Pasak Estijoje gerai žinomo skolų išieškojimo eksperto Lurio Vitsuto, bankų paskolas pasiėmusių žmonių padėtis tapo tokia desperatiška, kad daug jų eilinėms įmokoms ima „SMS kreditus“, rašo dienraštis „Postimees“.
Dar rugsėjo mėnesį šis ekspertas į ateitį žvelgė visiškai ramiai, teigia dienraštis. Tačiau dabar jis tvirtina ką kita. „Manau, kad Estijos ekonomika neturi nieko bendra su „minkštu nusileidimu“. Vaizdžiai kalbant, ekonomika nukrito žemyn galva iš dviaukštės lovos, ir dabar belieka tik pažiūrėti, kokia kraujo balutė susidarys aplink galvą. Viskas prasidėjo maždaug prieš mėnesį. Aš kalbu ne apie tai, kad skolininkai daugiau nebegrąžina kreditų, o apie tai, kad kreditoriai daugiau nebepajėgia apmokėti inkaso išlaidų “, - sakė jis.
Eksperto teigimu kreditoriai net nepajėgia susimokėti žyminio mokesčio, kad galėtų pateikti teismams susikaupusius skolų reikalavimus. Daugelis kreditorių negali sumokėti honorarų skolų išieškojimu užsiimančioms įmonėms, nes trumpalaikiai įsipareigojimai pareikalauja visų jų disponuojamų piniginių lėšų.
Pasak L. Vitsuto, ne paslaptis, kad gyvenamojo būsto paskolų įmokos dengiamos vadinamaisiais „SMS kreditais“ ir panašiomis greitai išduodamomis paskolomis su nepaprastai didelėmis palūkanomis. „Dėl to skolininkai įbrenda į vis didėjančias skolas, o kadangi įkeisto turto vertė mažėja, tai galų gale nebelieka iš ko skolintis“.
L. Vitsuto duomenimis siekdami išsireikalauti probleminius kreditus bankai naudojasi naujai įkurtų įmonių paslaugomis, kurios daro žalą inkaso paslaugų rinkai. Banko darbuotojai tuo pat metu įtraukia turtą įkeitusius asmenis į „juodąjį sąrašą“, prieigą prie kurio turi ir kiti bankai. Tad, pasak jo, patekę į bėdą žmonės jau nebeturi iš ko tikėtis pagalbos. Eksperto manymu būsto kreditai tapo šiuolaikine baudžiavos forma, rašo „Postimees“.