Akivaizdu, kad optimistiniai pavasario lūkesčiai dėl rekordinio šiųmečio derliaus neišsipildys. Derliaus kiekį, kokybę ir pelnus koreguoja gamtos išdaigos. Kai kurie ūkininkai tikina šįmet kuliantys net apie 30 proc. mažiau, kitų derlius prastesnis apie 10 proc., bet daryti galutines išvadas dar ankstoka.
Tačiau neabejotinai įsigalios žinomas rinkos dėsnis– kuo prastesnis derlius, tuo didesnė jo kaina. Lietuviams ūkininkams šis dėsnis, tikėtina, bus labai naudingas, nes kainų šuoliai turėtų padengti patirtus nuostolius.
Kulsime mažiau, bet parduosime brangiau
Dėl gamtos siurprizų šįmet grūdų derlius bus prastesnis ne tik Lietuvoje. O gal net Lietuvoje jis sąlyginai bus geresnis nei kaimyninėse šalyse. Štai šiuo metu grūdų supirkimo kainos, palyginti su pernykštėmis, jau yra apie 30 proc. didesnės. Niekas nedrįsta prognozuoti, ar tokios kainos išliks, ar sumažės, o gal išaugs? Prognozuoti reikia kiekvienam.
Pavasarį kai kurie ūkininkai pasirašė derliaus supirkimo sutartis. Kviečius planuota supirkti po 370–390 Lt/t, o rapsus– po 850–900 Lt/t. Supirkėjai ūkininkus ragino prisiminti praėjusį sezoną, kai supirkimo kainos buvo gerokai mažesnės.
Sutartis pasirašę ūkininkai dabar gailisi. Vargu ar supirkėjai buvo tokie akylūs, juk iki liūčių ir sausros niekas negalėjo prognozuoti, kad supirkimo kainos šaus į viršų. Pavyzdžiui, rapsus praėjusios savaitės pabaigoje kai kurios bendrovės supirko jau po 1150– 1200 Lt/t. Kelis kartus per savaitę ūgteli miežių, rugių ir kviečių supirkimo kainos. Ekstra klasės kviečiai superkami jau po 600 Lt, 1 klasės kviečiai– 575, o 2 klasės– 550 Lt/t.
Suvilioja dovanėlėmis
Kaip reikėjo elgtis, kai supirkėjai juos viliojo pasirašyti grūdų pardavimo sutartis, ūkininkai galėtų pasitarti su Kupiškyje ūkininkaujančiu Zigmantu Aleksandravičiumi. Šis ūkininkas ne juokais domisi padėtimi ES ir pasaulinėje rinkoje, nuolat skaito įvairius leidinius, kuriuose užsienio šalių analitikai apžvelgia įvairias aplinkybes.
„Man gaila žiūrėti į kai kuriuos mano kolegas ūkininkus, kaip juos ant kabliuko pamauna supirkėjai. Žaidžiama naiviai, bet ūkininkai pasiduoda labai pigiai. Supirkėjas pasikviečia ūkininką į savo biurą, sutinka kaip geriausią draugą, padovanoja firmos kepuraitę, šratinuką, pavadina jį partneriu, pavaišina kavos puodeliu, štai tas ir ištirpsta nuo tokio dėmesio ir pasirašo sau nenaudingą sutartį“,– šypsosi Z.Aleksandravičius.
Į tokius spąstus patenka ir patyrę stambūs ūkininkai, tačiau nenori viešai apie tai kalbėti. Taigi šiais laikais ūkininkui gali praversti ir psichologo patarimai.
Pranašauja kainų burbulo sprogimą
Kai kurios grūdus eksportuojančios bendrovės šiuo metu pačios pristabdė naujų derliaus pardavimo sutarčių sudarymą. Baiminamasi, kad nepavyks surinkti derliaus tiek, kiek tikimasi ir rašoma sutartyse. Tokiu atveju jie rizikuotų mokėti baudas. Tačiau tokie atvejai palyginti reti ir laikini.
Pasak L.Stonkuvienės agroserviso įmonės (Šakių r.) valdytojo Aleksandro Stonkaus, pirmosios šių metų derliaus nuėmimo dienos džiugino kiekybe ir kokybe. Tačiau jis mano, kad šiuo metu rinkoje spekuliantai pučia kainų burbulą, kuris sprogs prasidėjus didžiajai javapjūtei. A.Stonkus įsitikinęs, kad kainas nusmukdys tikrieji rezultatai, kai paaiškės, kad derlius pasaulinėje rinkoje yra palyginti neblogas, o pasaulinės rinkos sandėliuose dar yra daug atsargų. Pasak valdytojo, vienas iš spekuliacijos požymių– grūdų supirkimo kainos keičiasi labai greitai, neretai net kelis kartus per dieną. Kas spekuliuoja? Žinoma, ne lietuviai. Jie rinkose yra nykštukai.
Rusai bandys pažaboti rinką
JAV ekspertai teigia, kad, palyginti su praėjusiais metais, padėtis pasaulinėse grūdų rinkose labai pasikeitė. 2009–2010 m. sezoną pasaulinėje rinkoje net 20 proc. eksportuojamų grūdų teko Rusijai ir Kazachstanui. Šįmet Rusijos pasėlius degina neregėta sausra. Būtent dėl užsitęsusios ir nesibaigiančios sausros šioje šalyje kviečių kainos pasaulinėse biržose kopia aukštyn. Praėjusią savaitę prekybos biržose kviečiai rugsėjo mėn. sandoriams pabrango 3,5 proc. iki 6,15 JAV dolerio už bušelį (27,2 kg), t. y. apie 226 JAV dolerių už toną (beveik 600 Lt/t). Tai aukščiausia kaina per pastaruosius 12 mėnesių.
JAV žemės ūkio ministerija pateikė tyrimo išvadas– nepaisant Rusijos žemės ūkio ministrės Jelenos Skrynnik bandymų nuslėpti tikrąją padėtį ( prieš savaitę ji net girdint V.Putinui tikino, kad Rusija šįmet prikuls apie 85 mln. t grūdų), manoma, kad Rusijoje šį sezoną grūdų derlius tesieks 75–79 mln. t. Praėjusį sezoną Rusija kūlė 93,5 mln. t.
Amerikiečiai mano, kad Rusijos vyriausybė paskelbs grūdų eksporto apribojimus. Ji jau dabar bando imtis ypatingų priemonių.
Rusijoje šįmet ne tik prastas derlius, bet ir vis dažniau pasitaiko atvejų, kai laukai dėl įvairių priežasčių užsiliepsnoja ir sudega visas derlius. Draudimo paslaugomis rusai naudojasi retai. Pavyzdžiui, liepos 28 d. Oriolo srityje per dvi valandas ugnis prarijo 40 ha kviečių lauką. Panašūs atvejai nutiko Tulos, Riazanės, Kursko ir kt. srityse. Vienu atveju ugnis įsiplieskė dėl techniškai netvarkingo kombaino, o kitais atvejais manoma, kad kviečių laukai užsidegė dėl didelio karščio, kuris neretai peršokdavo 40 laipsnių.
Albinas Čaplikas