JAV nacionalinė aeronautikos ir kosminės erdvės tyrimo agentūra (NASA) pirmadienio (08.25) rytą po kelių atidėjimų dėl techninių problemų paleido į kosmosą savo naująjį infraraudonųjų spindulių teleskopą.
Skraidanti observatorija, kaip tikimasi, leis pažvelgti į visatos gilumą ir aptikti už milijardų šviesmečių esančias galaktikas. Ji turėtų padėti infraraudonųjų spindulių astronomijoje pasiekti rezultatų, kokius matomoje visatoje atskleidė teleskopas "Hubble".
"Delta II" raketa su 700 mln. JAV dolerių vertės palydovu iš Kanaveralo kyšulyje esančio kosmodromo pakilo 1 valandą 35 minutės.
Anot NASA, naujasis teleskopas SIRTF leis visatoje aptikti objektus, kurie yra per šalti, kad šviestų, kuriuos užstoja kosminės dulkės, arba kurie yra per toli, kad juos būtų galima pamatyti įprastiniais teleskopais. Mokslas iš naujojo teleskopo, šiais duomenimis, gali tikėtis "jaudinančių ir netikėtų" atradimų. Kaip pažymėjo projekto vadybininkas Dave’as Gallagheris (Deivas Galageris), ši misija savotiškai "praskleis kosminį šydą". Panašiai kaip ugniagesių naktinio matymo prietaisai, observatorija kosmose aptiks infraraudonuosius spindulius ir šilumą, kurių nefiksuoja žmogaus akis ir kiti jutimo organai.
SIRTF teleskopas yra paskutinis iš vadinamųjų didžiųjų NASA observatorijų. Kartu su "Hubble" teleskopu, veikiančiu regimų spindulių pagrindu, ir rentgeno spindulių teleskopu "Chandra" jis leis astronomams susidaryti iki šiol išsamiausią vaizdą apie žinomos visatos pakraščiuose egzistuojančią materiją ir energiją. Kaip supaprastintai aiškina NASA atstovai, "Chandra" mato iki milijonų laipsnių, "Hubble" - iki tūkstančių laipsnių, o SIRTF - iki šimtų laipsnių įkaitusius objektus.
Pasak mokslininkų, visatoje tik mažiau negu 2 proc. materijos yra pakankamai įkaitę, kad skleistų šviesą, o ir jos didžiąją dalį užstoja kosminės dulkės. Tad pažvelgus per SIRTF, visata bus ne atskirų švieselių laukas, bet besisukantis energijos šaltinių verpetas.
Praėjus maždaug dviem mėnesiams po starto, kai bus patikrintos visos sistemos, SIRTF teleskopas gaus "normalų" vardą kaip "Hubble" ir "Chandra".
Teleskopas turi 35,5 colio veidrodį ir instrumentus, kuriuos aušina skystas helis. NASA teigia, kad helio turėtų užtekti maždaug penkeriems metams.
dpa-“Reuters”-ELTA