Kontaktiniuose lęšiuose išaugintos kamieninės ląstelės gali paprastai ir nebrangiai pagydyti dėl ragenos pažeidimų regėjimo netekusius žmones.
Šį akių gydymo būdą išradę Australijos mokslininkai tvirtina, kad naujasis kamieninių ląstelių terapijos pasiekimas gali „stulbinamai“ pagerinti pacientų, kurių ragena pažeista dėl ligos ar traumos, regėjimą.
Toks efektas esą pasiekiamas per kelias savaites – gydymas yra nebrangus, reikalauja nedidelės chirurginės intervencijos ir minimalios pacientų hospitalizacijos, skelbia britų dienraštis „Daily Telegraph“. Pasak jo, jei pirminiai šios terapijos bandymai bus sėkmingi, naująjį metodą bus galima taikyti tūkstančiams dėl ragenos pažeidimų regėjimo netekusių britų. Be to, dėl savo pigumo jis taps prieinamas milijonams besivystančiose šalyse gyvenančių žmonių.
„Mes esame labai įkvėpti šio gydymo būdo. Visa procedūra yra absoliučiai paprasta ir pigi“, – tvirtina tyrėjų grupės vadovas, Naujojo Pietų Velso universiteto (Australija) mokslininkas daktaras Nickas Di Girolamo.
Australijos mokslininkai iš pacientų akių paimdavo dalį audinio su regeneracinėmis kamieninėmis ląstelėmis ir vėliau laboratorijoje ant kontaktinių lęšių paviršiaus išaugindavo papildomą jų kiekį. Po to lęšis su kamieninėmis paciento ląstelėmis buvo uždedamas ant pažeistos ragenos ir paliekamas 10 dienų. Per tą laiką kamieninės ląstelės, galinčios transformuotis į kito tipo ląsteles, „apgyvendindavo“ pažeistas audinio vietas ir „sulopydavo“ ragenos paviršių.
Pasak australų specialistų, per kelias savaites nuo šio gydymo pradžios pacientų regėjimas stulbinamai pagerėdavo. Nors ši terapija kol kas buvo naudojama tik ragenos pažeidimams gydyti, mokslininkų teigimu ji taip pat teikia viltį žmonėms, kuriems dėl tam tikrų akių ligų gresia apakimas.
Skelbiama, kad kol kas naujoji terapija buvo pritaikyta 3 pacientams. Dviems iš jų buvo smarkiai pažeista ragena operuojant piktybinius auglius, o vienas sirgo įgimta aniridija – liga, dėl kurios akyje visiškai ar iš dalies nėra rainelės. Ragena gali būti pažeista ir dėl kitų priežasčių – pavyzdžiui, dėl cheminio ar terminio poveikio, chemoterapijos ar bakterijų sukeltos infekcijos.
Australijos mokslininkų eksperimentinio gydymo rezultatai paskelbti žurnale „Transplantation“.
Pasak N. Di Girolamo, naujasis gydymo būdas žavi tuo, kad gydant rageną nereikia rimtų chirurginių operacijų – pakanka padaryti maždaug milimetro storio audinio nuopjovą, išauginti papildomą ląstelių kiekį laboratorijoje ir vėl jas „įsodinti“ į akį. Mokslininko teigimu, naudojant tokią terapiją besivystančiose šalyse neprireiks brangios medicininės įrangos – tereikia tik akių chirurgo ir laboratorijos ląstelėms auginti.
Australijos mokslininkai tikisi, kad jų išrastas metodas galės būti pritaikytas ir kitoms akies dalims, pavyzdžiui, tinklainei, gydyti. Jis esą taip pat galėtų praversti ir kitų žmogaus organų pažeidimo atvejais.
„Jei mes galime naudoti šią procedūrą akiai gydyti, nematau priežasčių, kurios neleistų jos taikyti gydant kitus svarbius organus ir audinius, pavyzdžiui, odą, kuri šiuo požiūriu labai panaši į rageną“, – cituoja dienraštis tyrimo vadovą.