Antradienio spaudos konferencijoje naujasis finansų ministras Zigmantas Balčytis sakė, kad vyriausybė neatsisako planų apmokestinti visą gyventojų nekilnojamąjį turtą, o kalbėdamas apie solidarumo mokestį teigė, kad tai – laikinas mokestis.
Naujojo finansų ministro Zigmanto Balčyčio teigimu, nėra atsisakoma planų apmokestinti visą gyventojų nekilnojamąjį turtą.
"Manau, kad mes po tam tikro laiko eisime į tai, kad šitas mokestis būtų", - trečiadienį kalbėjo Z. Balčytis spaudos konferencijoje.
Prieš įvedant mokestį reikia papildomų, platesnių jo poveikio skaičiavimų nei Finansų ministerija turi dabar, taip pat politinės daugumo sutarimo, sakė ministras.
Valdančiosios koalicijos vadovai yra sutarę, kad komercijai naudojamas gyventojų nekilnojamasis turtas nuo 2006-ųjų bus apmokestintas 1 proc. metiniu mokesčiu nuo vertės.
Anot Z. Balčyčio, šis mokestis įvedamas tik tam, kad būtų suvienodintos gyventojų ir įmonių verslo sąlygos. Jo per metus ketinama surinkti nedaug - 20-25 mln. litų.
Planai apmokestinti visą gyventojų nekilnojamąjį turtą yra įrašyti Lietuvos konvergencijos programoje. Tačiau šių metų pradžioje kilus visuomenės pasipiktinimui valdančioji koalicija atsisakė planų apmokestinti visą gyventojų nekilnojamąjį turtą, išskyrus vieną būstą.
Ministras taip pat įsitikinęs, kad vadinamasis solidarumo mokestis įmonėms bus laikinas ir 2008 metais jo galiojimas nebus pratęstas.
Valdančiosios koalicijos vadovai yra sutarę, kad nuo kitų metų mažinant gyventojų pajamų mokestį biudžeto praradimai bus kompensuojami įvedant laikinąjį socialinį mokestį, kuriuo 2006-2007 metais papildomai būtų apmokestinamas įmonių pelnas.
Anot Z. Balčyčio, naudą iš gyventojų pajamų mokesčio mažinimo biudžetas ims jausti 2006 metų pabaigoje - 2007-ųjų pradžioje, todėl dvejus metus reikalingas naujas mokestis.
Z. Balčytis taip pat priminė, kad 2002 metais sumažinus įmonių pelno mokestį po kelerių metų teigiamas poveikis biudžetui buvo "stiprus ir netikėtas".
Numatoma, jog laikinojo socialinio mokesčio tarifas pirmaisiais metais bus 4 proc., o antraisiais - 3 procentai. Nuo pelno ir toliau bus renkamas 15 proc. pelno mokestis.
Negalutiniais skaičiavimais, iš to mokesčio biudžetas kitais metais gautų maždaug 400 mln. litų, o 2007 metais - apie 360 mln. litų papildomų pajamų.
Seimui apsisprendus sumažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą, valdžios sektoriaus biudžetas jau kitąmet netektų maždaug 500 mln. litų, o 2007-aisiais - dar 530 mln. litų.
Konferencijoje Z. Balčytis taip pat kalbėjo apie Finansų ministerijos iki šių metų gruodžio 1 dienos parengti atnaujintą Konvergencijos programą, kurią teiks Europos Komisijai. Neatmetama, kad joje bus numatytas didesnis nei dabar 2006 metų biudžeto deficitas.
Atnaujintoje konvergencijos programoje, anot Z. Balčyčio, bus "naujos tendencijos, nauji skaičiai, naujas matymas", taip pat galimai pakoreguoti kai kurie su valstybės įsipareigojimais susiję dydžiai.
Jis nedetalizavo, ar ministerija išlaikys dabartinėje konvergencijos programoje įrašytus planus sparčiai mažinti biudžeto deficitą. 2006-ųjų deficito dydis priklausys nuo 2005-ųjų faktinio biudžeto surinkimo bei to, kokia bus biudžeto išlaidų struktūra ir apimtis, aptakiai kalbėjo jis.
"Pagrindiniai (Finansų ministerijos - ELTA) principai, prisilaikant Mastrichto kriterijų, yra mažinti fiskalinį biudžeto deficitą, palyginti su praėjusiu laikotarpiu. Mūsų pagrindinis tikslas - subalansuoti biudžetą, kad jis ateityje būtų nedeficitinis", - sakė Z. Balčytis.
Šių metų biudžete yra numatytas 2,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) fiskalinis deficitas. Vyriausybės ir Europos Komisijos patvirtintoje Konvergencijos programoje numatyta 2006-aisiais jį mažinti iki 1,8 proc. BVP, o 2007 metais - iki 1,5 proc. BVP.
Anksčiau Z. Balčytis yra teigęs, kad būtų "labai gerai", jeigu kitų metų biudžeto fiskalinis deficitas siektų 2,4 proc. BVP.
ELTA, OMNI naujienos