Vakarai tris dešimtmečius Libijos lyderiui Muamarui Kadafiui (Muammar Gaddafi) leido valdyti šalį, į vidaus reikalus nesikišo. Tačiau praėjusį savaitgalį Jungtinės Tautos nusprendė, kad Libijos piliečiai pilietinio karo metu neišsiaiškins santykių taip, kaip norėtų „tarptautinė bendruomenė". Leista NATO pajėgoms imtis veiksmų.
Kada veiksmai baigsis? Kaip atrodys pergalė? Kaip ir kam išduodami JT leidimai užpulti svetimas valstybes? Apie tai „Respublika" kalbėjosi su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto Azijos ir Afrikos centro vadovu doc. dr. Egdūnu RAČIUMI.
– Ar šiuo metu vykstanti tarptautinių pajėgų karinė invazija į Libiją yra susijusi su tuo, kad ši šalis patenka į naftą išgaunančių valstybių pasaulio dvidešimtuką?
–Nafta gali būti rimtas argumentas kariniam įsikišimui, nes visas pasaulis yra labai priklausomas nuo jos išteklių. Matome gi, kad kiekvieną kartą, kai tik įsiveliama į kokį nors konfliktą, tarkim, Afganistane ar Irake, naftos kainos pasaulyje kyla.
–Ar teisingai elgiasi JT, kai, pasaulio galingiesiems pareikalavus, suteikiamas mandatas žudyti –atakuoti valstybę?
– Trečiosioms šalims užpulti suverenią valstybę leidžia JT Saugumo Taryba, tad ir invazija į Libiją teisiškai tarsi yra legali. Bet jau kyla ir kitų minčių, ar vadinamasis mandatas yra įteisintas?
Tuomet žmonijai reikėtų apskritai apsispręsti, ar JT –reikalinga organizacija, ar tai tėra išrinktųjų klubas, kur susirenkama pasikalbėti. Beje, JT Generalinė Asamblėja taip ir funkcionuoja: visi rugsėjį suvažiuoja, pašneka gražių dalykų ir išsivažinėja.
– Kaip reaguotų JT, jei kitos valstybės paprašytų leidimo karo lėktuvais smogti Amerikai, nes, pavyzdžiui, ši šalis į rezervatus uždarė vietos gyventojus –indėnus?
–Tai įmanoma tik įsivaizduoti. Jeigu JAV Vyriausybė pradėtų elgtis žvėriškai su Aliaskos eskimais, Šiaurės Dakotos indėnais ar kitomis žmonių grupėmis, prašymas suteikti JT mandatą pulti Ameriką būtų suprantamas. Tiesa, dar niekas to nebandė daryti ir vargu ar bandys.
Kita vertus, JAV yra JT Saugumo Tarybos narė, kuri turi veto teisę, t.y. galimybę atmesti siūlymą save bombarduoti.
– Kodėl JAV ir kitos Vakarų valstybės neprašo JT mandato pradėti karinę operaciją, tarkim, prieš Kiniją? Joje, vakariečių akimis, apstu žmogaus teisių pažeidimų...
–Pasaulyje yra reikšmingos ir nereikšmingos valstybės. Vienos dominuoja tarptautinėje politinėje arenoje, o kitos –ne.
Kinijos kišenėje šiandien sėdi ta pati beviltiškai prasiskolinusi Amerika. Ekonominės sąlygos šiandien lemia viską, o tvarką daro pinigai.
– Kiek truks vadinamoji Libijos neskraidymo zonos kontrolės operacija? Juk Irako, Afganistano “išvadavimo misijos" vyksta jau beveik dešimtmetį...
–Aš irgi baiminuosi tokios baigties, nes JT mandatą galima bet kada pratęsti.
Jau pradėta Libijos izoliacija, bet okupacijos dar nebus tol, kol šios šalies žeme nežengs užsienio kariškių batai. Baltieji rūmai kol kas sako, kad kai tik galės, JAV atsisakys savo lyderystės pozicijos. Kada – neskelbiama.
Gazos ruožas juk irgi nėra okupuotas, tačiau Izraelio kariuomenė šį kraštą visiškai blokuoja nuo išorinio pasaulio.
Libijos padėtis man primena praėjusio amžiaus Afganistano istoriją, kai šią šalį okupavo Sovietų Sąjunga, o JAV tiekė naujausią ginkluotę, karo instruktorius modžahedams, prieš kuriuos dabar kariauja patys amerikiečiai.
Julius GIRDVAINIS