Ankstesnėse šio pasakojimo dalyse supažindinome jus elektroniniais vairuotojų pagalbininkais, kurie kuruoja stabdžių sistemos darbą, ar net padeda vairuotojui valdyti automobilį kilus pavojui. Šį kartą dar prisiminsime tuos elektroninius padėjėjus, kurie padeda užtikrinti didesnį komfortą ir supažindinsime su įranga, kuri gali išgelbėti gyvybę.
Pradžiai apie komfortą. Ten kur nesusitvarko net ir pačių tobuliausių konstrukcijų pakabos, į pagalbą gali ateiti elektroniniai padėjėjai. Ar jums tekogirdėti apie ACC (active cornering control) sistemą? Dalis gamintojų ją dar užšifruoja santrumpomis CATS, ACE ar BCC santrumpomis. Šia sistema aprūpinti automobiliai posūkiuose važiuoja tarsi nekreipdami dėmesio į fizikos dėsnius- net ir maksimaliu greičiu įveikdami viražą, praktiškai nesvyra. ACC daromi stebuklai gana paprasti- tiesiog elektroninės smegenys, išanalizavusios visų daviklių informaciją, duoda komandą posvyrį reguliuojančiai pneumatinei ar hidropneumatinei įrangai.
Vaizdo reportaže galite pamatyti, kaip veikia ACC sistema. „Citroen“ galima laikyti vienu iš aktyvių pakabų gamybos pionierių:
Kažkuo panaši į ACC sistemą yra SLS (self- leveling suspension) sistema. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad SLS kontroliuoja ne šoninį automobilio posvyrį, o jo horizontalią padėtį išilginės ašies atžvilgiu. Ši sistema užtikrina lygią kėbulo padėtį pilnai pakrovus automobilį.
Na o toliau kalbėsime apie sistemas, kurios gali išgelbėti gyvybę. Dažniausia santrumpa šnekant apie pasyvųjį saugumą užtikrinančias sistemas yra SRS. SRS (supplementary restraint system) santrumpa vadinamos saugos oro pagalvės, saugančios nuo smūgių iš priekio. Saugančios nuo šoninių smūgių sistemos vadinamos SIPS. O pagalvės saugančios nuo šoninio smūgio galvą užkoduojamos IC santrumpa. Kažkada „Volvo“ patentuotas aktyvus pogalvis saugantis stuburą nuo smūgių iš nugaros užšifruojamas kaip WHIPS. Kadangi automobilių gamintojai pastaruoju metu yra priversti rūpintis savo gaminių saugumu, atsiranda vis daugiau saugumą užtikrinančių sistemų ir jas žyminčių santrumpų.
Kitoje šios serijos pasakojimų dalyje atversime variklio dangtį. Tuomet supažindinsime su variklio darbą kuruojančiomis šiuolaikinėmis elektroninėmis sistemomis ir jas žyminčiais trumpiniais.
Šiame vaizdo reportaže iliustruojamas sistemos WHIPS darbas:
O tai trumpa reklama iliustruojanti SIPS sistemos darbą: