Teismas atvertė didelę žmogžudysčių ir banditizmo bylą, tarp kaltinamųjų - žinomas verslininkas G.Jacka
Vilniaus apygardos teismas antradienį pradėjo nagrinėti didelės apimties baudžiamąją bylą dėl žmogžudysčių, banditizmo ir kitų sunkių nusikaltimų.
Tarp bylos kaltinamųjų - vienas iš Palangos kurhauzo savininkų, verslininkas Gediminas Jacka, su Kauno nusikalstamu pasauliu siejami Arikas Pastuškovas ir Jonas Bielskis, taip pat Klaipėdos ir Šiaulių teisėsaugininkams žinomi asmenys. Kaltinamųjų sąraše yra ir viena moteris.
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento ir kriminalinės policijos ištirtoje byloje yra 12 nusikalstamos veikos epizodų.
Nusikaltimai padaryti 1992-2001 metais įvairiuose Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Palangoje, Raseiniuose, Telšiuose.
Kaltinimai dėl sunkių nusikaltimų padarymo pateikti 13 asmenų, 5 iš jų kaltinami buvę ginkluotos banditų gaujos nariai. Visi kaltinamieji anksčiau teisti, kai kurie - daug kartų, 7 kaltinamieji šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmes už kitus nusikaltimus.
Gaujos nariai kaltinami dėl trijų nužudymų, pasikėsinimų nužudyti visuomenei pavojingu būdu, didelės vertės turto prievartavimais neteisėtai atimant nukentėjusiesiems laisvę.
Bylos duomenimis, Saulius Skėris ir Viktoras Mula 1992 metais organizavo ginkluotą gaują, kurios tikslas buvo pulti asmenis, be to, jie patys dalyvavo gaujoje ir jos daromuose užpuolimuose. Ginkluota gauja veikė dviem etapais iki 2000-ųjų pabaigos. Nusikaltimams vykdyti kaltinamieji buvo įsigiję policininkų uniformas, labai didelį kiekį šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir sprogstamųjų medžiagų.
Gaujai nepriklausantys 8 kaltinamieji įtariami padarę įvairius nusikaltimus: organizavę nužudymą, apgaule užvaldę didelės vertės turtą, savavaldžiavus, pasikėsinus padaryti sunkų sveikatos sutrikdymą dėl nukentėjusiojo asmens tarnybos pareigų vykdymo, neteisėtai disponavus dideliu kiekiu šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir sprogstamųjų medžiagų, neteisėtai perėjus svetimos valstybės sieną.
Banditų gaujai vadovavęs kaltinamasis anksčiau ne kartą išvengė baudžiamosios atsakomybės kaip nepakaltinamas asmuo, tačiau šioje byloje ekspertai psichiatrai jį pripažino pakaltinamu.
Pagal nusikaltimų metu galiojusią Baudžiamojo Kodekso redakciją už banditizmą įtariamiesiems gresia laisvės atėmimas nuo 3 iki 15 metų arba iki gyvos galvos.
Šią bylą tyrė Lietuvos kriminalinės policijos biuro Organizuoto nusikalstamumo tyrimo vyriausiosios valdybos pareigūnai, priklausantys policijos generalinio komisaro sudarytai specialiai grupei, tiriančiai Kauno miesto organizuotų nusikalstamų susivienijimų padarytus nusikaltimus.
Per tyrimą konfiskuotas didelis kiekis šaunamųjų ginklų, šaudmenų, sprogmenų ir sprogstamųjų medžiagų. Teismui perduotą baudžiamąją bylą sudaro 105 tomai dokumentų.
Byla turėjo būti pradėta nagrinėti pernai gruodžio 15 dieną, tačiau neatvykus daliai kaltinamųjų advokatų bylos nagrinėjimas buvo nukeltas į vasarį.
Planuojama, kad šios didelės apimties bylos nagrinėjimas teisme turėtų užtrukti iki birželio pabaigos.