Lietuvos žiniasklaidos požiūris į karą Irake nėra nei atvirai proamerikietiškas, nei priešiškas Irakui, tačiau ji dažnai nušviečia sąjungininkų - JAV ir Didžiosios Britanijos - nesėkmes ir pabrėžia irakiečių narsumą karo lauke, teigiama "Laisvosios Europos” radijo apžvalgoje, kurioje analizuojamos Rytų ir Vidurio Europos valstybių žiniasklaidos nuomonės apie vykstantį konfliktą.
Kaimyninės Latvijos žiniasklaida, pagal minėtą apžvalgą, atspindi visuomenėje vyraujančias nuomones, kurios pagal visuomenės apklausas yra beveik išimtinai neigiamos sąjungininkų atžvilgiu - net apie 80 nuošimčių piliečių priešiškai vertina vykstantį karą. JAV ir Didžiajai Britanijai ypač nepalanki rusų kalba Latvijoje spausdinama spauda ir rusiški televizijos kanalai.
Anot "Laisvosios Europos” radijo, pačioje Rusijoje žiniasklaidos požiūris į karą Irake tapo priešiškas ne iš karto. Situaciją komentavusi žiniasklaidos analitikė Elena Rykovceva pasakojo, kad konflikto pradžioje dauguma žiniasklaidos atstovų tikėjosi greitos JAV pergalės.
"Tačiau prabėgus kelioms dienoms žiniasklaidos tonas ėmė keistis. Pradėtos akcentuoti ne tik sąjungininkų nesėkmės karo lauke, bet ir akivaizdus jų propagandinės kampanijos silpnumas", - sakė E. Rykovceva.
Anot analitikės, valstybei priklausantys televizijos kanalai daugiausiai atspindi prezidento Vladimiro Putino nuomonę, kuri yra atvirai priešiška sąjungininkų pradėtiems kariniams veiksmams be Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos pritarimo.
Prezidento Aleksandro Lukašenkos nuomonės laikosi ir Baltarusijos žiniasklaida, teigiama "Laisvosios Europos” radijo apžvalgoje. Pastarasis Iraką laiko artimu draugu, todėl žiniasklaida dažnai spausdina ir transliuoja jo kalbas, kuriose smerkiamas karas. Viešai skelbiamos ir naujojo Irako ambasadoriaus Baltarusijoje kalbos.
Visai kitaip yra Kosove. Čia vietos žiniasklaida aiškiai remia JAV ir Didžiosios Britanijos karinius veiksmus, o Irako vadovo Saddamo Husseino (Sadamo Huseino) režimas yra lyginamas su buvusio Jugoslavijos prezidento Slobodano Miloševičiaus tironija. "JAV atneš demokratiją į Iraką, kaip prieš ketverius metus atnešė ją į Kosovą", - tokia neseniai buvo vieno Kosovo dienraščio antraštė.
"Laisvosios Europos” radijo tyrime buvo apžvelgtos ir kitų Rytų bei Vidurio Europos šalių - Bulgarijos, Kroatijos, Makedonijos - bei kelių Centrinės Azijos valstybių žiniasklaidos priemonės.
ELTA