Jolanta GRUBLIAUSKAITĖ
Į „Šiaulių naujienų“ redakciją kreipėsi keturios Šiaulių Vinco Kudirkos progimnazijos 5B klasės mokinių mamos. Moterys piktinosi, kad pastaruoju metu mokyklos valgykloje – didžiulė netvarka: porcijos sumažėjusios, maisto kokybė prasta. Tačiau net ir tokių pietų, jų teigimu, sulaukia ne kiekvienas moksleivis. Valgykloje – chaosas?
„Anksčiau pati mokykla rūpinosi maisto gaminimu ir patiekimu. Jokių priekaištų neturėjome – ir porcijos geros, ir kokybė. Kai valgyklos patalpas pradėjo nuomotis kažkoks privatininkas, viskas pasikeitė. Vaikams duodamas atvėsęs maistas. Visada ko nors trūksta: tai ryžių ne visiems užtenka, tai garnyro, tai sriubų. Vienas vaikas apskritai kelias dienas negavo maisto. Be to, porcijos labai mažos. Jūs įsivaizduokit, augančiam organizmui duodama vos viena ir dar ketvirtadalis „popierinės“ dešrelės. Sriubos – tai vanduo, vienas morkos ir vienas bulvės gabalėlis. Kokybė taip pat prasta. Prieš kelias dienas mergaitė kotlete rado sulūžusį dantų krapštuką, pasakė mokytojoms, tai viena jų nusisuko, o kita pasišaipė: „Gaila, kad sulūžęs, būtum panaudojusi“. Baisu! Nekreipiamas dėmesys ir tada, kai vaikai lieka be maisto. Nueina mokiniai prie langelio, paprašo maisto, o virėjos griežtu tonu išveja iš valgyklos“, – piktinosi mokinių mamos.
Bijo, kad pakenks sveikatai
Moterys nerimavo, kad toks maitinimas gali sukelti vaikams sveikatos problemų. „Mano sūnus niekada nevalgo pusryčių. Šiaip ne taip priprašau, kad bent arbatos išgertų. Nuėjęs į mokyklą skambina jis man ir sako: „Mama, man nuo tų kvapų skrandį plėšo, man silpna, kaip aš valgyti noriu. O pietų neliko. Pareina iš mokyklos visas perbalęs, žvėrišku apetitu. Jis būna toks peralkęs, kad nebejaučia saiko. Manau, kad augančiam organizmui tokia mityba gali pridaryti neigiamų sveikatos pasekmių“, – sako moteris.
„Kas pikčiausia, kad einu, tvarkau dokumentus, renku pažymas, jog mano vaikas gautų nemokamą maitinimą, bet jo, galima sakyti, sūnus negauna“, – piktinosi moteris. Redakcijoje apsilankiusios mokinių mamos tikino, kad bandė skambinti mokyklos direktoriui, norėjo, kad problemos būtų išspręstos be pašalinių, bet jis, moterų teigimu, jokių problemų valgyklos veikloje nemato.
Tvarka valgykloje prižiūrima
Vinco Kudirkos progimnazijos mokytoja Eugenija Gėčiauskienė, atsakinga už nemokamo maitinimo organizavimą, teigė, kad tokie tėvų skundai nepagrįsti. „Maisto patiekiame lygiai tiek, kiek priklauso. Kai mokiniai valgo, ateina socialinė darbuotoja, budinti mokytoja, net direktorius. Visi prižiūri tvarką valgykloje. Maisto niekada niekam nepritrūksta, prikrautos pilnos lėkštės. Ant stalo visada būna padėtas puodas sriubos, kiek kas nori, tiek pilasi. Jei visą suvalgo ir nori dar, nueina prie langelio ir paprašo“, – sakė ji.
Mokytoja teigė, kad 5B klasėje yra nemažai probleminių vaikų, todėl jiems skiriamas ypatingas dėmesys: „Dažniausiai stovime prie penktokų stalo, nes jie atiduoda maistą „didžkiams“, o vėliau ateina ir skundžiasi, kad jo nebeliko. Tačiau netgi tada, kai nutinka tokia situacija, nepaliekame alkanų vaikų. Prieiname prie langelio ir paprašome, kad dar įdėtų maisto“, – teigė E. Gėčiauskienė.
Vaikai ir problemos – neišskiriami
Mokyklos direktorius Juozas Varkulevičius taip pat buvo nustebintas skundų. Jo teigimu, su privatininku sudaryta sutartis neturėjo jokios įtakos maisto gamybai. „Dirba tos pačios dvi darbuotojos. Maistą gauna visi vaikai, jo net lieka. Ateina iš kitų įmonių darbuotojai pas mus pavalgyti. Maistas skanus. Juk žmonės nemokėtų pinigų už neskanius patiekalus. Be to, visi mokyklos darbuotojai čia valgo. Ką ir kalbėti“, – komentavo situaciją J. Varkulevičius.
Direktoriaus nuomone, nesusipratimų išvengti neįmanoma. „Natūralu, kad vaikai kelia problemas. Auginu du vaikus ir įvyksta visokių nesusipratimų“, – sakė jis.
Netiki, kad mokiniai būna alkani
Vladimiras Keclachas, kuris šiuo metu rūpinasi Vinco Kudirkos progimnazijos mokiniams tiekiamu maistu, abejoja, kad valgykloje vaikai gali negauti maisto. „Tokie skundai – visiška nesąmonė. Porcijos nėra iš piršto laužtos. Yra nustatytos normos: mažesniems vaikams – mažesnės, didesniems – didesnės. Taip pat nustatyta ir kokį maistą duoti vaikams. Todėl neįmanoma, jog mokiniai negautų daržovių ar sriubos. Dar vienas dalykas – maistas gaminamas vietoje. Jei būtų taip, kaip kitose mokyklose, kad maistas atvežamas, dar galėtume svarstyti, ar įmanoma, kad jis atvėstų, ar ne. O dabar paduodama tiesiai nuo ugnies. Maža to, valgyklą stebi mokytojai, šios mokyklos direktorius griežtai prižiūri tvarką, todėl tokių problemų tikrai negali būti. Jei vis dėlto tai tiesa, mokinių tėvai gali dalyvauti mūsų organizuojamuose susirinkimuose ir išsakyti pretenzijas“, – sakė jis.
Specialistės patarimai
Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Jūratė Karalevičienė paklausta, ką turėtų žinoti mitybos specialistai, kiekvieną dieną gaminantys maistą moksleiviams, sakė: „Maistas turi būti gaminamas ir patiekiamas tą pačią dieną. Jis turi būti kokybiškas, įvairus ir atitikti saugos reikalavimus. Pirmenybė teikiama maistines savybes išsaugantiems patiekalų gamybos būdams: virimui vandenyje ar garuose, troškinimui. Gaminant maistą neturi būti naudojami prieskonių mišiniai, kurių sudėtyje yra sintetinių maisto priedų. Taip pat turi būti naudojama kuo mažiau cukraus ir druskos. Jei patiekalui gaminti naudojama malta mėsa ir virtuvėje yra sąlygos, ji turi būti malama patiekalo gaminimo dieną. Kiekvieną dieną turi būti patiekta daržovių, vaisių. Būtina sudaryti sąlygas kiekvienam vaikui pavalgyti šilto maisto prie tvarkingai serviruoto stalo ir, be abejo, neskubant.“