Tikriausiai nelabai suklysiu teigdamas, jog pirmąkart bent jau per pastarąjį pusšimtį metų pavasaris į Lietuvą atkeliavo anksčiau nei į saulėtąją Gruziją. Praėjusią savaitę iš viešnagės šioje šalyje grįžo būrelis Tauragės verslininkų, kurių lagaminuose kliuksėjo raudonas vynas, o galvose sukosi nauji verslo planai.
Kultūrų skirtumai
Apie Gruziją galima pasakoti valandų valandas, o apie gruzinų svetingumą, papročius ir toje šalyje patirtus nuotykius – dar ilgiau. Mūsų laikraščio skaitytojai praėjusį rudenį jau turėjo progos kiek iš arčiau susipažinti su šios šalies ypatumais, kai mūsų rajono valdžios atstovai Zestofonėje pasirašė bendradarbiavimo sutartį.
Visada tvirtindavau, kad geriau jau kartą pamatyti nei nuolat apie ką nors klausytis. Savaitę su bičiuliais lankydamiesi kaip reta sniego pataluose paskendusioje Gruzijoje, tuo dar kartą įsitikinome – mano pasakojimai jiems apie šios šalies svetingumą nė per nago juodymą neprilygo tam, ką teko pajusti ir pamatyti.
Gruzijoje lankausi trečią kartą, tačiau visada nuostabą kelia, pavadinkim taip, – kultūrų skirtumas. Žvelgdamas pro automobilio langą, bandau prisiminti, kaip gyvenome mes prieš penkiolika metų. Randu šiokių tokių panašumų – duobėtas gatves, aptriušusias degalines, nuo šiukšlių baltuojančias pakeles, pustuštes kaimelių parduotuves, visišką netvarką didžiuliame Zestafonės turguje. Jame galima įsigyti visko, ko tik geidžia širdis – avalynės, kilimų, maisto produktų. Štai netvarkingai ant prekystalio sukrauta papjautų vištų krūvelė, šalia – kalnas šaldytos žuvies, viršuje pakabintos styro dešros, o šalia ryškiai pasidažiusi moteriškė primygtinai siūlo naminės duonos. Nosį kirbina kalnai prieskonių, vaisiai, daržovės. Net naminio vyno, konjako ar čiačios galima įsigyti. Prasta sveikata? 30 tetrių (apie 45 lietuviškus centus), ir garbaus amžiaus vyriškis jums įpila stiklinaitę stipraus naminio gėrimo. Ir dar pasiūlo užkandos.
Naujos galimybės
Gruzijai šiandien kaip niekad reikalingos investicijos. Noras įstoti į NATO ir Europos Sąjungą stipresnis nei bet kada. Tačiau važinėdami po gamtos grožiu dosniai apdovanotą šalį suprantame, kad šios tautos dar laukia netrumpas kelias užsibrėžto tikslo link. Nors prie visų svarbesnių objektų šalia Gruzijos vėliavos plevėsuoja ir Europos Sąjungos žvaigždės, akivaizdu, kad ekonomikos ir žmonių gerovės sukūrimui reiks labai daug investicijų.
Tad tauragiškių verslininkų Edmundo Abromo (UAB „Tauragės agrotechnika), Žilvino Lenktaičio (AB „Tauragės maistas“), Artūro Vaičiulio (Tauragės nekilnojamojo turto agentūra) ir Giedriaus Stanevičiaus (UAB „Bavarijos baldai) tikslas – rasti naujų nišų verslui.
Per ne visą savaitę aplankyta ir pamatyta išties nemažai – keletas vyno, kabelių, metalo apdirbimo gamyklų, diskutuota su vietos valdžios atstovais, apsilankyta pas Lietuvos Respublikos ambasadorių Joną Paslauską, kuris pažadėjo paramą ne tik lietuviams Gruzijoje, bet ir gruzinams Lietuvoje.
Džiugu, kad ne tik lietuviai žvalgosi svetur. Mūsų bičiuliai Gela ir Davydas dega noru mūsų šalyje pasiūlyti gruziniškos virtuvės patiekalų ir, jei nebus jokių trukdžių, jau gegužę tauragiškiai tokią galimybę turės.
Turizmas: norai ir galimybės
Gruzija stengiasi daug investuoti į turizmo infrastruktūrą. Bet vien tik pastangų nepakanka. Įvairūs nesklandumai, pavyzdžiui, elektros dingimas pusdieniui slidinėjimo trasose Gudauryje, patikimumo nesuteikia. O ir kainos ne pačios mažiausios – nakvynės viešbutyje žmogui svyruoja nuo 70 iki 200 litų, maistas ir gėrimai viešbučio kavinėse patuštins kišenes. Tačiau netingint galima nakvynę ir maistą rasti gerokai pigiau.
Slidinėjimo trasos paruoštos puikiai, šiemet pradėjo veikti ir nauji austrų sumontuoti uždari keltuvai. Nedidelis turistų skaičius leidžia laisvai skrieti įvairiomis trasomis, eilių niekur nėra, o visai dienai slidinėjimas jums kainuos 30 larių (apie 42 litus), tiek pat atiduosite už slidžių ir batų nuomą.
Šalia trasų puodelis kavos ar arbatos kainuoja du litus, už tiek pat jums įpils penkiasdešimt gramų naminės čiačios.
Sezonas ten prasideda nuo gruodžio vidurio ir tęsiasi iki balandžio pabaigos. Turistams siūlomos įvairios pramogos, net malūnsparnio nuoma. 10 minučių skrydis žmogui kainuoja 100 larių (140 litų, jei susirenka penkių žmonių ekipažas). Amerikiečių ekstremalų grupė malūnsparnį išsinuomojo dviem su puse valandos, tam, kad galėtų slidėmis ir parašiutais leistis nuo kalnų viršūnių.
Draugystė tęsiasi
Gegužės 26-oji – Gruzijos nepriklausomybės diena. Tądien Tauragėje šurmuliuos miesto šventė, kurios metu ir bičiuliai iš Zestafonės miesto pristatys savo programą. Svečiuosis dvidešimties žmonių dainų ir šokių ansamblis, o miesto aikštėje ar pilies kiemelyje planuojamas įrengti mažosios Gruzijos kampelis su virtuve, suvenyrais ir kitokiomis vaišėmis. Pažadėta, kad maistą ruoš gruzinų virėjai.
R. Malychas