• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Danijos bendrovė „Dantherm Power“ bando privatiems vartotojams skirtas šilumą ir elektrą gaminančias mikroelektrines ir planuoja 2012 m. pradėti masinę jų gamybą.

REKLAMA
REKLAMA

Danijos Technikos universiteto nacionalinė Energijos efektyvumo laboratorija jau daugiau nei 20 metų kuria ir tobulina kietųjų oksidų kuro elementus (SOFC), siekdama pasiūlyti rinkai minimaliomis anglies dvideginio dujų emisijomis pasižyminčią šiluminės ir elektros energijos gamybos technologiją. Neseniai buvo žengtas svarbus žingsnis plataus SOFC kuro elementų naudojimo linkme: laboratorija pasirašė bendradarbiavimo sutartį su bendrove „Topsoe Fuel Cell“, gaminančia komerciniam naudojimui skirtų kuro elementų komponentus, praneša „Techdaily.com“.

REKLAMA

„Topsoe Fuel Cell“ savo ruožtu bendradarbiauja su Danijos bendrove „Dantherm Power“, gaminančia šilumos ir elektros energijos mikrojėgaines (CHP, combined heat and power). Teigiama, kad toks komercinis ir technologinis bendradarbiavimas leis jau po kelerių metų Danijos gyventojams pradėti masiškai naudoti asmenines šilumines elektrines, kurios jų namus aprūpins šiluma, karštu vandeniu ir elektra bei užtikrins, kad jų vartojama energija bus pagaminta neteršiant aplinkos.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak specialistų, kietųjų oksidų kuro elementai labai efektyviai gamina šilumos ir elektros energiją praktiškai neišmesdami į aplinką sieros bei azoto oksidų ir kitų aplinką teršiančių medžiagų. Šių kuro elementų darbiniai lakštai yra itin kompaktiški, popieriaus lapo storio, kiekvienas iš jų generuoja 1 V įtampą. Norint pasiekti reikiamą įtampą ir elektros srovės galią, pakanka iš pavienių lakštų sumontuoti reikiamą jų paketą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Danai mano, jog didelės centralizuotos šiluminės elektrinės yra neperspektyvios, o ateitis priklauso autonominiams energijos generatoriams, įrengtiems kiekviename gyvenamajame name, teigiama pranešime. Tokios šiluminės mikroelektrinės esą bus itin efektyvios ateityje, kai vis daugiau energijos bus gaunama iš atsinaujinančių šaltinių, o namuose veikiančios mikroelektrinės gamins energiją tik tada, kai dėl silpno vėjo ar debesuotų orų jos nepakankamai gamins vėjo ir saulės jėgainės. Savo namuose pasigamintos elektros perteklių bus galima parduoti bendrojo naudojimo elektros tinklų operatoriams.

REKLAMA

Šių metų pavasarį „Dantherm Power“ jau pagamino bandymams skirtą SOFC kuro elementus naudojančių šiluminių mikroelektrinių partiją. Spalio mėnesį buvo sukurti šilumos ir elektros sistemų specialistams testuoti skirti tokių jėgainių modeliai. Šie prototipai bus naudojami naujos technologijos galimybėms patikrinti. Skelbiama, kad šios „Dantherm Power“ sukurtos šiluminės mikroelektrinės yra maždaug buitinio šaldytuvo dydžio, jos generuoja 1 kW šiluminės ir 1 kW elektros energijos.

REKLAMA

Kitų metų pradžioje „Dantherm Power“ pradės 7 šiluminių mikroelektrinių , kurios veiks visą likusį 2011 m. šildymo sezoną, bandymus. 2011 m. rugsėjį bendrovė planuoja pagaminti dar 15 tokių jėgainių, kurių konstrukcija bus pakeista atsižvelgiant į dabartinių bandymų rezultatus ir jų eksploatavimo patirtį. Teigiama, kad naujosios šiluminės mikroelektrinės bus tokios patikimos ir paprastos naudoti, kad jas jau bus galima instaliuoti gyvenamuosiuose namuose. O 2012 metais rinkai bus pateiktos serijinės gamybos mikroeleketrinės, kuriomis šalies gyventojai galės pakeisti senus šilumą ir karštą vandenį gaminančius dujų katilus.

Tačiau tikroji buitinių šiluminių mikroelektrinių revoliucija, „Dantherm Power“ atstovų manymu, prasidės 2013 – 2015 metais, kai dauguma danų šeimų turės ne didesnes už indų plovimo mašinas mikroelektrines. Iš pradžių jos naudos gamtines dujas, tačiau vėliau jas bus galima pakeisti metanoliu, suskystintomis gamtinėmis dujomis arba biokuru, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų