• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keičiant automobilio alyvą, lieka 3–12 l, o keičiant traktoriaus alyvą – 10–40 l kenksmingo produkto. Ūkiuose taip pat susikaupia oro bei kuro filtrų, aušinimo skysčių, tepaluotų skudurų. Neatsakingai tvarkant atliekas kyla pavojus ne tik žmogaus sveikatai, bet ir aplinkai. „Ūkininkai, atliekantys techninę transporto priemonių apžiūrą ir remontą, susidariusias atliekas privalo rūšiuoti vietoje ir perduoti įmonėms, turinčioms teisę jas tvarkyti. Draudžiama transporto priemonių eksploatacijai naudojamus skysčius (išskyrus vandenį) išpilti į aplinką ar nuotekų sistemą. Netinkamai naudoti skysčiai turi būti tvarkomi kaip pavojingos atliekos“, – seminare ūkininkams aiškino UAB „Reklamos poreikis“ direktorė Jūratė Mondeikienė. Jei ūkininkai naudojasi remonto įmonės paslaugomis, jiems nereikia rūpintis susidariusių atliekų tvarkymu. Transporto priemonės savininkui gražinamos nebent likusios detalės, kurios bus naudojamos dar kartą.

REKLAMA
REKLAMA

Būtina pranešti

Pasak UAB „Žalvaris“ Kauno regiono vadovo Vyto Nakučio, žemės ūkio bendrovės ir ūkininkai pristato nedidelius kiekius transporto priežiūros metu susikaupusių atliekų. Todėl manoma, kad tvarkant žemės ūkio technikos atliekas nesilaikoma aplinkosaugos reikalavimų. „Šių dienų problema – mažas surenkamos alyvos kiekis ūkiuose. Pastebėta, kad ūkininkai alyvą degina arba išpila“, – sakė V.Nakutis. Administracinių teisės pažeidimų kodekse už netinkamą pavojingų atliekų tvarkymą numatytos baudos nuo 4 000 iki 8 000 litų. Taip pat skaičiuojama gamtai padaryta žala, kurios dydis priklauso nuo užterštos teritorijos ploto. Ūkininkų prašoma informuoti atitinkamas tarnybas ir apie nedorai besielgiančius kaimynus, pilančius į aplinką alyvą. Pastebėjus negerovių, reikia skubiai kviesti priešgaisrinės apsaugos darbuotojus, kad šie kuo greičiau sorbentais išvalytų užterštą vietą. Būtina skubėti, kad tarša nepasiektų gruntinių vandenų. „Noriu priminti, kad ūkininkai nesižavėtų skelbimais, kuriuose siūloma supirkti panaudotą alyvą. Pridavę alyvą, neturėsite tai įrodančio dokumento. Tokius dokumentus išduoda tik atliekų tvarkytojai“, – pasakojo UAB „Žalvaris“ Kauno regiono vadovas. Jis priminė ūkininkams, kad panaudotos alyvos negalima deginti, nes tuo metu išsiskiria daug kenksmingų medžiagų – pelenų, sieros dioksido, šiltnamio efektą sukeliančių dujų. „Dauguma ūkininkų yra įsigiję alyvų deginimo krosnis, tačiau tą daryti galima tik įstačius specialius filtrus“, – pridūrė V.Nakutis. Ne pagal paskirtį naudojamos alyvos, kaip ir pesticidų pakuotės, kelia pavojų.

REKLAMA

Pesticidai pavojingiausi

Pasak specialistų, daugelis augalų apsaugos priemonių, naudojamų ūkyje, ne tik veikia žalingus organizmus, bet ir daro neigiamą poveikį žmonių organizmui bei aplinkai. Gamtosaugininkai tvirtina, kad pavojingiausia naudoti pesticidus. Aplinkai itin pavojingi stabilūs, lėtai skylantys pesticidai. Jie gali būti ne tik nuodingi žmogui bei faunai, bet ir užteršti pavojingais teršalais vandens telkinius, gruntinį vandenį bei dirvožemį. „Todėl dideliuose ūkiuose pesticidai turi būti laikomi specialioje patalpoje, atitinkančioje sanitarinius ir gamtosaugos reikalavimus. Minėtų reikalavimų privalo laikytis ir mažesnių ūkių savininkai“, – priminė specialistai. UAB „Žalvaris“ Kauno regiono vadovas teigė, kad ūkiuose pesticidų pakuotės neapskaitomos ir netvarkomos taip, kaip turėtų būti tvarkomos. Nors pesticidų pakuotes privalu naikinti kaip pavojingas atliekas, dauguma jų deginama arba perdirbama kaip antrinės žaliavos. „Siekiant nustatyti, ar pesticidų pakuotės pavojingos, buvo atlikti tyrimai. Jų rezultatai rodo, kad net apdorojus pakuotes pagal reikalavimus plastmasėje aptinkama pavojingų medžiagų likučių“, – sakė V.Nakutis.

REKLAMA
REKLAMA

Kitos atliekos

Atliekos turi būti surenkamos, saugomos ir rūšiuojamos taip, kad nekeltų pavojaus žmonių sveikatai, aplinkai. Todėl atliekų turėtojas pagal Atliekų tvarkymo įstatymą ir kitais teisės aktais nustatytą tvarką privalo pats tvarkyti atliekas arba perduoti jas atliekų tvarkytojui. Ūkiuose susikaupusią nenaudojamą buitinę techniką, galvaninius elementus (baterijas), automobilių akumuliatorius, tepalo, kuro ir oro filtrus, metalo, plastikines pakuotes, kitas pavojingas ir nepavojingas atliekas iš gyventojų surenka UAB „Žalvaris“. Pasak V.Nakučio, jų bendrovė nuolat rengia atliekų surinkimo akcijas, apie kurias gyventojai būna iš anksto informuojami ne tik regioninėje spaudoje, bet ir interneto tinklapyje. „Susikaupusias atliekas gali atvežti patys ūkininkai arba jas patys paimame. Galbūt tą pačią dieną, kai paskambinsite, ir neatvažiuosime, tačiau sutarsime, kada paimsime atliekas“, – sakė UAB „Žalvaris“ Kauno regiono vadovas. Ūkininkai pavojingų atliekų pakuotes turi laikyti tam skirtuose konteineriuose. Konteineriai ar pakuotės turi būti paženklinti pavojingų atliekų ženklinimo etiketėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų