Tūkstančiai mokyklų duris užvėrusių abiturientų jau rengiasi studijoms šalies ir užsienio aukštosiose mokyklose. Tiems, kurių keliai pasuks iš Lietuvos, rūpesčių, be abejo, gerokai daugiau, tačiau tarp kitų svarbių reikalų vertėtų nepamiršti ir sveikatos draudimo.
Domisi tvarka
Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus specialistams šiuo metu tenka atsakyti į daugybę su būsimųjų studentų sveikatos draudimu susijusių klausimų. Kaip teigia skyriaus vyriausioji specialistė Indrė Kriščeliūnaitė, būsimi studentai ir jų tėvai dažniausiai domisi, kokius dokumentus reikia pristatyti, kad į užsienį vyktum jau turėdamas Europos sveikatos draudimo kortelę.
I. Kriščeliūnaitė primena, kad jaunuoliai, studijuojantys Europos Sąjungos šalių ir Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino bei Šveicarijos aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose, privalomuoju sveikatos draudimu draudžiami valstybės lėšomis, todėl jiems šių įmokų Lietuvoje mokėti nereikia.
„Tačiau prieš išvykstant studijuoti į minėtas šalis būtina Ligonių kasoje susitvarkyti dokumentus ir išsiimti Europos sveikatos draudimo kortelę“, – sako specialistė.
Svarbu žinoti, kad abiturientų, gavusių kvietimus studijuoti užsienio šalių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose, sveikatos draudimas Lietuvoje pratęsiamas tik tada, kai jie pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir mokymo įstaigos, kurioje studijuos, išduotą akademinės pažymos originalą, įrodantį, kad jaunuolis tikrai studijuoja.
Kvietimas studijuoti netinka – reikalinga tik pažyma. Be to studentai draudžiami vieneriems mokslo metams, todėl pažymą iš Europos Sąjungos šalių, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino bei Šveicarijos aukštųjų mokyklų reikia pristatyti kiekvienais mokslo metais.
Vykstantieji studijuoti į ES šalis pagal mainų programą turi pateikti dokumentus, patvirtinančius jų teisę į sveikatos draudimą valstybės lėšomis.
Reikia atkreipti dėmesį
Europos sveikatos draudimo kortelių vasarą išduodama gerokai daugiau. Jas išsiima ne tik į keliones išsirengiantys Lietuvos piliečiai, bet ir studentai.
Gyventojų aptarnavimo skyriaus duomenimis, per pirmąjį praėjusių metų ketvirtį Panevėžio teritorinė ligonių kasa išdavė 4229 Europos sveikatos draudimo korteles, o per antrąjį – beveik dvigubai daugiau – 7319.
Vyriausioji specialistė primena, kad vasarą mokslus baigę moksleiviai ir dieninių skyrių studentai valstybės lėšomis būna apdrausti tik iki rugpjūčio 31 dienos imtinai. Todėl jei mokslo metai Europoje prasideda vėliau, ne nuo rugsėjo 1 dienos, studentams tą laikotarpį iki mokslo metų pradžios reikėtų apsidrausti savarankiškai. „Kitaip gali nutrūkti draustumas“, – paaiškina vyriausioji specialistė.
Kartais išduoti šią kortelę ligonių kasoms sutrukdo tai, kad besirengiantieji studijuoti Europoje kažkodėl deklaruoja išvykimą.
„Tada toks žmogus praranda nuolatinio Lietuvos gyventojo statusą ir netenka teisės draustis – negali gauti nemokamų gydymo paslaugų. Atkreipiame dėmesį, kad studijuojantiesiems ES nereikia deklaruoti savo išvykimo – tai daryti būtina tik ketinantiesiems svetur gyventi ir dirbti ilgiau kaip šešis mėnesius“, – sako I. Kriščeliūnaitė.
Išvykusieji studijuoti už Europos ribų, pavyzdžiui, į Jungtines Amerikos Valstijas, į Rusiją ar kitur, valstybės lėšomis nedraudžiami ir savo draudimu turi pasirūpinti patys – apsidrausti privačioje draudimo bendrovėje.
Gali atsiųsti laišku
Studentai, turintys Europos sveikatos draudimo kortelę, gali būti garantuoti, kad gaus visą pagal tos šalies, kurioje studijuoja, įstatymus nustatytą būtinąją medicinos pagalbą. Jei jos prireiktų, jaunuolis turi kreiptis į valstybinei sveikatos apsaugos sistemai priklausančią gydymo įstaigą.
Norinčiajam gauti Europos sveikatos draudimo kortelę geriausia pačiam atvykti į Ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyrių, tačiau prašymą galima pateikti ir internetu.
Vyriausioji specialistė I. Kriščeliūnaitė sako, kad aukštosios mokyklos dieninės studijų formos studentas, neturintis galimybių dokumentų pristatyti pats, į Ligonių kasą juos gali atsiųsti registruotu laišku.
„Tuomet draustumo laikotarpis bus nustatytas pagal atsiųstos pažymos duomenis“, – teigia Gyventojų aptarnavimo skyriaus darbuotoja.
Klausimų dėl draustumo kyla ir jaunuoliams, kurie atlieka studijų praktiką Europoje. Svarbu žinoti tai, kad visus dieninių skyrių studentus valstybė draudžia. Tačiau jeigu į praktiką jaunuolis išvyksta jau baigęs studijas, privalomojo sveikatos draudimo įmokas turi kas mėnesį susimokėti pats.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ