Sigitas Stasaitis
Teisėsaugininkai iš patirties žino, kad sunkmečiu įvairaus plauko sukčių daugėja. Apgavikus ypač domina pavažinėtų automobilių verslas, nes mašinos - paklausi ir brangi prekė, tiek sąžiningiesiems, tiek sukčiams daranti nemažą pelną. Neseniai įkliuvęs šiaulietis Egidijus Žymantas buvo įsigudrinęs kelis kartus parduoti tuos pačius automobilius. Kriminalistai perspėja, jog apgavikai išradingi - sugalvoja daug įvairių būdų, kaip apgauti tiek automobilių pirkėjus, tiek pardavėjus.
Sukčių netrūko jau sovietmečiu
Senosios kartos kriminalistai, buvusieji milicininkai, su nostalgija prisimena, kaip prieš kelis dešimtmečius buvo lengva gaudyti sukčius, iš patikliųjų sunkusius pinigus automobilių turguose. Iš visų "sovietinių respublikų" Lietuvoje tūkstančiui gyventojų buvo daugiausiai lengvųjų automobilių, todėl, suprantama, buvo ir augiausiai nusikaltimų, susijusių su autotransportu. Tačiau, apgavikų veiksmų laisvė buvo labai apribota dėl itin akylai saugomos valstybės sienos, privalomos piliečių registracijos, griežtos mašinų apskaitos. Sovietmečiu automobilio pirkėjas rizikuodavo nedaug - tuomet labiausiai buvo bijoma, kad turguje apžiūrint mašiną gali likti nepastebėtas koks nors jos užmaskuotas gedimas, avarijos pasekmės. Žymiai labiau rizikuodavo mašinų pardavėjai, kuriuos apgavikai neretai apgaudavo už mašiną mokėdami pinigus. Ne vienas sovietinės Lietuvos gyventojas, turguje pardavęs savo "Žigulį", "Moskvičių" ar "Volgą" nukentėjo nuo atvykėlių iš kitų respublikų, dažniausiai iš Gruzijos. Mokėdami, apgavikai nemačia pakeisdavo pinigus, ir taip vietoj pluoštelio su rubliais įkišdavo"lėlę" - tokį pat pluoštelį sukarpytų popierių, iš viršaus ir apačios užmaskuotų tikrais banknotais.
Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir į šalį iš užsienio plūstelėjus automobilių srautui, vagysčių bei sukčiavimų padaugėjo keliolika kartų. Žinia, perkant naują automobilį iš salono - rizikos būti apgautam nėra. Tačiau bėda, jog daguma mūsų sau negali leisti naujų mašinų, tad perka pavažinėtas iš privačių asmenų, perpardavinėtojų, o prie pastarųjų šliejasi visa armija sukčių.
Darbuotojas apgavo darbdavę
Pasak transporto vagystes tiriančių pareigūnų, pirkėjui reikia atidžiai patikrinti perkamo automobilio dokumentus, kad nebūtų įkišta kitoje šalyje vogta mašina su suklastotais popieriais. Taip pat patariama netingėti ir gerai su didinimo stiklu apžiūrėti kėbule iškaltą mašinos numerį. Jei pastebėtumėte menkiausius numerio klastojimo ar perdažymo požymius, reiktų nuo tokio pirkinio susilaikyti. Be to, kriminalistai perspėja, jog daugėja ne tik mašinų vagių, bet ir apgavikų, piktnaudžiaujančių žmonių pasitikėjimu.
Būtent taip, piktnaudžiaudamas pasitikėjimu, tautiečius mulkino ir iš jų pinigus viliojo 30 metų neseniai suimtas šiaulietis Egidijus Žymantas.
E. Žymantu policija susidomėjo kovo pabaigoje, kai į Šiaulių vyriausiąjį komisariatą kreipėsi vienos individualiosios įmonės savininkė. Verslininkė pasiskundė, kad pas ją dirbęs Egidijus Žymantas jai pridarė didžiulių nuostolių - apgaulės būdu pasisavino net keturis įmonės vardu registruotus prabangius automobilius: 2007-ųjų metų laidos visureigį "Mitsubishi Pajero", 2003 metais ir 2005 metais pagamintus visureigius BMW X5 ir 2002-ųjų metų laidos limuziną "Audi A6".
Apgautųjų daugėja
Kadangi padarytų nuostolių suma nejuokinga, suradę įtariamąjį policininkai jį sulaikė. Aiškinantis, kaip nedorėlis nugvelbė keturias mašinas išlindo, kad E. Žymantas yra apgavęs visą būrį žmonių. Kai kurie irgi kreipėsi į policiją, kai kurie - ne, pažadėję, kad pagavę sukčių patys jam galvą nusuks.
Išsiaiškinta, kad E. Žymantas veikė vienu paprastu būdu. Suradęs žmonių, ieškančių nusipirkti automobilį, Egidijus pasiūlydavo surasti po avarijos parduodamą norimo modelio mašiną. Netrukus jis pakviesdavo apžiūrėti geidžiamą transporto priemonę. Kadangi E. Žymantas užprašydavo labai mažą kainą, žmonės mielai ją pirkdavo. Kai pirkimo-pardavimo dokumentai būdavo sutvarkyti, sukčius pasiūlydavo mašiną sutaisyti. Kadangi kaina ir vėl būdavo nedidelė, pirkėjai sutikdavo. Tokiu būdu E. Žymantas įgydavo ir pinigus, ir automobilį. Žinoma, jis apdairiai pasilikdavo ir pirmuosius pardavimo dokumentus - jais manipuliuodamas surasdavo naują pirkėją ir dar kartą parduodavo tą pačią mašiną.
Jau nustatyta, kad E. Žymantas iš keleto asmenų bei įmonių apgaule pasisavino per dešimt automobilių, juos nežinia kiek kartų pardavė. Kadangi sukčius prekiavo prabangiais apynaujais visureigiais bei limuzinais, bendra visiems padaryta turtinė žala gali siekti ne vieną šimtą tūkstančių litų. Manoma, kad netrukus daugiau E. Žymanto apgautųjų kreipsis į Šiaulių apskrities Vyriausiojo komisariato Nusikaltimų tyrimo biuro Autotransporto priemonių grobimų tyrimo skyrių.
Sumanios sukčiaus investicijos
Viena paguoda, kad automobilių versle uždarbiaujantys Lietuvos sukčiai nėra tokie turtingi ir genialūs kaip siaučiantys kitose šalyse. Rusijos milicininkai sukčiavimo karaliumi buvo praminę Kazachstano pilietį Vladimirą Paką, kuris veikė pagal įdomią schemą. Atvykęs į kurį norįs Rusijos didmiestį V. Pakas kokiam nors daug ryšių turinčiam, turtingam žmogui prisistatydavo esąs Vokietijos verslininkas ir imdavo "skiesti" žinąs, kur gauti naujų automobilių už pusę kainos. Kadangi to būti negali, nupirkęs mašiną, V. Pakas pirkėjui ją iš tikro parduodavo už pusę kainos. Sąmoningai patirdamas nuostolį sukčius išlošdavo sau reklamą - netrukus plačiai pasklisdavo gandas apie verslininką iš Vokietijos, darantį stebuklus. Žinoma, nedelsiant atsirasdavo dešimtys kitų, irgi norinčių automobilių už pusę kainos. Tada surinkęs pinigus iš kuo daugiau tokių naivuolių, Vladimiras dingdavo. Taip kaskart investavęs kelis tūkstančius dolerių į apgaulės mechanizmą, sukčius susižerdavo šimtus tūkstančių.
Dar neseniai Lietuva buvo pavažinėtų automobilių prekybos centras, mūsų šalyje veikė bent keli didžiuliai mašinų turgūs. Rusijos vyriausybės įvesti muitai sužlugdė šį verslą, turgūs sunyko į merdinčias automobilių pardavimo aikšteles. Didelė šio verslo dalis persikėlė į internetą. Iš tikro labai patogu rinktis mašiną tinklapyje - nereikia bastytis po įvairius miestus, sėdėdamas namie gali apžiūrėti tūkstančių įvairiose šalyse parduodamų mašinų nuotraukas.
Internetas - puiki vieta slėptis
Sukčiai su džiaugsmu persikėlė ir į elektroninę erdvę, nes lengvatikius viliojant internetu dar lengviau pasislėpti ir išvengti policijos arešto. Internete apgaulės vyksta vienu būdu. Sukčius paskelbia, esą itin pigiai parduodąs automobilį ar motociklą. Parašiusių elektroninį laišką pirkėjų imama reikalauti avansu pervesti dalį sumos - tokiu būdu, kad paėmęs pinigus sukčius galėtų dingti ir likti nenustatytas. Lietuvoje taip apgautų jau yra ne viena dešimtis pirkėjų.
"Sumaniau nusipirkti automobilį internete, - "Akistatai" pasakojo nenorintis būti įvardintas šiaulietis Marius K. - Kelias dienas naršęs po įvairius tinklapius išsirinkau skelbimą labai patrauklia kaina." Angliškai suprantantis Marius skelbimų autoriui parašė elektroninį laišką ir gavo atsakymą, kad parduodamas automobilis vis dar yra. Dabar apgautasis žino, kad patikėjo gražia sukčiaus pasaka. Apgavikas tikino, esą mašina priklausė jo Vokietijoje gyvenusiam seneliui, kuris ką tik mirė. Turto paveldėtojas neva gyvenąs JAV, todėl norįs mašiną kuo greičiau parduoti.
Sukčiai siaučia vis drąsiau
"Pardavėjas" sutiko dar truputį nuleisti kainą. Tačiau kai užkibęs Marius ėmė teirautis, kaip galėtų mašiną pasiekti, sukčius pareikalavo pirma pervesti dalį sumos - kaip įrodymą apie rimtą ketinimą pirkti. Kai iš Mariaus atėjo neigiamas atsakymas, apgavikas pranešė, esą mašina autovežiu jau gabenama į Lietuvą. Tačiau sukčius neatlyžo, po poros dienų vėlgi atsiuntė pranešimą - girdi, autovežio vairuotojas įstrigo Lenkijos pasienyje, skubiai reikalingi pinigai sutvarkyti muitinės formalumams.
Kai Marius dar kartą atsisakė, apgavikas dingo su visais pasiūlymais ir autovežiais. Pažįstamų kompiuterių specialistų padedamas Marius pagal sukčiaus elektroninio pašto duomenis išsiaiškino, kad susirašinėjo visai ne su amerikiečiu, o su Nigerijos piliečiu.
Pastaruoju metu apgavikai iš Afrikos, dažniausiai - Nigerijos, internete vilioja pinigus visais įmanomais būdais. Vienas iš jų - apsimesti automobilio pardavėju arba pirkėju. Kaip apgaudinėja neegzistuojančių mašinų pardavėjai, jau žinome. Įdomu, kad gudruoliai vilioja pinigus net apsimetę mašinų pirkėjais. Skelbimą internete apie parduodamą automobilį įdėjusiam kauniečiui iš Afrikos buvo pranešta, kad afrikietis mašiną perka. Po to "pirkėjas" pareikalavo pirma atsiųsti pinigų - neva reikia sumokėti kažkokią valstybės rinkliavą ar muito mokestį. Negavęs perlaidos afrikietis dingo.
Redakcijos archyvo nuotr.
(Zymantas) Šiaulietis E. Žymantas ilgokai pelnėsi parduodamas vieną automobilį keliems pirkėjams.
(Pak) V. Pakas sugalvojo genialų sukčiavimo mechanizmą.
(auto) Sukčiai visada mėgsta sukiotis aplink automobilių verslą, nes prekės paklausios ir brangios.