Europai reikia atsakingos fiskalinės politikos, Karolio Didžiojo apdovanojimo įteikimo ceremonijoje sakė prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Atsakingos fiskalinės politikos esmė labai paprasta – gyventi pagal išgales. Taip, tai yra labai sunkūs sprendimai ir kartais jų pasekmės labai skaudžios. Biudžeto balansavimas, skolos ir infliacijos valdymas – skamba labai techniškai, tačiau neįgyvendinę šių priemonių mes ir toliau save apgaudinėsime, kad gyvename gerai, nors gera bus tik statistika“, – tvirtino prezidentė.
Anot jos, tam, kad atkurtume Lietuvos finansų sveikatą, buvo būtinos griežtos taupymo priemonės – viešojo sektoriaus išlaidų mažinimas, mokestinių lengvatų ir išimčių mažinimas bei kiti elementai.
„Lietuvos žmonės gali pasakyti, ką reiškia išgyventi beveik 15 proc. BVP nuosmukį. Tai buvo antroji ekonominė krizė per dešimtmetį. Tačiau lietuviai parodė supratimą ir kantrybę. Rezultatas akivaizdus – šiais metais Lietuvos ekonomikos augimas yra vienas didžiausių Europoje“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.
Sakydama kalbą apdovanojimo metu Lietuvos vadovė teigė, kad siekiant užtikrinti žmonių pasitikėjimą finansine politika, negalima ignoruoti pažeidžiamiausių gyventojų.
„Šiandien visa karta – jaunimas – susiduria su sunkumais surandant darbą. Būtina užtikrinti jų realias galimybes įsitvirtinti, nes jie kurs ateities Europą. Po dešimties dvidešimties metų jaunimas stovės prie Europos vairo. Turime investuoti dabar, kad nusivylimas netaptų pagrindiniu Europos kūrimo principu“, – teigė D. Grybauskaitė.
Ji pabrėžė, kad atsakingų sprendimų reikia ir kituose sektoriuose. Anot Prezidentės, bendras Europos veikimas energetikoje ar skaitmeninėje rinkoje gali prisidėti prie ekonomikos augimo ir socialinės gerovės daug labiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
„Skaitmeninės technologijos per artimiausius dvejus metus sukurs apie milijoną naujų darbo vietų“, – tikino Lietuvos vadovė.
Pasak jos, bendra ir atsakinga Europos politika siekiant diversifikuoti energetikos resursus viduje ir jų tiekimą iš išorės – galėtų ne tik sumažinti resursų kainas, bet ir užtikrinti tinkamą balansą tarp investicijų į aplinkosaugą ir energetiką.
„Tai sunkūs sprendimai. Bet sunkūs sprendimai Europą padarė tokią, kokia ji yra dabar“, – sakė D. Grybauskaitė.
Apdovanojimą prezidentė D. Grybauskaitė paskyrė savo šaliai – Lietuvai ir jos žmonėms, kurie dirba jos naudai.
***
Prezidentei Daliai Grybauskaitei istoriniame Vokietijos Acheno mieste ketvirtadienį įteiktas tarptautinis Karolio Didžiojo apdovanojimas.
Politikos „Oskaru“ vadinamas apdovanojimas skirtas už Lietuvos indėlį kuriant Europos Sąjungos vienybę ir visos Europos ekonominį stabilumą.
Už nuopelnus Europos vienybei ir taikai šį vadinamąjį politikos „Oskarą“ yra gavęs Winstonas Churchillis, popiežius Jonas Paulius II, Vaclavas Havelas, Angela Merkel ir kt.