Pradžiuginkite savo antrąją pusę ir save kelione į Paryžių... Gyvenant Anglijoje neaplankyti Prancūzijos sostinės – baisus nusikaltimas. Juk į šį meilės miestą, nuo Londono nutolusį mažiau nei 500 kilometrų, galima nuvykti lengvai, pigiai ir net keliais skirtingais būdais.
Brangus miestas
Tikriausiai jau teko girdėti, kad Paryžius ne tik gražus, bet ir brangus miestas. Centrinėje dalyje, ypač Eliziejaus laukuose, pavalgyti įmanoma tik restoranuose, kur kainos prasideda nuo 15–20 eurų už patiekalą, o už nedidelį kavos puodelį kavinukėje išsinešimui teks sumokėti 2,80–3,00 eurus. Netgi „McDonald's“ užkandinėse kainos didesnės nei Londone!
Tačiau net taupiesiems nukeliauti į Meilės miestą įmanoma neišleidus nė 150 £. Tokią Valentino dienos dovaną savo mylimajam sugalvojo Lutone gyvenanti Dovilė, savo kelionę „Eurostar“ traukiniu suplanavusi savaitės viduryje – pasirodo, taip keliskart pigiau nei savaitgalį – tik 97 £. Kelionė traukiniu iš Londono Kings Kroso į Gare du Nord stotį Paryžiuje truko tik šiek tiek daugiau dviejų valandų. Paryžiuje lietuviai buvo apie 11val. ryto, o traukinys link namų pajudėjo apie 8 valandą vakaro – tiek laiko užteko apžiūrėti įspūdingą miestą.
Jei laisvas dienas turite tik savaitgaliais ir nenorite už traukinio bilietą pirmyn ir atgal vienam žmogui mokėti po 200 £, važiuokite „Eurolines“ autobusais. Kelionė jais savaitgalį kainuoja kone keturis kartus pigiau nei „Eurostar“ traukiniu. Tiesa, ir kelionė keturis kartus ilgesnė – apie 8 valandas. Įmanoma rasti ir pigių skrydžių bilietų, tačiau paskaičiavus, kad teks mokėti už kelionę į ir iš oro uosto, išlaidos padvigubėja. Todėl ekonomišką kelionę autobusu pasirinkome ir mes. Iš anksto susiruošėme šiek tiek užkandžių į kelionę, nusipirkome 100 eurų – to užteko, ir dar liko. Išvažiavę vėlų penktadienio vakarą iš Londono Viktorijos stoties, šeštadienį anksti ryte pasiekėme Paryžiaus Gallieni autobusų stotį. Autobusas į Londoną – tik 11 valandą vakaro, todėl turėjome visą ilgą dieną miesto tyrinėjimui.
Metro tinklas Paryžiuje – labai panašus kaip Londone, todėl londoniečiams susigaudyti tikrai nesunku. Dieninio bilieto kaina 1–2 zonoms – 6,10 euro. Savaitgaliais jaunimui iki 25 metų daromos nuolaidos – kelionės bilietas dienai kainuoja tik 3,40 euro – tokius paslaugus bilietų kasos darbuotojas pasiūlė ir mums.
Prigąsdinti, kad prancūzai iš principo nekalba angliškai, išmokome keletą pagrindinių prancūziškų frazių – kaip nusipirkti bilietą, kaip paklausti, kur eiti ir panašiai. S'il vous plaît, merci beaucoup, excusez-moi – net trumpus prancūziškus posakius sunku ištarti, bet kartą išmokęs – nepamirši, jog tai – prašau, labai ačiū, atsiprašau. Tačiau mus įspėjusieji apsiriko, arba tiesiog mums pasisekė – jokių problemų dėl anglų kalbos nebuvo, visi, į kuriuos kreipėmės, noriai kalbėjo angliškai.
Miesto simbolis – nebijantiems aukščio
Paryžius daugeliui labiausiai asocijuojasi su Eifelio bokštu. Pastatytas 1889-aisiais metais Pasaulinei mugei ir šimtosioms Prancūzų revoliucijos metinėms 324 metrų aukščio bokštas tapo miesto simboliu. Į viršūnę pasikelti verta tik aukščio nebijantiems. Jau ir pirmame bei antrame aukštuose visas Paryžius matyti kaip ant delno. Sakoma, kad nuo Eifelio viršūnės 288 metrų aukštyje giedrą dieną galima matyti viską aplink 65 kilometrų spinduliu. Kainos į Eifelį nesikandžioja – į pirmą bei antrą aukštą užlipsite sumokėję 3,50 euro, o antrame aukšte galima pirkti bilietą ir keltis liftu į viršutinę apžvalgos aikštelę – už 5 eurus.
Šalia Eifelio bokšto – parkai, skvereliai – puikios vietos paiškylauti. Ir turistai, ir miestiečiai ten geria vyną, užkandžiauja. Jei iš namų įsidėjote sumuštinių ar užkandžių, prisėskite ten pailsėti ir atgauti jėgas – pasijusite labai paryžietiškai.
Dažniausiai turistų pažintis su Paryžiumi prasideda nuo Eifelio. Tačiau, netgi jei viešite mieste vieną ar dvi dienas, skirkite laiko dar kartą pasigrožėti šia gigantiška konstrukcija – kai sutems. Tada kas valandą 5 minutes Eifelis apšviečiamas 20 000 lempučių – vaizdas išties įspūdingas ir žadą atimantis.
Kuo dar žymus Paryžius?
Luvras – dar vienas traukos objektas Paryžiuje. Meno muziejus, anksčiau buvęs prancūzų karalių rezidencija, pareikalautų skirti vos ne visą dieną. Ilgos eilės rikiuojasi ne tik prie įėjimo į muziejų pro stiklinę piramidę, bet ir prie pačių meno kūrinių. Kad pamatytumėte Leonardo Da Vinčio Moną Lizą, gali tekti palaukti. Tačiau verta – juk tai vienas žymiausių muziejuje saugomų darbų.
Paryžiuje tiesiog būtina aplankyti ir Monmartrą. Tai 130 metrų kalnas, ant kurio viršūnės stūkso Šventosios Širdies Bazilika. Į kalną galima užlipti laipteliais arba pasikelti funikulieriumi, sumokėjus 1,60 euro už bilietą vienam. Nuo kalno atsiveria puikus Paryžiaus vaizdas, ne ką prastesnis nei nuo Eifelio bokšto. Ant laiptelių susėdusius turistus linksmina gatvės muzikantai, triukus su futbolo kamuoliu rodo Iya Traore, neįtikėtinais sugebėjimais išgarsėjęs per Prancūzijos talentų šou ir jau žinomas Europoje, o filmuotų jo pasirodymų galima rasti „Youtube“ tinklalapyje.
Monmartro vardą gavęs ir visas rajonas aplink kalną. Tai kavinukių, barų, parduotuvėlių, meno galerijų ir menininkų kvartalas. Netoli yra ir Mulen Ružas –Raudonasis malūnas, nuo seno žymus kabareto spektakliais.
Paryžius – miestas kiekvienam, čia net išrankiausias ras, ką pamatyti ir kuo pasigrožėti. Mėgstantiems ilgus pasivaikščiojimus – eikite palei upę Seną. Pamatysite Viktoro Hugo žymiajame romane aprašytą Dievo Motinos (Natre Dame) katedrą, prancūzų revoliucijos simbolį Bastiliją, Armijos muziejaus rūmus, Santarvės (Concorde) aikštę, Eliziejaus laukus – gatvę, lyginamą su Oksfordo gatve Londone, tačiau labiau prabangią. Vienoje Eliziejaus laukų pusėje – Triumfo arka ir Šarlio de Golio aikštė, kitoje – Luvras ir antroji – Karuselės arka. Tiesiai tiesiai keletą kilometrų į vakarus – La Defence – ateities miestas. Tai kažkas panašaus į Londono Canary Wharf rajoną, tačiau, atrodo, kad Paryžius dangoraižių turi dar daugiau. Ten stovi ir trečioji Paryžiaus arka, vadinama Didžiąja – labai moderni ir be galo didelė.
Prie kiekvienos iš išvardintų vietų būriuojasi ne tik turistai, bet ir prekeiviai su suvenyrais. Nebijokite derėtis ir...palaukti vakaro. Dieną raktų pakabukus – Eifelio bokštus – pardavinėja po 1 eurą, vėliau – du už eurą, galų gale – gauni penkis už eurą...
Naudinga informacija:
www.eurostar.com – „Eurostar“ traukinių tinklalapis
www.eurolines.co.uk – „Eurolines“ autobusų tinklalapis
http://en.parisinfo.com/ – visa informacija Paryžiaus turistams
http://www.ratp.fr/ – oficialus Paryžiaus viešojo transporto tinklalapis – kainos, nuolaidos, žemėlapiai
Jolanta Terminaitė