Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Kalbos ir tautos išsaugojimas
Su pagarba ir susidomėjimu seku gerbiamojo A. Lašo pastangas [1] bent truputį išvalyti slogią mūsų mokslo darbuotojų apgavysčių atmosferą. Tas truputis jau yra gerai.

Bet svarbiausias klausimas nesprendžiamas. Kad konkuruoti su panašaus lygio pasaulio universitetais, turime pritraukti pačius geriausius protus, kurie norėtų dirbti Lietuvoje. Nebūtinai tie protai visose mums svarbiose srityse priklauso lietuvių tautai. Tik perėję prie dėstymo ir mokslinių aptarimų anglų kalba, tik visiškai panaikinę reikalavimus mokslininkams bei dėstytojams žinoti lietuvių kalbą, galime tikėtis dalyvauti konkurencijoje už protus, sukursime geras sąlygas mūsų absolventams konkuruoti pasaulinėje ekonomikoje, pastatysime ant kojų Lietuvos ūkį. Aišku, kad lietuvių kalba turi būti dėstoma lietuviškai. Ir to visiškai pakanka kalbos išsaugojimui.

Ieškoti pirmiausia lietuvių, kokie blogi specialistai jie bebūtų, yra naudinga mums kiekvienam asmeniškai (įskaitant ir gerbiamą A. Lašą), bet kenkia mūsų bendram reikalui.

Esu verslininkas. Puikiai žinau, kokios kvalifikacijos darbo jėgą išleidžia Vilniaus ir kiti Lietuvos universitetai. Su tokiais kadrais konkuruoti pasaulyje galime tik darbo jėgos pigumu. Bet darbo jėgai neišeina toliau likti tokia pigia. Kainos Lietuvoje pasidarė pernelyg aukštos. Todėl darbo jėga tyliai pasitraukia į Vakarus.

Vienintelė išeitis - konkuruoti darbo jėgos kvalifikacija. Tam reikia naujų talentų ir daug. Pažįstu Kirvelį asmeniškai. Jis yra labai gabus ir pasiaukojantis dėstytojas. Bet jo vieno tikrai yra mažoka, kad klestėtų Lietuvos ūkis. Todėl priimkime darban mokslininkus ir dėstytojus, kurie gali ir nori dirbti Lietuvoje, net jei jie nežino lietuvių kalbos. Paruoškime tokius kadrus, su kuriais mūsų verslas galėtų nors pabandyti konkuruoti pasaulyje kokybe, o ne kainomis.

Yra galvojančių, kad verslui darbininkus išleisti turi ne universitetai, o kolegijos, nes jos moko ne mąstyti, o dirbti (profesija, įgūdžiai ir t.t.). Bet ką mes parduosime pasauliui, jei mūsų versle dirbs tik neišmokyti mąstyti žmonės, baigę siūlomas primityvias kolegijas? Negalvodami, nekurdami, šiais laikais nepakonkuruosime.

Kiti teigia, kad, jei manai, jog universitetų pervedimas į užsienio kalbą yra normalu, paklausk savęs, kaip būtų atrodę, jei Lietuvoje TSRS laikais butų buvęs rusiškas universitetas? Sutinku, kad tai sudarytų pavojų lietuvybės išsaugojimui, nes Rusija buvo Lietuvą pavergusi. Nuo jos įtakos gynėmės visomis priemonėmis. O Vakarų sąjungininkais mes tapome savo noru. Kiek priimti Vakarų įtakos, mes galime pasirinkti patys.

Jei bijote, kad universitetų pervedimas prie anglų kalbos pakenks lietuvių kultūrai, tai nusipirkite didelį paminklinį akmenį. Parašykite:

_Anksčiau čia gyveno šauni lietuvių tauta. Bet kol kelios karingos vaidilutės saugojome lietuvių kultūrą, dauguma lietuvių išsivažinėjo. Praeivi, nepamiršk, kad nėra kultūros be tautos._

1. A.Lašas. Švietimo reforma: nauji pakinktai ligotam arkliui.
Viskas yra perdėta ir hiperbolizuota. Lyg Lietuva būtų vienintelė iš kurios emigruoja. Iš kitos pusės, ar ne žiniasklaida ir eskaluoja tokią padėtį? Juk nėra laikraščio , kuriame nebūtų straipsnio tema "Pas mus viskas blogai?" Ir taip visus dvidešimt metų, čia ir paskutinį mankurtą įtikinsi, kad blogai. Visų antra, valdžios institucijose kaip sėdėjo nomenklatūra, taip ir sėdi; į tėvų šiltas vietas atėjo jų vaikai, o kiti žmonės liko nuošalėje; kaip buvo nuošalėje taip ir liko. Teisėsauga -sovietinė, VSD sėdi ne Lietuvai dirbantįs žmonės, net koks žmogus, prie bokšto praradęs sveikatą yra niekinamas. O ko vertas Paleckio teismas? Gal kitose respublikose liko mažiau tų kolaborantų??? Tačiau viską lemia ekonomika, o ji ne vien Lietuvoje yra nusmukusi, kai kur dar blogiau, bet tiek nebėga. Gal lietuviai labiau už kitus nori gerai gyventi? Kad tapom juodi materialistai - tai yra faktas. O materialistui pinigų niekada neužteks - tai faktas. Žmogus, kuris temato tik pinigus, pasmerkia save amžinam nepasitenkinimui, nes pinigų visada maža. Ne paslaptis, kad mūsų legendinis darbštumas jau tampa istorija; yra krūvos tinginių, kurie jau niekada nedirbs. Visi nori greitai ir daug. Į prastesnį darbą niekas nebeina, geresnio dirbti nemoka, štai ir išlenda yla iš maišo. Už juodą darbą geriau moka tik užsienyje-štai ir plūsta visi ten. Dažnas ir ten nedirba, gyvena iš pašalpų. Ir dar neteko girdėti, kad kur nors būtų sustabdyta emigracija. Kol nekils ekonomika, visos tos kalbos apie naujas darbo vietas ar kitas priemones, yra tuščios. Ir nereikia mulkinti,kada jau mes čia buvom tokie dvasiški? Gal prie Brežnevo? Dvasiškų žmonių visada buvo mažai, tie ir darė ką padarė; kiti gi nuėjo taip sau- kad tie ėjo. Tas pats ir su Sąjūdžiu; jame dalyvavo koks dvidešimt procentų, kiti laukė krūmuose, kas bus. Taigi nereikia perdėti ir trimituoti; bus taip ,kaip bus, kaip nusipelnysim savo elgesiu. Jeigu esam skysti, mankurtai ir bailiai- kam mes tokie reikalingi?? Tokių juk niekam nereikia, tad išnykimas yra logiškas mulkių galas. Na o jei mūsų tauta turi potencialo- tai išgyvensim; krizės nesitęsia amžinai, juk ne visiems paleidžia vidurius dėl pinigų trūkumo.
Keistas klausimas...Ar Lietuvos valdžia nežino ir nemato kad Lietuvos valstybe jau nepaseitiki ir bėga iš jos LR piliečiai tai padarė per porą dešimtmečių prichvatizatorių valdžia. Dvasiškai Lietuva jau mirė. Reikia ją prikelti ,reikia tikėjimo valstybėje gyvenantiems žmonėms,teisingumo ,kuris vis daugiau važiuoja link bedugnės.
REKLAMA
REKLAMA

Skaitomiausios naujienos




Į viršų