"Apskritai, pirmąjį šių metų pusmetį infliacija buvo labai maža - jei išimtume to baisaus nuosmukio periodą 2009 metais (per finansų krizę - BNS), reikėtų žiūrėti dar kokį dešimtmetį atgal, kad rastume tokią mažą infliaciją. Infliacija šiuo metu tikrai maža - įskaitant tai, kad buvo ir akcizų padidinimai nuo metų pradžios, ir MMA galbūt kai kurių paslaugų kainas kilstelėjo", - BNS sakė V.Tauraitė.
Anot jos, šiuo metu naujas derlius ir vasaros išpardavimai smukdo kainas - birželį Lietuvoje užfiksuota 0,2 proc. mėnesio defliacija, kainų augimo neskatina ir paklausa.
"Vasarą yra lengvesnis (infliacijos požiūriu - BNS) sezonas ir dabar ne išimtis, matome - pinga maisto produktai, dėl išpardavimų - drabužiai ir avalynė. Šiemet turime ganėtinai išskirtinę situaciją - dėl ganėtinai lėto pasaulio ekonomikos augimo naftos kainos pasaulyje laikosi ganėtinai stabiliai, tai jaučiasi ir Lietuvos rinkoje", - teigė V.Tauraitė.
SEB banko analitikė prognozavo, kad birželį Lietuva turėtų atitikti Mastrichto kriterijų. Europos Sąjungos šalių infliacijos duomenys dar nepaskelbti.
V.Tauraitė teigė, kad tokioje palankioje infliacinėje aplinkoje valdžios norai kelti akcizus kelia nerimą, ypač siekiant euro 2015 metais.
"Nuo 2014 metų pradžios vėl ketinama didinti akcizus - nors pagal ES reikalavimus minimalų lygį jau esame pasiekę. Yra savanoriška intencija didinti ir tai, sakyčiau, kelia daugiau nerimo", - sakė V.Tauraitė.
Banko atstovė prognozavo, kad infliacijos šuolių Lietuvoje artimiausiais mėnesiais neturėtų būti - didelių naftos kainų pokyčių nenumatoma, o kitų veiksnių kilti kainoms nematoma.
Lietuvoje birželio mėnesį užfiksuota 0,2 proc. mėnesio defliacija. Metinė (birželį, palyginti su 2012 metų birželio mėnesiu) infliacija siekė 1,2 proc., o vidutinė metinė infliacija buvo 2,4 procento.