Ką bepirktume internete, esame priversti pasikliauti tik akimis ir ausimis: virtualiose prekyvietėse siūlomų prekių nepauostysi, neparagausi ir nepačiupinėsi. Tačiau kai labai norisi parduoti, visada atsiras būdų, kaip praturtinti internetą naujais pojūčiais.
Nors naršant internete nosis vis dar lieka be darbo, bandymai perduoti kvapus interneto protokolu buvo pradėti jau prieš keletą metų. “TriSenx” (www.trisenx.com), “DigiScents” ir kelios kitos bendrovės buvo sukūrusios kvapų sintezatorių prototipus - periferinius kompiuterio įrenginius, pagal elektroniniame laiške ar tinklapyje įterptą aromato kodą sumaišančius reikiamą kvapą iš aromatų kasetės medžiagų. Tad galima sakyti, kad pojūčių prasme virtualiame pasaulyje lieka nepanaudotas tik skonis ir lytėjimas. Tik ar ilgai?
Nedidelė D. Britanijos bendrovė “Click2Touch” (http://www.click2touch.com) teigia radusi būdą, kaip interneto parduotuvių lankytojai galėtų pačiupinėti jiems siūlomus drabužius. Elektroninės prekybos statistika tvirtina, kad internete įsigytas knygas ir CD atgal į parduotuves grąžina tik 3 proc. pirkėjų. Tarp perkančių drabužius nepatenkintų kur kas daugiau - net 40 proc. Ne tik dėl to, kad netiko dydis: svarbiausia priežastis - nepatikęs audinys, kurį paliesti galima tik praplėšus paštu gautą siuntinį.
“Click2Touch” visą medžiagos čiupinėjimo procesą perkelia į virtualios drabužių parduotuvės tinklapį. Bendrovės sukurta to paties pavadinimo programinė įranga naudoja interaktyvią animaciją, imituojančią įvairių fizinių savybių audinius. Užvedus pelės kursorių ant ekrane matomo drabužio, “Click2Touch” leidžia pajusti konkrečios medžiagos glotnumą, elastingumą, plonumą, standumą ir kitas savybes - pasak kompanijos, iš viso jų 10, nors norintiems išbandyti virtualų čiupinėjimą siūlomos tik dvi: plonumas (http://www.click2touch.com/Demo1/index.htm) ir tamprumas (http://www.click2touch.com/Demo2/index.htm). Pelės judesiais galima patampyti audinio pluoštą, atlenkti drabužio kraštą, patikrinti, kaip medžiaga veliasi ir glamžosi. Interaktyvi drabužių animacija labai tikroviška. Sudominusį tekstilės gaminį galima sukioti į visas puses, išdidinti norimą jo fragmentą, patyrinėti raštą ar siūles.
Virtualų medžiagų čiupinėjimo būdą sugalvojusi Nottinghamo Trento universiteto (D. Britanija) magistrė Nicola Davison tikisi, kad jau kitais metais “Click2Touch” bus parengta komerciniam naudojimui, ir drabužiais prekiaujančios interneto parduotuvės lankytojams galės pasiūlyti galimybę “prisilietimais” patikrinti, ar prekė jiems tinka. Tačiau vien apranga nebus apsiribota - su “Click2Touch” bus galima čiupinėti kilimus, užuolaidas, minkštus baldus ir kitus namų reikmenis. Gal ne už kalnų diena, kai ranką per internetą galėsime ištiesti ir į “Aprangos”, “Lelijos” ar “Utenos trikotažo” drabužius.