Signatarų namuose Vilniuje antradienį bus pristatoma Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui dedikuota knyga "Kelias į Nepriklausomybę: Lietuvos Sąjūdis 1988-1991".
Knygos sudarytojai - Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Sąjūdžio Seimo tarybos narys profesorius Bronius Genzelis ir Seimo Parlamentarizmo istorijos ir atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Angonita Rupšytė.
Buvęs Sąjūdžio Tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis knygos įvadiniame žodyje "Sąjūdžio tiesa: Lietuvos teisė būti" rašo: "Sąjūdin ir susitelkė daug grupių su savomis iniciatyvomis, pasipriešinimo ir gelbėjimo programomis. Generalinė programa - kitoks, nesovietinis žmonių požiūris į gyvenimą - nebuvo atkakliai skelbiama, lyg ir savaime aiški, jau vykdoma. Vis dėlto ji pasirodė sunkiausia, nė ligi šiol neįvykdyta. Bet vienas principas, tikslas ir būdas švietė aiškiai kaip ryto saulė - tai laisvė. Laisvė būti savimi - ir žmogui, ir tautai. Laisvė rinktis kelius ir pačiam, ir pačiai Lietuvai kurti savo būvį. Toks buvo sykiu ir tikslas, ir būdas".
Knygos "Kelias į Nepriklausomybę: Lietuvos Sąjūdis 1988-1991" autoriai pirmą kartą surinko ir sudarė abėcėlinį aktyvių Sąjūdžio dalyvių ir talkininkų sąvadą, pateikė Sąjūdžio organizacinę struktūrą miestuose bei rajonuose.
Pirmojoje leidinio dalyje publikuojami straipsniai, analizuojantys laikotarpį nuo pirmosios Sąjūdžio iniciatyvinės grupės įsikūrimo iki tarptautinio nepriklausomos Lietuvos pripažinimo, taip pat detali politinių įvykių 1988-1991 m. chronologija.
Antrojoje, dokumentinėje, knygos dalyje pateikiama Sąjūdžio organizacinė struktūra miestuose ir rajonuose, abėcėlinis aktyvių Sąjūdžio dalyvių ir talkininkų sąvadas, rinktiniai Sąjūdžio dokumentai ir bibliografija.
Leidinys gausiai iliustruotas istorinių įvykių nuotraukomis, publikuojami slaptųjų archyvų dokumentai. Knygos leidimą parėmė Kultūros ministerija, išleido "Šviesos" leidykla.
Kuriant knygą aktyviai dalyvavo Sąjūdžio dalyviai, politikai, valstybės veikėjai, įvairių kartų istorikai. Knygą pristatys B. Genzelis, Romualdas Ozolas, Alvydas Medalinskas, istorikas Antanas Kulakauskas.