Vakarinėje ir centrinėje Rusijoje siautėjantys miškų gaisrai suformavo tirštą dūmų uždangą, nusidriekusią tūkstančius kilometrų ir gerai matomą iš kosmoso.
NASA palydovo „Terra“ MODIS (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer) rugpjūčio 4 dieną padarytose nuotraukose užfiksuotas virš Rusijos regionų kybantis dūmų debesis ir atviros ugnies židiniai. Šie duomenys buvo gauti per tris iš eilės „Terra“ praskriejimus virš Rusijos teritorijos, pranešė „Physorg.com“.
NASA nuotr.
Nuotraukose matyti, kad virš miškų gaisrų apimtų Rusijos regionų pakibusi pilkai rudų debesų uždanga visiškai užstoja žemės paviršių. Vienoje nuotraukoje matyti prie pat Maskvos pietryčių pusėje degantys miškai, kitoje užfiksuotas visas dūmų uždangos plotas.
Pasak NASA atstovų, patys didžiausi gaisrai, užfiksuoti „Terra“ nuotraukose, siautėja netoli Riazanės miesto. Intensyviausių gaisrų židiniai pažymėti raudonai, iš jų į dangų kyla dūmų siena.
NASA nuotr.
Antrojoje nuotraukoje matyti visa virš Rusijos dalies pakibusi dūmų uždanga. Ji driekiasi iš rytų į vakarus apie 3000 kilometrų. Jei tokie gaisrai būtų apėmę Jungtines Valstijas, dūmų uždanga būtų nusidriekusi nuo San Francisko iki Čikagos, sakoma pranešime.
Analizuodami kito „Terra“ palydovo instrumento – MISR (Multi-angle Imaging Spectroradiometer) – surinktus duomenis, NASA specialistai nustatė, kad gaisrų dūmai ankstesnėmis dienomis stratosferoje buvo pasiekę 12 kilometrų aukštį. Tokiame aukštyje jie esą gali įveikti didelį atstumą ir užteršti orą toli nuo gaisraviečių.
Pasak ekspertų, tiršta gaisrų dūmų uždanga ir jų aptikimas Žemės stratosferoje reiškia, kad miškų gaisrai išplitę labai dideliame plote ir yra labai intensyvūs.
Oficialiais Rusijos duomenimis rugpjūčio 4 dieną vakarinėje šalies dalyje vyko 520 gaisrų. „Terra“ palydovas jų užfiksavo daug mažiau, teigiama pranešime. Veikiausiai taip atsitiko dėl to, kad kitus gaisrų židinius nuo palydovo prietaisų „paslėpė“ tirštas dūmų sluoksnis, sakoma pranešime.