Ketvirtadienį paskelbus, kad interneto milžinės „Google“ projektas „Street view“ visa apimtimi startavo Lietuvoje, pasigirdo ne tik džiaugsmingų teigiamų įvertinimų, bet ir nusivylimų, kad išvengti asmens privatumo pažeidimų vis dėlto nepavyko.
Internete jau galma rasti daugybę nuotraukų, kuriose užfiksuoti gana aiškia matomi automobilių numeriai ar žmonių veidai. Negana to, galima išvysti, ką žmonės laiko balkonuose, arba per namų langus pažvelgti į tai, ką jie turi namuose. Tiesa, tokie atvejai yra gana reti. Kai kurie žmonės taip pat juokaudami pasiskundė, kad „Google“ neužmaskavo naminių gyvūnų nuotraukų.
Buvęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius, dar pernai aktyviai pasisakęs už „Street view“ įgyvendinimą Lietuvoje, savo „Facebook“ paskyroje džiaugsmingai sutiko žinią apie „Google“ projektą. „Gal kažkam ir nepatinka, bet aš džiaugiuosi, kad ši paslauga, o kartu ir Lietuvos grožis (na, kai kur gal ir ne tik grožis) prasiveržė pro biurokratines užtvaras, ir kad aš prie to prisidėjau“, – rašo R. Šimašius.
Tuo metu vienas aktyvesnių „Street view“ priešininkų Liutauras Ulevičius savo paskyroje paskelbė savo šeimos nuotrauką ir retorinį klausimą: „Taip, GSMV yra ir dalis mano šeimos :) spėkit, ar bluras (red. pastaba: veidų maskavimo funkcija) sėkmingai pritaikytas?“
Naudojama speciali technologija
„Google“ savo tinklalapyje skelbia, kad asmenų veidai ir automobilių numeriai yra maskuojami naudojant specialiai sukurtą technologiją. Teigiama, kad ji naudojama visuose „Street view“ projektuose. „Google “ taip pat tvirtina, kad technologija leidžia taip užmaskuoti veidus ir numerius, kad „jie būtų neatpažįstami“.
Primename, kad 2012 metais „Google“ siekiant pradėti įgyvendinti projektą – fotografuoti Lietuvos gatves – Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija (VDAI) išreiškė nuomonę, kad viešinant tokius vaizdus kyla grėsmė žmogaus teisei į privataus gyvenimo neliečiamumą. Pagrindine problema buvo įvardijama „Google“ automobilio nufotografuoti praeivių veidai ir automobilių numeriai.
Tuomet VDAI leidimo „Google“ neišdavė, tačiau įsitraukus aukščiausiems šalies pareigūnams problema buvo išspręsta. Tuomet užtikrinta, kad „Google“ vykdydama projektą nepažeis asmens teisių į privatumą.
Ką daryti, jei „Google“ užtiko jus nepadoria poza?
Praktika užmaskuoti žmonių veidus ir automobilių numerius pradėta naudoti tik 2008 metais, tačiau nuo to laiko taip pat neišvengta ieškinių dėl teisių į privatumą pažeidimų. Kai kurios šalys vis dar neleidžia „Google“ vykdyti projekto arba yra stipriai jį apribojusios ir leidžia apžiūrinėti tik tam tikrus objektus.
Dar 2010 metais, praėjus vos keletui metų po „Google Maps Street View“ projekto pradžios, „Google“ Prancūzijoje buvo nubausta rekordine 100 tūkst. eurų bauda už netinkamai renkamus ir tvarkomus duomenis.
Vis dėlto ką daryti, jei „Google“ automobilis nufotografavo jus taip, kad veidą galima nesunkiai atpažinti? Jums paprasčiausiai reikia susisiekti su „Google“ ir pranešti, kad nuotrauką reikia užmaskuoti. „Youtube“ netgi pateikiama vaizdinė informacija, kaip tą padaryti ir kaip į jūsų užklausą reaguoja „Google“.