Seimas antradienį atmetė opozicinės frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ inicijuotą siūlymą sudaryti komisiją tirti sausio 16-osios įvykius, kuomet taikus profsąjungų mitingas prie Seimo virto riaušėmis.
Nutarimo, kuriuo siūlyta sudaryti tokią komisiją, projektas po pateikimo atmestas 34 parlamentarams balsavus už, 34 - prieš ir 24 susilaikius. Už tyrimą balsavo opozicinių frakcijų atstovai, už jį pasisakė ir trys valdančiosios Tautos prisikėlimo partijos frakcijos nariai.
Išvadą dėl nutarimo teikęs Seimo kanceliarijos Teisės departamentas akcentavo, jog pradėjęs tokį tyrimą Seimas dubliuotų teisėsaugos institucijų vykdomą ikiteisminį tyrimą.
„Pažymėtina, kad Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatyme nustatyta, kad komisija, tirdama jai pavestą klausimą, nesikiša į teismo, teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno veiklą, kai jie atlieka ikiteisminį tyrimą ar nagrinėja bylą teisme. Atsižvelgiant į tai, manytina, kad Seimui nustačius siūlomą įpareigojimą laikinajai tyrimo komisijai, būtų sudaryta prielaida kištis į ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiklą“, - rašoma Seimo teisininkų išvadoje.
„Tvarkiečių“ inicijuotu nutarimo projektu komisijai buvo siūloma „ištirti, ar po mitingo, vykusio sausio 16 dieną prie Seimo, kilusios riaušės buvo specialiai organizuotos, kas buvo jų organizatoriai, iniciatoriai ir dalyviai“.
Taip pat siūlyta aiškintis, ar buvo tinkamai pasirengta galimoms riaušėms, nustatyti, ar „šaunamųjų ginklų su guminėmis kulkomis bei kitų specialiųjų priemonių naudojimas buvo vienintelis ir neišvengiamas būdas užtikrinti viešąją tvarką, kodėl nebuvo apribota judėjimo laisvė aplink parlamentą Susirinkimų įstatymo nustatyta tvarka“.
Sausio 16-ąją Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, vykęs profesinių sąjungų organizuotas mitingas prieš Vyriausybės padidintus mokesčius baigėsi riaušėmis. Per jas nukentėjo ir pareigūnai, ir civiliai, išdaužyti Seimo langai, apgadinti aplinkiniai pastatai, bandyta įsiveržti į Seimą.
Suskaičiuota, kad riaušininkai padarė apie 230 tūkst. litų nuostolių.
Mitingą organizavusiems Lietuvos darbo federacijos pirmininkui Vydui Puskepaliui, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkui Artūrui Černiauskui ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkei Aldonai Jašinskienei gresia administracinė atsakomybė. Kovo pabaigoje Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas imsis nagrinėti jų atžvilgiu pateiktą Vilniaus miesto 3-iojo policijos komisariato skundą.