Nobelio taikos premija šiemet skirta JAV prezidentui Barackui Obamai, paskelbė Švedijos mokslų akademija. Premija skirta „už jo nepaprastus nuopelnus stiprinant tarptautinius ryšius ir skatinant žmonių bendradarbiavimą“.
B. Obama, perėmęs iš G. W. Busho JAV vairą, žadėjo atsisakyti vienašališkos užsienio politikos ir labiau atsižvelgti ne tik savo šalies, bet ir kitų pasaulio valstybių interesus. Jis pareiškė esąs pasirengęs deryboms ir su Iranu, su kuriuo Vašingtonas jau beveik 30 metų nepalaiko diplomatinių santykių. Vienas svarbiausių B. Obamos rinkiminės kampanijos tikslų buvo konflikto Irake sureguliavimas ir JAV kariuomenės išvedimas iš šalies.
Rugsėjo mėnesį B. Obama atsisakė Rytų Europoje dislokuoti JAV priešraketinės gynybos sistemos elementus – ankstyvojo perspėjimo radarą Čekijoje ir priešraketinę bazę Lenkijoje. Dabartinė Baltųjų rūmų administracija taip pat planuoja pasirašyti naują sutartį su Rusija dėl strateginių puolamųjų ginklų apribojimo.
Beje, B. Obama šią savaitę atsisakė susitikti su kitu Nobelio taikos premijos laureatu - Tibeto dvasiniu lyderiu Dalai Lama. Sprendimą atsisakyti susitikimo su Dalai Lama B. Obama priėmė Kinijai suintensyvinus kampaniją prieš Tibetą. B. Obama kitą mėnesį lankysis Kinijoje, o iki to laiko nenori gadinti santykių su šia šalimi.
Anaiptol ne visi politikos apžvalgininkai net ir po šio Nobelio premijos komiteto sprendimo bus linkę pasiduoti „obamamanijai“. „Taip, B. Obama padarė daug ir labai stipriai pakeitė toną, kuriuo JAV kalba su pasauliu. Jis norėtų, kad pasaulis būtų be branduolinių ginklų, ir skiria didelį dėmesį ekologijai. Prezidentas pasakė ne vieną nuostabią kalbą, bet kol kas realybėje mažai ką pavyko pakeisti“, - konstatuoja šio straipsnio autorius.
Šiemet pretendentais šiai nominacijai buvo 205 asmenys ar organizacijos. Laureatas, kurį renka penkių asmenų komisija, apdovanojamas aukso medaliu, diplomu ir gauna 10 mln. Švedijos kronų (apie 3,3 mln. Lt).
Šiemet Nobelio premija už pasiekimus chemijos srityje paskirta Venkatramanui Ramakrishnanui (D. Britanija), Thomui A. Steitzui (JAV) ir Adai E. Yonath (Izraelis). Taip buvo įvertinti šių mokslininkų nuopelnai tiriant ribosomų struktūrą ir funkcijas.
Už pasiekimus fizikos srityje paskirta trims JAV pilietybę turintiems mokslininkams – Charles‘ui Kao, Willardui Boyle‘ui ir George‘ui Smithui. Šiemet Nobelio premijos piniginė išraiška yra 10 mln. Švedijos kronų (apie 975 000 eurų).
Medicinos ir fiziologijos srityje - Elizabeth H. Blackburn, Jackui W. Szostakui ir Carol W. Greider. Taip buvo įvertinti šių mokslininkų nuopelnai ląstelių senėjimo mechanizmo ir telomerų bei telomerazės poveikio saugant chromosomas nuo degradavimo tyrimų srityje.
Literatūros Nobelio premiją laimėjo vokiečių rašytoja Herta Mueller