Specialistai, tiriantys JAV erdvėlaivio "Columbia" žūtį, eksperimentais patvirtino, kad katastrofa beveik tikrai įvyko dėl atplyšusios termoizoliacinės plokštelės, kuri kliudė sparną per startą.
Anksčiau kaip hipotezė pateikta ši nuomonė buvo įrodyta, kai katastrofos priežasčių tyrimo komisija atliko eksperimentą su avarijos ištikto erdvėlaivio dalimis.
Kaip papasakojo žurnalistams komisijos pirmininkas Scottas Hubbardas (Skotas Habardas), specialia, daugiau kaip 10 metrų patranka, panaudojant vandenilio pliūpsnį, buvo "šauta" termoizoliacijos plokštės gabalu į išlikusią didelę kito erdvėlaivio sparno nuolaužą.
Per eksperimentą, atliktą San Antonijo Pietvakarių tyrimo institute, buvo tiksliai pakartotas atplyšusios nuo pakabinamojo kuro bako plokštelės smūgis daugiau kaip 800 km per valandą greičiu, kuris buvo pasiektas per startą.
Plokštelė pramušė daugiau kaip 40 cm skersmens skylę, kuri suvaidino lemtingą vaidmenį erdvėlaiviui sugrįžtant į žemę.
Kaip pabrėžė S. Hubbardas, sutaisyti pramuštą sparną erdvėlaiviui "Columbia" esant orbitoje nebuvo galimybės. Vasario 1 dieną erdvėlaiviui nusileidus į tankiuosius atmosferos sluoksnius, įkaitusios dujos įsiveržė pro pramuštą skylę į jo vidų. Dėl to erdvėlaivį ištiko katastrofa ir žuvo visa įgula.
Remdamasi savo darbo rezultatais tyrimo komisija pateiks rekomendacijų, kaip pagerinti trijų likusių daugkartinių erdvėlaivių gyvybinės veiklos užtikrinimo sistemą. Po to ji, matyt, leis jiems vėl skraidyti.
"Interfax"-BNS