Kova su daugiabučių namų kiemuose ar net laiptinėse rūkančiais mokiniais primena galynėjimąsi su vėjo malūnais. Dūmo mėgėjus nepajėgūs sutramdyti nei gyventojai, nei pedagogai, nei policijos pareigūnai.
Sulaukia keršto
Apie šiukšlinančius ir triukšmaujančius moksleivius pranešus pareigūnams, pastarieji apsvarsto, ar verta vykti gaudyti paauglių. Mat atvažiavus policijos ekipažams rūkaliai dažnai jau būna išsilakstę.
Ramygalos gatvės 110-ojo namo gyventojai gerai žino, kada prasideda ir baigiasi pertraukos „Žemynos“ vidurinėje mokykloje, kada moksleiviams šventės.
O mokinių vasaros atostogų gyventojai laukia kaip išsigelbėjimo. Mat tada daugiabučio kiemas būna švarus, nereikia uždaryti langų, kad debesimis kylantys dūmai neprasiskverbtų į kambarius, po balkonais ir laiptinėse nesimėto krūvos nuorūkų, tuščių cigarečių pakelių, netenka gūžtis nuo paauglių įžūlių žvilgsnių ir grasinimų suknežinti nosį.
Už prašymus rūkyti kitur žmonės sulaukia keiksmažodžių lavinos. Gaunamas pastabas mokiniai supranta kaip priekaištą. Už jį keršija – nusuka veidrodėlius nuo kieme pastatytų transporto priemonių, daužo įstiklintų balkonų stiklus, ant namo sienų rašinėja necenzūrinius žodžius.
Kiemai – tarsi spjaudyklos
Į „Sekundės“ redakciją paskambinusi Ramygalos g. 110-ojo namo gyventoja skundėsi, kad ne tik tenka kęsti rūkalų smarvę, bet ir surinkti mokinių čia pat numestas nuorūkas, kitas šiukšles. „Padėjome net šiukšlių dėžę ten, kur jie rūko, nors netoli yra konteineris. Tačiau paaugliai nuorūkas vis tiek piktybiškai meta šalia šiukšliadėžės“, – teigė panevėžietė.
Moteris pasakojo, kad iš laiptinės išvaikyti rūkalius pajėgia tik tada, kai kaimynai griebiasi fotoaparatų ar pagraso juos nufotografuoti mobiliuoju telefonu ir perduoti pareigūnams.
„Jau nesitikime, kad mokiniai nerūkytų, tačiau galėtų bent jau padoriai elgtis – neerzintų aplinkinių žmonių pūsdami dūmus tiesiai jiems į veidus, nuorūkas išmestų į šiukšlinę“, – kalbėjo moteris.
Pasak daugiabučio gyventojos, moksleiviai prie namo pradeda rinktis prieš aštuonias ir ateina per kiekvieną pertrauką.
„Skaudžiausia, kad kai paprašome, kad nešiukšlintų, jie žada pensininkus „patiesti“. Keršydami paaugliai vienam gyventojui sudaužė įstiklintą balkoną, kito automobiliui nusuko veidrodėlį. Ką jie dar gali sugalvoti, nežinia“, – „Sekundei“ guodėsi moteris.
Žmonės sako nežinantys, kaip gelbėtis nuo kiekvieną pertrauką juos dūmais nuodijančių gaujų. Po jų vizitų kiemas, laiptinės tampa tarsi spjaudyklos, aplink pilna nuorūkų. Panevėžiečiai piktinasi, kad rūkantis jaunimas su jais elgiasi vis įžūliau. Nors gyventojai informavo mokyklos administraciją, tačiau padėtis nesikeičia.
Išmano teises
Kaip įsitikino „Sekundės“ korespondentai, pirmieji rūkaliai kieme rikiuojasi prieš pat pamokų pradžią ir atlekia vos pasigirdus skambučiui, pranešančiam apie pertrauką. Pasirodžius fotografui, mokiniai, patraukę dūmo, paskubomis metė nuorūkas ir skuodė neatsisukdami.
„Žemynos“ vidurinės mokyklos direktorius Romualdas Grilauskas „Sekundei“ sakė, kad problema tikrai opi ir įstaigos vadovybė kiek įmanoma bando situaciją švelninti. Pasak vadovo, užkietėję rūkaliai pedagogams gerai žinomi, todėl klasių vadovai įpareigoti juos stebėti, mokyklos administracija bendradarbiauja ir su daugiabučių pirmininkais, ir su policijos pareigūnais.
„Kalbamės ir su pačiais paaugliais, jų tėvais, tačiau mokiniai motyvuoja esantys pilnamečiai ir galintys rūkyti. Jie argumentuoja, kad daro tai ne mokyklos teritorijoje. Stebina ir tėvų pozicija – jie atkerta, kad namuose rūko kartu su atžalomis“, – teigė mokyklos direktorius.
Pasak jo, rūkantys pilnamečiai – didelė blogybė, nes rodo netinkamą pavyzdį paaugliams. Kaip tvirtino R.Grilauskas, nepakaktų dviejų rankų pirštų, norint suskaičiuoti visus mokyklos rūkalius.
Ieško sprendimo būdų
„Tai kova su vėjo malūnais, nes moksleiviai teigia, kad įstatymas nedraudžia jiems rūkyti, o kol nepagauni, kai jie šiukšlina, negali jų bausti. Dar viena problema ta, kad tarp rūkančiųjų nemažai merginų“, – aiškino R.Grilauskas.
„Minties“ gimnazijos direktorius Egidijus Samas ir „Verdenės“ pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja Margarita Drilingienė neslepia, kad ši problema opi ir jų įstaigoms.
Pasak pedagogų, daugiabučių kaimynystėje esančiose mokyklose moksleivių rūkymo klausimas sprendžiamas visais įmanomais būdais – bendraujama su namų bendrijų pirmininkais, kalbamasi su policijos pareigūnais, mokiniams skaitomos paskaitos, konsultuojamasi su socialiniais pedagogais.
E.Samas dėl to, kad rūko nepilnamečiai, linkęs kaltinti prekybininkus.
„Verdenės“ pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja atskleidė, kad sudaryta net speciali komisija – mokytojai stebi rūkančius paauglius.
„Mokykla negali bausti už tai, kad auklėtiniai rūko, todėl situacija sunkiai valdoma, – aiškino M.Drilingienė. – Nors daugiabučių gyventojai skundžiasi, kad paaugliai rūko, bet mūsų rankos surištos. Su iš kiemo grįžusiais mokiniais bendrauja socialinė pedagogė, tačiau tai, matyt, neduoda reikiamos naudos.“
Vaida REPOVIENĖ