"Rožinės panteros" iš buvusios Jugoslavijos
Vieną dieną skrybėlėti ponai, kitą - turistai su kuprinėmis, trečiąją - vyrai juodais kombinezonais... Tai vis plėšikų maskuotė.
Tokijas, 2004-ųjų kovas. Du elegantiškai apsirengę vyrai įeina į prabangią juvelyrinių dirbinių parduotuvę. Juos maloniai sutinkančio pardavėjo šypsena bematant dingsta, kai vyrai atstato ginklus į pardavėjus ir pagrobia daug brangenybių. Tarp jų "Grafienė Vandom" - visame pasaulyje žinoma koljė. Užpuolikų laimikis sudaro 25 milijonus eurų.
Sen Tropezas, 2005-ųjų rugpjūtis. Keturi vasariškai apsirengę "turistai" išsitraukia iš krepšių pistoletus juvelyrinėje parduotuvėje senojo uosto centre, o paskui, sušokę į lenktyninę valtį, pabėga su 2 milijonų eurų vertės grobiu.
Dubajus, 2007-ųjų balandis. Aštuoni piktadariai šturmuoja prabangaus komercinio centro juvelyrikos skyrių. Jie dviem automobiliais trenkiasi į vitriną, smūgiais apsvaigina tarnautojus ir per 80 sekundžių pagrobia brangenybių už 11 milijonų dolerių.
Londonas, 2007-ųjų liepa. Trys vyrai išlipa iš prabangaus automobilio ties Meiferio kvartalo juvelyrine parduotuve... Netrukus jie išeina su 6 milijonų vertės juvelyriniais dirbiniais ir laikrodžiais.
Jugoslavų mafija
Keturi negirdėto įžūlumo ir vikrumo įsiveržimai. Tai nesugaunamų "rožinių panterų" darbas. Per dešimtmetį ši plėšikų grupuotė susikrovė daugiau negu 100 milijonų eurų. Kas tai? Šių laikų arsenai lupenai? Jie užsisakinėja rūbus pas geriausius siuvėjus, važinėja prabangiausiais automobiliais ir skraido po visą pasaulį pirmąja klase. Šie apsišaukėliai džentelmenai yra pavojingi tipai, kuriems nesvetimas smurtas. Jie visi kilę iš buvusios Jugoslavijos - Serbijos, Bosnijos ar Kroatijos. Tai buvę milicininkai, lieję kraują Balkanų karuose po Jugoslavijos subyrėjimo. Būtent tuo ir galima paaiškinti jų brutalumą, pilną ginkluotę, karišką atliekamų operacijų tikslumą. Apie juos žinoma tik tiek, kad tai Tiranos - Belgrado mafija ir , kad šiame regione peršlifuojami vogti deimantai bei perdažomi aukštos kokybės laikrodžiai. Po to visa tai parduodama naujiesiems rusų milijardieriams. Ilgą laiką Interpolas šią gaują vadino tiesiog "jugais". Tai tęsėsi iki 2003-iųjų gegužės, kai buvo apiplėšta garsi juvelyrinių dirbinių parduotuvė Londone, Meiferio kvartale.
"Noriu pakeisti savo gyvenimą"
Tą dieną keturiasdešimtmetis serbas Nejbosa Deničius ateina prie parduotuvės durų. Puikiai apsirengusiam vyrui tarnautojas neabejodamas atidaro duris. Patekęs į vidų, serbas išsitraukia pistoletą, o po kelių sekundžių jau pabėga su brangakmeniais ir žiedu su nuostabiu safyru. Iš viso už 13 milijonų eurų...
Po kelių savaičių Anglijos policija sulaiko vieną iš N. Deničiaus bendrininkų. Kratos metu jo bute kremo veidui indelyje atranda brangųjį 3,5 milijono vertės pavogtąjį žiedą. Tokia pat slėptuvė kaip filme "Rožinė pantera".
Belgijoje birželio 14 dieną du vyrai įsiveržia į miesto juvelyrinę parduotuvę. Jie pasitiki savo taktika, ginklais ir brutalumu. Bet įsibrovėliams nepavyksta. Drąsus juvelyras netikėtai iššauna. Vienas iš plėšikų krinta negyvas iš karto, o kitas gauna kulką į nugarą ir tris dienas išbūna ligoninės lovoje be sąmonės. Tai Bobanas Stojkovičius. Ketvirtą parą jis atgauna sąmonę ir sako: "Viskas. Dabar jau noriu gyventi kitaip..."
Ir banditas prabyla. Jo prisipažinimai tiesiog stulbina. Jis papasakoja apie 40 apiplėšimų, įvykdytų 9 šalyse, ir išvardina 30 juose dalyvavusių "rožinių panterų" pavardes. Pats kartu su Goranu Dražičiumi ir Draganu Mikičiumi jis dalyvavęs net 5 juvelyrinių parduotuvių apiplėšimuose. Jau vien pagal šios trijulės išpuolius būtų galima parašyti scenarijų detektyviniam serialui. Pavyzdžiui, kartą jie perdažė prieš juvelyrinę parduotuvę esantį suolą, kad išvengtų ant jo sėdinčių liudininkų...
Minėti G. Dražičius ir D. Mikičius taip pat suimami, tačiau jie viską griežtai neigia. D. Mikičius teigia nepažįstąs kitų dviejų, o G. Dražičius tvirtina vieno apiplėšimo metu gulėjęs Belgrado ligoninėje. Taigi dėl tolesnių tyrimų tenka kreiptis į kitas užsienio šalis ir byla užsitęsia.
O 2005 metų spalio 15 dieną - nelauktas įvykis viename Prancūzijos kalėjime. Nusikaltėlis paleidžia seriją iš Kalašnikovo automato į sargybinį, o kitas tuo metu užsiropščia ant sienos ir permeta kopėčias į kalėjimo kiemo pusę... Taip du kaliniai persirita per sieną (vienas iš jų - D. Mikičius), šoka į vogtą furgoną ir nuvažiuoja. Kai policija bando jiems pastoti kelią, pasipila nauja šūvių serija. Vienas sargybinis sužeidžiamas į šlaunį, o iš kito atėmę ginklą, užpuolikai pasprunka.
"Neturiu su tuo nieko bendro!"
2008 metų gruodžio 1-ąją Šamberi mieste prasideda banditų teismas, tačiau D. Mikičius dar vis nesugautas. Puikiai prancūziškai kalbantis 35 metų B. Stojkovičius kartoja, kad jau viską pasakė. Esą jam už tai neatlyginta, jis nepasinaudojęs jokiomis malonėmis. Teisėjos paklaustas, ar jis priklausė "rožinėms panteroms", kaltinamasis tepasako: "Aš nežinau tokios organizacijos". Kai to paties paklausia G. Dražičiaus, šis tik gūžteli pečiais paniekinamai ir per visą teismo posėdį laikosi savo versijos: "Neturiu su tuo nieko bendro! Kurševelio apiplėšimo metu gulėjau Belgrado ligoninėje..."
Teismas tęsėsi tris dienas. Vis dar nesurastas D. Mikičius buvo už akių nuteistas 15 metų kalėti. G. Dražičius gavo 10 metų. Atsižvelgta į B. Stojkovičiaus bendradarbiavimą su policija - jis nuteistas tik 6 nelaisvės metams.
Interpolas visoms pasaulio policijoms išsiuntinėjo plėšikų sąrašus su jų nuotraukomis. Taip spalio 15 dieną Monake pavyko suimti 2 "panteras". Tą dieną trisdešimtmetis Dusko Poznanas su savo bendrininku, privažiavęs su "Audi A3", stabtelėjo prieš garsiąją "Ciribelli" juvelyrinę parduotuvę. Reikėjo įdėmiai apsidairyti, nustatyti kamerų įtaisymo vietas, saugumo taktiką, sudaryti parduotuvės vidaus planą... Atsitiko taip, kad pro juos važiuojantis automobilis šiek tiek susimėtė ir lengvai stuktelėjo D. Poznanui. Stuktelėjimas buvo nepavojingas, tačiau monakietis policininkas norėjo apsidrausti ir nusprendė nusivežti D. Poznaną į ligoninę. Be to, policininko neapleido jausmas, kad tas žmogus kažkur matytas, todėl paklausė, ar jis jau buvęs Monake. Šis atsakė čia esąs pirmą kartą - kaip turistas.
Komisariate policininkas prisiminė, kad tariamojo turisto portretas yra tarp Interpolo ieškomų nusikaltėlių nuotraukų. Be to, šis vyras - vienas iš "rožinių panterų" vadų! 2004-ųjų metų balandžio įsiveržimas Dubajuje - jo "žygis". Taigi po kelių minučių abu vyrukai buvo suimti. Jie laukia kalėjime, kol bus išvežti į Dubajų arba Šveicariją, kur jie kaltinami vien per 2005 metus padarę mažiausiai 6 ginkluotus apiplėšimus.
Brangenybės už 80 milijonų eurų
Džiaugtis, aišku, dar anksti. Gruodžio 5 dieną Paryžiuje iš juvelyro Hario Vinstono pavogta brangenybių už 80 milijonus eurų. Prancūzijoje tai tikras rekordas. Tą dieną keturi vyrai (du iš jų - persirengę moterimis) įsiveržė į minėtą parduotuvę. Akivaizdu, kad jie buvo gerai informuoti, nes žinojo kai kurių tarnautojų pavardes ir slėptuves, kuriose laikomos neeksponuojamos brangenybės. Tai vėl "rožinių panterų" darbas? Gali būti, nes įsibrovėliai kalbėjo su rytietišku akcentu. Ar tai kerštas už trims jų sėbrams skirtą bausmę? Kol kas tenka tik spėlioti.
Paruošė Ona Naruševičienė
1