro postą naujojoje koalicinėje Vokietijos vyriausybėje.
G. Westerwelle jau pareiškė, kad nemato būtinybės priimti Turkijos į ES, nes jos ekonomika „negalės integruotis“ su kitų sąjungos šalių ekonomikomis.
Taigi šiuo metu Vokietija palaiko Prancūzijos poziciją – Prancūzija taip pat nemano, kad artimiausioje ateityje Turkija gali būti priimta į ES, pažymi Londono leidinys.
Londono politikos apžvalgininkai pabrėžia, kad tikėtinas atsisakymas priimti Turkiją į Europos Sąjungą sukurs naują geopolitinę padėtį didžiuliame Pietų ir Rytų Europos, Artimųjų ir Vidurio Rytų bei Kaukazo ir Vidurinės Azijos regione.
Turkija stojimo derybas su ES pradėjo nuo 2005 m., po to kai sutiko pripažinti Graikišką Kipro salos pusę. Tačiau tai nepaspartino derybų eigos. Turkija susilaukė nemažai kritikos dėl per lėtai įgyvendinamų reformų, žmogaus teisių pažeidimų.
Europiečius neramina ir galimas 80 mln. musulmonų antplūdis į kitas ES valstybes nares. Skeptikai teigia, kad Turkijai prisijungus prie Bendrijos, Europa prarastų savo identitetą ir krikščioniškas vertybes.