„Baltijos tyrimų" duomenimis, jei gyventojai rinktų Seimą rytoj, į Parlamentą patektų tik keturios partijos. Socialdemokratai, darbiečiai, tvarkiečiai ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD).
Tačiau, remiantis tais pačiais „Baltijos tyrimais", politinė Lietuvos padėtis vis vien kurioziška. Nes Seimu pasitiki tik 9 proc. apklaustųjų. Partijomis - panašiai. Vadinasi, net ir paminėtos keturios partijos, kurios patektų į Seimą, gyventojams atrodo labai mažai patikimos. Tiesiog katastrofiškai nepatikimos. Jei palygintume jų reitingus su Dalios Grybauskaitės ar Valdo Adamkaus reitingais.
Ką tai reiškia? Pilietiškai sąmoningi žmonės nori balsuoti vien dėl demokratijos. Nes niekam nebalsuojant ji savaime nunyktų. Tačiau pilietiškai sąmoningi žmonės jau nežino. UŽ KĄ balsuoti vien dėl demokratijos. Kad ji nenunyktų. Juk skirtingų ideologijų beveik nesimato. Tad veikiausiai “Baltijos tyrimų" respondentai pasirinko keturias partijas pagal jų dydį. Narių skaičių. Pasirinkimą lėmė ne ideologijos, bet partijų gabaritai. Lygiai taip pat kaip grybautojai, atsidūrę miške, pirmiausiai pastebi didžiausius grybus. O automobilių turguje pirmiausiai pastebėtų keturis didžiausius furgonus ar džipus. Vadinasi, nėra ko džiūgauti. Kad į būsimą Seimą būtų įdėti tik keturi optiškai didžiausi daiktai. Įritintos keturios komodos.
O kodėl nesiseka liberalams? Nejaugi Lietuvoje neliko liberalių žmonių? Aišku, liko. Tačiau, kai žmonės renka ne ideologiją, bet didžiausių gabaritų komodas, liberalizmas tampa tik per maža komoda.
Kas telieka partijoms, išbrokuotoms „Baltijos tyrimų" respondentų? Garsiai girtis. Svaičioti. Kad irgi yra didelės komodos. Kad šuoliais didėja jų narių ir rėmėjų skaičius. Tada rinkėjai ir už jas balsuos. Pasijutę, kad dalyvauja masiniame festivalyje. Ne kažkokioje gegužinėje. Be to, gyventojai iš savo patirties žino. Lietuva yra „švogerių" kraštas ir įtakingiausieji yra tie, kurie turi daugiausia „švogerių". Tokius labiau gerbia.
Kita vertus, tai nereiškia, kad lygiai taip pat išrikiuoti socdemai, darbiečiai, tvarkiečiai ir TS-LKD kitais metais laimės savivaldybių rinkimus. Ar Kauno socdemai dabar interpeliuotų konservatorių merą, jei būtų ir taip tikri dėl savo būsimo pirmavimo? Jau prasidėjusi merų vertimų, interpeliacijų psichozė verčia tuo abejoti.
Kodėl psichozė? Nes prieš kiekvienus naujų savivaldybių tarybų rinkimus senosios tarybos pradeda „principingąsias" interpeliacijas. Kad laiku suskubtų sinchronizuotis su valdžia nepatenkintais rinkėjais. O psichozė kyla todėl, kad reikia pasirinkti patį optimaliausią sinchronizacijos laiką. Nei per anksti, nei per vėlai. Nes per anksti sinchronizuotis su eiliniais žmogeliais mūsų politikai nemėgsta. Per didelės apkrovos. Be to, reikia taip interpeliuoti, kad interpeliacija nepasisektų. Nes jei pasiseks, patiems oponentams teks dirbti. O prieš artėjančius savivaldybių rinkimus joks vietos politikas nedirba. Jis reklamuojasi. Kuo arčiau savivaldybių rinkimai, tuo garsiau.
Redakcijos skiltis