Suomijoje siūloma priimti naują įstatymą, leisiantį tėvams net ir negavus savo vaikų sutikimo stebėti jų buvimo vietą naudojantis mobiliaisiais telefonais. Jei įstatymas būtų priimtas, jis Europos Sąjungoje (ES) galėtų tapti precedentu, kaip reglamentuoti mobiliųjų telefonų naudojimą ir privatumą.
Siūlymas leisti stebėti mobiliojo ryšio vartotojų buvimo vietą įtrauktas į rengiamą elektroninių ryšių privatumo įstatymą. Nors praėjusią savaitę pasiūlymui vienbalsiai pritarė Suomijos vyriausybė, jis gali būti atmestas per svarstymą parlamente. Įstatymų leidėjai projektą tikriausiai pradės svarstyti lapkričio pradžioje, tačiau pareigūnai ir politikai sutartinai tvirtina, kad dar per anksti kalbėti apie įstatymo priėmimą.
"Artimiausiu metu beveik toks pat teisės aktas pasirodys ES", - sakė Suomijos transporto ir ryšių ministerijos pareigūnas Juhapeka Ristola (Juhapekka Ristola). Pasak jo, Suomijos, kurioje įsikūrusi didžiausia pasaulyje mobiliųjų telefonų gamintoja "Nokia", pavyzdžiu gali pasekti ir kitos šalys, nes suomių įstatymo projektas yra pagrįstas ES direktyva dėl privatumo ir elektroninių ryšių.
Projekte siūloma, kad 15 metų amžiaus ar vyresnių asmenų buvimo vietą būtų galima stebėti tik gavus jų sutikimą, tačiau už jaunesnius nei 15 metų vartotojus sutikimą galėtų duoti jų tėvai arba globėjai. Ypatingais atvejais net ir negavus jų sutikimo būtų galima stebėti bet kokio amžiaus asmenų buvimo vietą.
Šiuo metu dvi didžiausios Suomijoje mobiliojo ryšio operatorės - "TeliaSonera" ir "Elisa" - siūlo klientų buvimo vietos nustatymo paslaugas, jos gali nurodyti arčiausiai vartotojo esančią bazinę stotį. Pasak "TeliaSonera", tankiai apgyvendintuose rajonuose vieta nustatoma 100 metrų tikslumu, o rečiau gyvenamose srityse tikslumas gali tesiekti 20 kilometrų.
Suomija yra pasaulinė mobiliųjų technologijų lyderė, o praėjusiais metais užėmė pirmąją vietą Pasaulio ekonomikos forumo sudarytame technologiškai pažangiausių šalių sąraše.
Reuters-ELTA