Naujas 3654 Vietnamo karo veteranų tyrinėjimas atskleidė, kad vyrai su žemesniu IQ yra labiau linkę kentėti nuo įvairių sveikatos sutrikimų: nugaros išvaržų, ausų uždegimų, kataraktos ir t.t., lyginant su didesnio intelekto pacientais.
Tokie rezultatai paskatino naujos teorijos sukūrimą – kol kas dar preliminarią prielaidą, kad sveikata ir intelektas yra genetiškai susiję, ir kad žemas intelekto lygis gali parodyti kenksmingas genetines mutacijas. Tačiau ši teorija susilaukia ir kritikos.
Gyvenimo būdas
Vienas pagrindinių kontrargumentų yra tai, kad intelektualūs žmonės renkasi sveikesnį gyvenimo būdą. Galima sakyti: „Žiūrėk, išsilavinęs žmogus labiau rūpinasi sveikata – jis meta rūkyti, kada supranta, kad tai jam kenkia, jis treniruojasi, nes supranta treniruočių naudą ir jis valgo daugiau salotų,“ - teigia tyrimo vadovė Rosalina Ardena .
„Tai tikriausiai tiesa“, - priduria ji. Bet jos komanda taip pat įrodė, kad sveiko gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip viršsvorio neturėjimas, nerūkymas, dažnai nesutampa su bendra veteranų sveikatos būkle. Negana to, sveikas gyvenimo būdas nedaug priklausė nuo intelekto dydžio – tai buvo greičiau kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas.
Tyrimų metu mokslininkų komanda analizavo duomenis gautus iš tyrinėjimų, vykdytų 1985-1986 metais, kuomet buvo bandoma atrasti įvairių chemikalų, tokių kaip Agent Orange ryšį su sveikatos problemomis. Dalyviai tada turėjo atlikti eilę fizinių pratimų ir kelis intelekto testus.
Kenksmingos mutacijos
Tyrėjai tikisi surasti daugiau įrodymų, kad sveikata ir intelektas yra lemiami tų pačių genetinių faktorių. Jie jau anksčiau parodė, kad intelektualūs tos pačios Vietnamo veteranų grupės atstovai taip pat „gamina“ sveikesnę spermą, ir dabar jie kuria genetinį testą, kuris turėtų pagrįsti jų teoriją.
„Mane toks darbas jaudina,“ - sako Markas Prokoschas, Elono universiteto šiaurės Karolinoje psichologas. Jis sutinka, kad radus ryšį tarp kenksmingų genetinių mutacijų, sveikatos ir intelekto, Ardenos teorija bus labiau pagrįsta. „ Nemanau, kad jie iškarto ras aiškių mutacijos įrodymų, nes žmonių sveikatingumui yra svarbesnis bendras sportiškumo lygis.“