Kokios priežastys vaikiną iš turtingos šeimos galėjo pastūmėti tapti savižudžiu sprogdintoju? Savo versiją žurnalui „Der Spiegel“ pateikia geras į Detroitą skridusį lėktuvą bandžiusio susprogdinti Umaro Faruko Abdulmatalabo draugas.
Apie draugystę su „Detroito sprogdintoju“ kalbantis Brako Kwesi yra krikščionis. Kartu su Umaru vaikinai Toge lankė vieną britų internatinę mokyklą. Po to abu vyrai studijavo Londone, kurį laiką nebendravo, kol jų pažintį atgaivino bendras draugas. Tuomet Umaras jau buvo pasišventęs musulmonas.
Jaunas nigerietis, dabar sulaikytas Jungtinėse Amerikos Valstijose už bandymą susprogdinti orlaivį, yra kilęs iš labai turtingos šeimos. Finansinės galimybės leido šeimai išsiųsti jį į mokslus Londone. 2005-2008 m. jaunuolis gyveno prabangiame bute, diplomatiniame Blumsburio rajone. Universitete jis krimto inžinerijos mokslus. Umaro dėstytojai apibūdina jį kaip „išauklėtą, draugišką ir talentingą“. Radikalios vaikino pažiūros dėstytojams niekada nesukėlė įtarimų.
2006 m. birželį Umaras Farukas Abdulmatalabas tapo Londono universitetino koledžo (University College – ang.) Islamistinės draugijos pirmininku.
„Jis pradėjo nešioti tradicines musulmonų kelnes, kurias pasiraitodavo iki kulkšnių. Net gūdžią žiemą Umaras nesiskirdavo su sandalais“, - draugo portretą piešė Brako.
Pasak jo, anksčiau, internatinėje mokykloje Toge, Umaras dėvėdavo džinsus ir paprastus marškinėlius.
Vienišas universiteto studentas?
Kaip bebūtų, neseniai paviešintos interneto žinutės palieka vienišo vaikino įspūdį.
Didžiąją dalį laiko jis skyrė religinėms temoms. Interneto forumuose kitiems dalyviams dalijo patarimus, kaip geriausiai atmintinai mokytis koraną bei pats ieškojo informacijos. Viename iš forumų vaikinas paliko tokio pobūdžio pasisakymą: „Saugokime savo garbę ir religiją. Atsisakykime futbolo ir žaiskime tik islamui pritinkančius žaidimus“. Umaras nevengdavo ir pafantazuoti: „Įsivaizduoju, kaip pasaulyje kyla didysis džihadas ir musulmonai, didis yra Alachas, laimi, valdo pasaulį ir dar kartą įkuria didžiulę imperiją“.
Brako savo ruožtu piešia kitokį draugo portretą. Toge jie bendravo viename draugų rate. Jau vidurinėje Umaras pasižymėjo religingumu. Jis uoliai melsdavosi penkis kartus per dieną.
„Dėl Umaro pamaldumo mes su draugais jį praminėme popiežiu. Iš pradžių jis priešinosi šiai pravardei, tačiau vėliau su tuo susitaikė“, - sakė teroristo draugas.
„Jis buvo vaikinas, kuris niekada nelaužė taisyklių. Umaras man buvo tikras moralinis kompasas. Niekada nemačiau jo pikto“, - pridėjo Brako.
Lūžio tašku vaikino pažiūroms tapo 2003 m. JAV invazija į Iraką. Jo nuomone, dėl to „žuvo nekalti žmonės“. Universiteto diskusijoje jis kartą gynė Talibaną. Taip, draugo nuomone, Umaras norėjo pastovėti už savo religiją.
Atsisveikinimo žinutė tėvui
Jauno nigieriečio kelias jį atvedė į terorizmą. Umaro tėvas Alhadžis Umaras Mutallabas jau seniai nerimavo dėl radikalių sūnaus pažiūrų. Likus mėnesiui iki lėktuvo incidento, Umaras jam išsiuntė tokią žinutę: „Aš radau naują religiją – tikrą islamą“. Tėvui pabandžius sūnų atkalbėti nuo to atkalbėti, šis jam atkirto: „Pamiršk mane. Aš niekada nesugrįšiu“.
Lapkričio 19-ąją Umaras pasiuntė žinutę, galutinai suneraminusią vaikino tėvą: „Atleisk man, jei padarysiu ką nors negera. Aš jau neesu tavo sūnus“. Sulaukęs šios žinutes, tėvai perspėjo JAV ambasadą Nigerijoje dėl jo sūnaus keliamos grėsmės.