Sandra BYTAUTIENĖ
Kaip ir prieš kiekvieną operaciją, iškyla daugybė klausimų: kas bus ją atlikus, ar išnyks ilgą laiką varginę nemalonūs pojūčiai? Kaip pasikeis gyvenimo būdas, ko reikės vengti, o ką rinktis? Kokie pagrindiniai gyvenimo po tulžies pūslės pašalinimo apribojimai? Cholecistektomija – tulžies pašalinimo operacija. Ši procedūra atliekama tuomet, kai tulžies pūslėje susikaupę akmenys sukelia tulžies pūslės uždegimą ar akmenukas užkemša tulžies lataką ir sukelia labai stiprius pilvo skausmus.
Kaip šalinama tulžies pūslė
Dabar dažniausiai atliekama laparoskopinė cholecistektomija. Laparoskopinė kamera įkišama į pilvo ertmę pro bambą, o instrumentai – pro kitus mažus pjūvius. Tada surandama tulžies pūslė, nupjaunamos jos kraujagyslės bei latakai ir ji pašalinama. Po šios procedūros pacientai jaučiasi ganėtinai gerai, nes tai mažai traumuojanti operacija, nepaliekanti didelių randų pilvo sienoje, tik keletą mažų randelių. Tačiau kartais tenka atlikti cholecistektomiją atveriant pilvo ertmę. Šis metodas taikomas, kai tulžies pūslėje yra didelių akmenų, taip pat tulžies pūslės akmenligės komplikacijoms.
Po operacijos pakinta mityba
Dažnai žmonės, kentę tulžies pūslės akmenligės priepuolius, turėję vengti riebių, aštrių maisto produktų, mano, kad iškart po cholecistektomijos galės valgyti viską ir tiek, kiek širdis geis. Tačiau taip nėra! Pagrindinė tulžies pūslės funkcija yra kaupti kepenų gaminamą tulžį, kuri patenka į dvylikapirštę žarną tuomet, kai mes valgome, ir padeda virškinti riebalus. Ją pašalinus, tulžis neturi kur kauptis ir išteka į dvylikapirštę, todėl dažnai pirmaisiais mėnesiais po cholecistektomijos galima tikėtis virškinimo sutrikimų, ypač nesilaikant mitybos režimo.
Galimi virškinimo sutrikimai
Viduriavimas – dažniausiai jis yra trumpalaikis ir ne itin varginantis. Patariama vengti maisto produktų, turinčių daug kofeino (kava, arbata ar vaisvandeniai), aštrių prieskonių, riebaus maisto, nes pastarieji skatina skystesnių išmatų pasišalinimą, pilvo spazmus. Jei viduriuojama dažnai ir gausiai, gali tekti vartoti medikamentus nuo viduriavimo, tačiau nepamirškite, kad viduriuojant būtina gerti pakankamai skysčių. Jei viduriavimas tęsiasi ilgiau nei 3 paras, reikia kreiptis į gydytoją. Pilvo pūtimas – dažnas ir labai nemalonus jausmas. Pilvo pūtimo gali padėti išvengti produktų, skatinančių dujų kaupimąsi žarnyne, nevartojimas. Jeigu to nepakanka - reikėtų vartoti vidurių pūtimą mažinančių medikamentų. Diskomfortas, nemalonūs pojūčiai pilve – dažniausiai dėl chirurginės intervencijos, pjūvio vietos gijimo bei dėl žarnų peristaltikos sutrikimų.
Taisyklinga mityba po operacijos
Pirmuosius mėnesius po cholecistektomijos rekomenduojama valgyti dažnai ir reguliariai (4–5 kartus per dieną) apytikriai tuo pačiu paros metu. Geriau rinktis maisto produktus, virtus vandenyje, troškintus garuose ar orkaitėje. Maistas turėtų būti daugiau smulkintas ir tirštesnis. Reikėtų vengti riebalų (lašinių, taukų, margarino), keptos, rūkytos mėsos, žuvies, fermentinių ir kitų riebių sūrių. Taip pat nerekomenduojama valgyti žirnių, pupelių, lęšių (pastarieji didina dujų kaupimąsi žarnyne), baltagūžių kopūstų. Vengti ridikų, ridikėlių, ropių, svogūnų, aštrių prieskonių, garstyčių, grybų. Reikėtų atsisakyti sirupų, alkoholinių gėrimų. Praėjus keletui mėnesių po operacijos, jeigu nebuvo pooperacinių komplikacijų ir virškinimo sutrikimų, rekomenduojamas sveikas maistas. Tačiau reikėtų prisiminti, kad, renkantis seniai nevartotą, naują patiekalą ar produktą, reikia stebėti, kaip jį toleruoja organizmas, todėl valgyti tik nedideliais kiekiais. Po tulžies pūslės pašalinimo reikia pamiršti šaltus, keptus, marinuotus valgius. Nevalgyti grybų, česnakų, svogūnų, ledų, šokolado!
O kaip dėl fizinio aktyvumo?
Po tulžies pūslės pašalinimo operacijos dėl buvusios anestezijos (narkozės) keletą dienų nerekomenduojama vairuoti automobilio, gerti alkoholinių gėrimų ar priimti svarbių sprendimų. Pirmosiomis dienomis galima keltis iš lovos, tačiau nereikėtų daug judėti, jeigu jaučiate skausmą. Nerekomenduojama kelti ar nešti sunkių daiktų, dalyvauti aktyvioje fizinėje veikloje 3–5 dienas po laparoskopinės cholecistektomijos ir 10–14 dienų po atviros operacijos.
Galimi nesklandumai
Po operacijos kreiptis į gydytoją, jei:
· jaučiamas skausmas pilve nemažėja arba net stiprėja; · karščiuojate, o temperatūra - daugiau negu laipsniai; · gausiai vemiate; · pageltote; · jeigu tris dienas nesituštinote, jaučiate išsipūtusį pilvą, tačiau dujos nepasišalina; · viduriuojate daugiau negu tris dienas; · pjūvio vieta paraudo, paburko, iš jos matosi kraujingos ar nemalonaus kvapo išskyros.