• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Preliminariais duomenimis, po pirmojo rinkimų turo į būsimąjį Seimą pateko septynios partijos. Jų lyderiai, nežinodami visų turimų kozirių, apie galimas koalicijas blefuoja atsargiai. Tačiau nevengiama ir nedviprasmiškų užuominų apie galimą bendradarbiavimą, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Negalutiniais duomenimis, Tėvynė sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) daugiamandatėje rinkimų apygardoje turėtų gauti daugiausia – 17 - mandatų, Tautos prisikėlimo partija (TPP) pretenduoja į 13 mandatų.

„Tvarka ir teisingumas“ ir Socialdemokratų partija daugiamandatėje apygardoje laimėjo po 11 mandatų. Koalicija „Darbo partija+jaunimas“, įveikusi 7 proc. barjerą, laimėjo 8 mandatus. Liberalų sąjūdis bei Liberalų ir centro sąjunga (LiCS) pelnė po 5 mandatus.

REKLAMA

Lauks antrojo turo

Daugiausia balsų Seimo rinkimuose gavusios TS-LKD partijos pirmininkas Andrius Kubilius pareiškė matąs geras perspektyvas formuoti valdančiąją koaliciją. Tačiau dėl jos sudėties žada tartis tik po antrojo Parlamento rinkimų turo.

A.Kubiliaus nuomone, antrasis rinkimų turas, kuris vyks po dviejų savaičių, gali dar gana smarkiai pakeisti jėgų pusiausvyrą. Kaip teigė politikas, savo pozicijas turėtų sustiprinti ir jo partija.

REKLAMA
REKLAMA

Intrigos ą kalbas apie koalicijos partnerius įnešė tai, kad A.Kubilius kategoriškai nepaneigė galimo bendradarbiavimo su „Tvarka ir teisingumu“.

Jo teigimu, partijos garbės pirmininko europarlamentaro Vytauto Lansbergio žodžiai, kad konservatoriai tikrai negali eiti į koaliciją su Rolando Pakso vadovaujama „Tvarkos ir teisingumo“ partija, nėra visos partijos patvirtinta pozicija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau sulaukė užuominų

TPP pirmininkas A.Valinskas savo partiją ąvardijo kaip „centro dešiniosios pakraipos“ ir užtikrino, kad tikrai neketina siekti nė vieno posto nei Seime, nei Vyriausybėje.

TPP lyderio teigimu, jie jau sulaukė užuominų dėl galimo bendradarbiavimo su daugeliu partijų, tačiau apie koalicijas dar kalbėti per anksti, reikia sulaukti antrojo rinkimų turo. Anot A.Valinsko, partijai priimtini visi tie, kurie nori dirbti kartu ir su kuriais TPP nori dirbti, o koalicijos partnerius partija rinksis pagal galimą koalicijos stiprumą ir gautų mandatų skaičių. TPP kategoriškai atmeta bendradarbiavimą su „Tvarkos ir teisingumo“ partija.

REKLAMA

Mato galimą koaliciją

Tuo tarpu Liberalų sąjūdis būtų linkęs jungtis į koaliciją su TS-LKD, TPP ir LiCS. Taip pareiškė liberalų vedlys Eligijus Masiulis.

Pasak jo, liberalai nemato galimybės bendradarbiauti su socialdemokratais, „Tvarka ir teisingumu“ bei Darbo partija.

„Šios politinės jėgos prisižadėjo daugiau, nei gali padaryti, nenorime nuvilti rinkėjų neįgyvendindami pažadų“, – vakar sakė E.Masiulis.

REKLAMA

LiCS pirmininko Artūro Zuoko teigimu, džiugu, kad šie Seimo rinkimai parodė, jog rinkėjai nori matyti liberalias partijas, ir dėl to LiCS antrajame rinkimų ture rems Lietuvos liberalų sąjūdį.

Pasak A.Zuoko, LiCS mato galimą bendradarbiavimą su rinkimuose daugiausia balsų surinkusia ir taip pat į jų sąjungos programinėmis nuostatomis panašia TS-LKD, nors ir skiriasi požiūriai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo tarpu, anot jo, dėl nesutampančių ir skirtingų požiūrių labiausiai LiCS nepakeliui būtų su „Tvarkos ir teisingumo“ partija.

Viltis miršta paskutinė

Socialdemokratų partijos pirmininkas premjeras Gediminas Kirkilas „pozityviai“ įvertino Seimo rinkimų rezultatus ir neatmetė galimybės, kad jo partija imsis iniciatyvos formuoti valdančiąją koaliciją.

REKLAMA

„Finansų krizė, kalbos apie ją nėra pats geriausias kontekstas valdančiajai partijai rinkimuose. Nepaisant to, pasiekėme neblogą rezultatą ir turime dar 20 kandidatų, kurie antrajame ture gali tikėtis sėkmės“, – žurnalistams pirmadieną sakė G.Kirkilas.

REKLAMA

Premjeras teigė matąs bent keturias partijas, kurios gali imtis iniciatyvos formuoti valdančiąją koaliciją, o tarp jų yra ir socialdemokratai. G.Kirkilo teigimu, socialdemokratai yra pasirengę derėtis su visomis partijomis, bet į koaliciją eitų tik su tomis, kurios iš esmės pritartų jų programinėms nuostatoms, visų pirma progresinių mokesčių įvedimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas R.Paksas vakar sakė, kad jo partija dėl valdančiosios koalicijos suformavimo yra pasirengusi kalbėtis su visomis politinėmis jėgomis, tačiau pripažino „kaip pilietis“ labiausiai nenorįs valdžią formuoti kartu su socialdemokratais ir konservatoriais. R.Paksas taip pat neatmetė galimybės, kad jo vadovaujama partija liks opozicijoje.

REKLAMA

Komentarai

Raimundas Lopata

Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius

Niekas negalėtų duoti preliminarių prognozių. Bet, manau, koalicijos centruoja – konservatoriai arba socialdemokratai. Bet kuriuo atveju labai įtakingais žaidėjais tampa A.Valinsko partija ir A.Zuoko partija.

Šiuo metu panašu, kad vis dėlto tos jėgos, kurias laikėme prorusiškomis, pralaimėjo. Tai štai dvi išvados. Akivaizdu, kad dabar prasidės labai rimtos derybos ir išskaičiavimas. Tikrosios koalicijos formuosis, kai paaiškės galutiniai rezultatai. Po antrojo rinkimų turo labai geras galimybes sustiprinti savo pozicijas turi konservatoriai ir socialdemokratai.

REKLAMA

Povilas Gylys

Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto Teorinės ekonomikos katedros vedėjas

Per rinkimus esu pasižadėjęs nieko nekomentuoti. O po rinkimų esu pasirengęs pasakyti nemažai. Ar keisis valdančioji koalicija, dar anksti manyti. Kadangi vienmandatėse – 71 vieta. Pažiūrėkite, kaip seksis konservatoriams ir socdemams, nes jie daugiausia turi galimybių vienmandatėse apylinkėse. O tai yra labai svarbus veiksnys. Jeigu konservatoriai labai padidins savo vietų skaičių, tai pas juos atsiras svertų, kurie galbūt leis jiems sudaryti Vyriausybę. O jeigu ne, tai tada, ko gero, suksis daugiau apie socdemus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų