• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

COVID-19 prasirgęs, antikūnų turintis, tačiau teigiamo PGR testo nei Lietuvoje, nei nuvykus į Norvegiją taip ir nesulaukęs vyras stebisi, kodėl ir tokiais atvejais galioja vienoda izoliacijos tvarka. Romas portalui tv3.lt pasakoja, kad realiai neseniai prasirgęs koronavirusu ir grįžęs į Lietuvą turėjo be išimčių karantinuotis numatytą laiką.

COVID-19 prasirgęs, antikūnų turintis, tačiau teigiamo PGR testo nei Lietuvoje, nei nuvykus į Norvegiją taip ir nesulaukęs vyras stebisi, kodėl ir tokiais atvejais galioja vienoda izoliacijos tvarka. Romas portalui tv3.lt pasakoja, kad realiai neseniai prasirgęs koronavirusu ir grįžęs į Lietuvą turėjo be išimčių karantinuotis numatytą laiką.

REKLAMA

Dar gruodžio mėnesį prieš išvykdamas į Norvegiją Romas nuėjo atlikti PGR tyrimo. Testas atliktas mobiliajame punkte Anykščiuose. Tačiau vyrui vis dėlto teko išvykti nesulaukus atsakymo, nes e.sveikatoje tik būta įrašo „testas paimtas, šaldytuve“. Beje, toks įrašas, Romo teigimu, „kabantis“ iki šiol.

Vyras teigė bandęs aiškintis, kur dingo atsakymas, bet atsakymo nesulaukė. Jis pasakojo visų pirma kreipęsis nurodytu telefonu į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, jis nukreipęs į specialistus Anykščiuose.

REKLAMA
REKLAMA

„Čia populiariausias atsakymas: „Jei testas būtų teigiamas, tada su manimi būtų susisiekę!“ – prisiminė jis. 

Simptomus pajautė tik jau išvykęs

Kad serga COVID-19, Romas įtarė jau po kelių dienų nuskridus į Norvegiją. Prieš dar atliekant testą jis teigė jokių simptomų nejutęs.

REKLAMA

„Praėjus trims dienoms prasidėjo rimtos problemos su sveikata, bet as jau buvau Norvegijoje. Po to, kai susirgau, išsiaiškinau, kada ir kur užsikrėčiau – tai buvo dvi dienos iki testo atlikimo. Pas mane dirbo meistras, stalius, nuo jo ir gavau „dovanų“, – pasakojo vyras.

Tačiau negana to, kad testo atsakymas pasimetė Lietuvoje, atvykus į Norvegiją paimto ėminio rezultatas irgi kažkur „pasiklydo“.

REKLAMA
REKLAMA

„Norvegijoje oro uoste dar kartą padarė testą, bet ir šito testo rezultatų negavau. Tuo metu pasakė tik, kad rezultatai bus po vienos dviejų dienų. Kitą dieną rezultatas ir taip buvo aiškus, nes pajutau simptomus, o atsakymas nebe labai ir berūpėjo“, – sakė jis.

Romas teigė vėliau taip nesulaukęs to atsakymo, tačiau pasidaręs antikūnų tyrimą ir manęs, kad dabar galės laisvai keliauti. Tačiau į Lietuvą atvykę vasario 7 d. be jokių išimčių privalėjo izoliuotis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NVSPL: pasitaiko, mobilus punktas neišsiunčia atsakymo

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) atstovės Simonos Kalvelytės teigimu, bent jų įstaigoje nepasitaikė tokių atvejų, kai ėminys galėtų būti „pamestas“. Tačiau darbuotojos, atsakingos už ėminių paskirstymą neslėpė, kad yra buvę tokių atvejų. 

REKLAMA

„Arba tokių atvejų, kai ne mėginys pasimeta, o mobilus punktas neišsiunčia atsakymo. Dėl šio konkretaus atvejo labai sunku pasakyti, nes gruodžio mėnesį daug ėminių iš Anykščių buvo paskirstyta įvairioms laboratorijoms. Pacientas galėtų kreiptis su registracijos numeriu, jei nenori atskleisti asmens duomenų, galima būtų bandyti atsekti, kodėl nutiko kaip nutiko“, – sakė ji.

S. Kalvelytė pridūrė, kad geriausia tokiais atvejais žmogui kreiptis ten, kur jam paimtas ėminys. 

REKLAMA

„O jei jau nepavyksta išsiaiškinti, tada kreiptis į mus, bandome atsekti, į kokią laboratoriją nukeliavo ėminys ir kodėl negautas atsakymas. Tik tam reikalingas bent jau registracijos numeris. Ir, žinoma, nereikėtų ilgai delsti ir pasiteirauti po kelių dienų“, – sakė specialistė.

Išimtys tik paskiepytiems ir oficialiai persirgusiems

Portalas tv3.lt primena rašęs, kaip į panašią situaciją patekusi marijampolietė piktinosi, kodėl antikūnai „nesiskaito“, jei nebuvo oficialios ligos diagnozės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip nurodo NVSC, išimtis dėl izoliacijos numatyta keliautojams, kurie yra persirgę COVID-19 liga, ir tiems, kurie yra paskiepyti pagal pilną skiepijimo schemą.

„Tokiu atveju, jei keliautojas, grįžęs ar atvykęs į Lietuvą yra persirgęs, jis su savimi oro ar jūrų uoste turėti gydymo įstaigos pažymą apie tai, kad jam COVID-19 liga buvo patvirtinta atlikus laboratorinį tyrimą ne seniau nei prieš 90 dienų iki grįžimo / atvykimo į Lietuvą. Jei žmogus paskiepytas – dokumentus, įrodančius, kad tai padaryta pagal pilną skiepijimo schemą. Dokumentai turi būti su vertimu į lietuvių, anglų ar rusų kalbą“, – aiškino įstaiga.

REKLAMA

Tačiau priduriama, kad dėl antikūnų testo politikos formuotojas nėra numatęs išimties tiems asmenims, kurie turi tokį testą, tačiau jiems liga nebuvo patvirtinta atlikus PGR tyrimą.

Kaip tuo metu aiškino Sveikatos apsaugos ministerija Sveikatos stiprinimo skyriaus patarėja Nerija Kuprevičienė, taip yra dėl serologinių testų jautrumo skirtumų:

„Pasaulyje yra daugybė serologinių (tiek kokybinių, tiek kiekybinių), kurių jautrumo ir specifiškumo įvertinti neįmanoma, todėl sprendimai dėl izoliacijos, remiantis serologiniais testais nėra priimami. Lietuvoje naudojamų serologinių testų reikalavimai jautrumui ir specifiškumas yra reglamentuojami teisės aktais.“

Susidūrėte su panašia problema? Papasakokite mums, konfidencialumą garantuojame.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų