Remigijus RAINYS
Sparčiai žingsniuojantis pavasaris į kelius išvilioja vis daugiau vairuotojų. Žiemos sąlygomis greičio mėgėjai negalėjo visiškai patenkinti savo aistros, todėl galima tikėtis, jog sausėjant keliams ir gerėjant eismo sąlygoms, lakstūnai bandys atsigriebti. Juo labiau kad siaučiant ekonominei krizei, pinigų veikiausiai pritrūks ir eismo saugumo programoms, todėl vargu ar valstybinės reikšmės keliuose bus sumontuoti visi planuoti (151) stacionarūs greičio matuokliai.
Kuriame "inkilėlyje" tupi "paukštelis"?
Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnyba apie nustatyto greičio viršijimą gauna duomenis iš 12 stacionarių greičio matuoklių, kurie įrengti magistralinių ir krašto kelių avaringiausiose vietose. Šiuo metu atliekami dar 79 matuoklių įrengimo darbai. Numatytose vietose statomi vadinamieji "inkilai", į kuriuos atvedami visi būtini kabeliai, tad su duomenų apdorojimo centru nuolatinį ryšį turėsiančius stacionarius greičio matuoklius bus galima kilnoti iš vienos vietos į kitą.
Greičio matuoklių įrengimo vietos nėra slepiamos - tai viešai skelbiama Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos tinklalapyje "Lpept.lt".Tiesa, anaiptol ne kiekviename "inkilėlyje" jau yra greičio matavimo prietaisas. Baudų nebijantys pažeidėjai tuo įsitikinti gali patys, juo labiau kad fiksuojant pažeidimus prietaisų blykstės suveikia tiek dieną, tiek naktį.
Pareigūnų tikinimu, pažeidimą užfiksavusių nuotraukų kokybė yra pakankamai gera, todėl net ir "labai žymiu šalies žmogumi" save laikančiam muzikantui Egidijui Dragūnui veikiausiai nepavyks išsisukti nuo baudos. Jeigu nuotraukoje nesimato vairuotojo veido ar jis neryškus, tai pagal galiojančius įstatymus transporto priemonės savininkas privalo policijai nurodyti vardą, pavardę ir gyvenamąją vietą asmens, kuris tam tikru metu valdė ar naudojosi šia transporto priemone. Antraip toks automobilio savininkas ar valdytojas baudžiamas bauda nuo 300 iki 500 litų, o už pakartotinai padarytą tokią veiką Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyta bauda nuo 1000 iki 2000 litų. Stacionariomis greičio matavimo sistemomis valstybinės reikšmės keliuose nuo 2008 metų liepos 28 dienos iki 2008 metų gruodžio 31 dienos buvo užfiksuoti 7308 pažeidimai, o per šių metų sausį ir vasarį - jau 3021 pažeidimas. Pažeidėjai turės sumokėti gerokai daugiau nei milijoną litų baudų.
Tam pačiam duomenų apdorojimo centrui informacija apie užfiksuotus greičio viršijimo pažeidimus perduodama ir iš 11 specialių policijos automobilių, kuriuose įrengti mobilūs greičio matuokliai, todėl lakstūnus kontroliuojantis tinklas dar labiau tankėja.
Didmiesčiai neatsilieka
Stacionarūs greičio matuokliai įrenginėjami ir didžiuosiuose šalies miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Sostinėje sumontuota jau bene 40-46 tokie "inkilai" Ateities, Kareivių, Antakalnio, Geležinio Vilko, Justiniškių, Ozo, Tuskulėnų gatvėse, Laisvės bei Savanorių prospektuose ir kitur, iš kurių apie dešimtyje gali būti veikiantys greičio matuokliai. Jų vietą taip pat nesunkiai galima rasti internete, tačiau kuriame "inkile" greičio matuoklis slepiasi šuo metu - teks atspėti pačiam.
Kauniečius eismo pažeidėjus kol kas gąsdina tik vienas, Taikos ir Pašilės gatvių sankryžoje sumontuotas prietaisas. Jis taip pat fiksuoja ir vairuotojus, nepaisančius draudžiančio važiuoti šviesoforo signalo. Tad jei užsidegus raudonai šviesai sustojote pervažiavęs sankryžos ribą žyminčią baltą liniją, rizikuojate būti nufotografuotas ir gauti kvietimą į bausmes už Kelių eismo taisyklių pažeidimus skiriančią administracinę komisiją. Numatoma Kaune sumontuoti dar 15 stovų greičio matuokliams, tačiau jau dabar baiminamasi, kad pagal vietos papročius jie taps "auksiniai" - kaip tas garsusis tualetas prie pilies, už kurį miestas paklojo per apie pusę milijono litų.
Klaipėdoje sumontuota 15 "inkilų", kuriuose nuolat veikia 3 greičio matuokliai. Kas tris savaites jie keičiami vietomis. Per metus šie stacionarūs matuokliai uostamiestyje užfiksavo 6073 eismo pažeidimus. Netrukus uostamiestyje bus sumontuoti dar 3 greičio matukliai. Jie iškils ties Šiauriniu išvažiavimo keliu, Prano Lideikio gatvėje, Minijos gatvėje ties sankryža su Dubysos gatve.
Ir artėjant, ir tolstant
Stacionarūs greičio matuokliai nuolat tobulėja. Lietuvoje jau montuojami lazeriniai greičio matuokliai, kurių fiksuojamo greičio diapazonas siekia iki 350 km/val., esant vos 2 km/val. paklaidai. Pasirodė "Poliscanspeed" prietaisai, kurie pajėgūs vienu metu fiksuoti, kokiu greičiu važiuoja daug automobilių net 4 eismo juostose. Dvi 4 megapikselių kameros užtikrina aukštą vaizdo kokybę, o prietaisas "mato" ir artėjančius, ir tolstančius lakstūnus. Šie matuokliai dirba be jokių pertraukų, o jų užfiksuoti duomenys tuoj pat perduodami duomenų apdorojimo centrui.
Plaktuku per objektyvą
Nuo stacionarių greičio matuoklių eksploatavimo pradžios sugadinti jau 5 magistraliniuose keliuose sumontuoti greičio matavimo prietaisai.
2007 metais Vilniaus rajone, kelyje Vilnius - Švenčionys - Zarasai, netoli Nemenčinės sudaužytas matuoklio kameros apsauginis stiklas, įlenktas korpusas.
Šių metų vasario mėnesį Pakruojo rajone panašiai sugadinti du stacionarūs greičio matuokliai ties Pakruoju ir Rozalimu. Policijai pavyko sulaikyti 24 metų amžiaus įtariamąjį. Jis prisipažino vienos greičio matuoklio kameros stikliuką sudaužęs plaktuku - girdi, važiavo pro šalį dviračiu ir pamatęs prietaisą supyko, kad šis gali jį filmuoti.
Kovo pradžioje vienas stacionarus greičio matuoklis buvo sudaužytas Kupiškio rajone, kelyje Dauguva - Rokiškis - Panevėžys, o jau kitą dieną kameros objektyvas buvo sudaužytas Panevėžio rajone, kelyje Šiauliai - Panevėžys ties Berčiūnais - čia matuokliui padaryta žala įvertinta 7823 litais.
Toks vandalizmo protrūkis verčia imtis skubių veiksmų, todėl stacionarius greičio matuoklius prižiūrinti bendrovė jau numatė įrengti papildomas apsaugos priemones nuo tokių atvejų. Vandalus turėtų išgąsdinti "inkiluose" rengiamos signalizacijos, montuojamos papildomos stebėjimo kameros, kiti specialūs "siurprizai".
Tačiau stacionarūs greičio matuokliai jau pradėti niokoti ir didmiesčiuose. Sostinėje kerštaujantys lakstūnai žaliais dažais uždažė kone visų Antakalnio ir Žirmūnų rajonuose esančių greičio matuoklių kamerų apsauginius stiklus, todėl kurį laiką neveikė Antakalnio, T. Kosciuškos, A. Goštauto, Žirmūnų, Tuskulėnų ir Šeimynykščių gatvėse sumontuoti prietaisai. Kiek anksčiau vieną matuoklį kažkas buvo uždengęs skėčiu. Uostamiestyje sudarkytas Vingio ir Smiltelės gatvių sankryžoje stovintis įrenginys - objektyvo akis nusukta ne į kelią, o į dangų, iš lizdų ištraukyti laidai.
Anot miestuose greičio matuoklius prižiūrinčių specialistų, dažniausiai vandalai niokoja neveikiančius matuoklius, nes pažeidus veikiančio matuoklio mechanizmą, tai bemat užfiksuoja elektroninė sistema.
Dar kartą apie baudas
Tad leistino greičio nepaisančių vairuotojų laukia sunkūs laikai, o policija vėl primena, kad baudos už greičio viršijimą gana įspūdingos. Pagal įstatymus įspėjimas numatomas tik už leistino greičio viršijimą iki 10 kilometrų per valandą. Visais kitais atvejais pažeidėjams teks tuštinti savo kišenes.
Greičio viršijimas nuo 10 iki 20 km/val. vairuotojui kainuos 40 - 100 litų. Greitį viršijus 20 - 30 km/val., - teks mokėti nuo 100 iki 3000 litų.
Važiavus 30 - 40 km/val. greičiau nei leidžiama, teks sumokėti 400 - 600 litų baudą, o 2 metų stažo neturintys vairuotojai nuo 3 iki 6 mėnesių praras teises.
Greičio viršijimas 40 - 50 km/val. baudžiamas nuo 600 iki 800 litų, o jauni vairuotojai dar ir nuo pusmečio iki metų praranda vairuotojo pažymėjimą.
Nustačius didesnį nei 50 km/val. greičio viršijimą, pažeidėjai baudžiami nuo 1000 iki 1500 litų bauda, be to, jiems pusmečiui atimama teisė vairuoti transporto priemonę. Taip nusižengę 2 metų vairavimo stažo neturintys vairuotojai mokės tokią pačią baudą, tačiau vairuoti negalės nuo metų iki pusantrų.
Leistiną greitį 50 km/val. ar daugiau viršiję vairuotojo pažymėjimo neturintys lakstūnai baudžiami nuo 1500 iki 2500 litų bauda arba administraciniu areštu nuo 20 iki 30 parų.