Vienas nedidelis tyrimas Italijoje rodo, kad užsikrėtę koronavirusu asmenys, net ir pasveikę, vis dar kenčia nuo ligos simptomų – daugelis net kelis mėnesius po oficialaus pasveikimo.
Romoje gydytiems Covid-19 pacientams buvo pasiūlyta dalyvauti tyrime, kurio metu siekiama išsiaiškinti, kaip sekasi sveikti persirgus koronavirusu. 143 asmenys (amžius – 19-85 metai, amžiaus vidurkis – 57 metai) sutiko padėti mokslininkams. Vidutiniškai jie praleido 13 dienų ligoninėje gydymo metu, apie 20 proc. iš jų prireikė dirbtinio kvėpavimo aparato pagalbos, kad pasveiktų.
Praėjus apie 60 dienų po to, kai šiems pacientams buvo nustatytas neigiamas SARS-CoV-2 viruso testas, mokslininkai vėl juos ištyrė. Nė pas vieną iš jų nebuvo aptiktas koronavirusas, tačiau tik 13 proc. iš tyrime dalyvavusių asmenų neturėjo jokių Covid-19 simptomų. Net pusė jų turėjo mažiausiai tris tipinius šios ligos simptomus.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai buvo šie: nuovargis, kurį sekdavo apsunkintas kvėpavimas, sąnarių skausmai, krūtinės skausmai. Daugiau nei 10 proc. vis dar kosėjo, panašiai tiek žmonių taip ir nesugrįžo skonio pojūtis.
Toli siekiančių išvadų iš šio tyrimo daryti neišeis, rašoma „Arstechnika“, nes jo imtis yra per maža. Maža to, tyrimo dalyvių buvo prašoma prisiminti simptomus, kuomet jie gydėsi ligoninėje, vietoje to, kad būtų nurašyti nuo jų ligos istorijos. Taip pat kai kurie įvardinti simptomai – pavyzdžiui, galvos skausmai – yra gana universalūs ir gali pasireikšti dėl daugelio priežasčių.
Tačiau tokie tyrimai gali būti geras pagrindas rimtesnėms studijoms, o taip pat ir valstybių valdžių atstovams, kuriems reiks priimti sprendimus dėl tolimesnių veiksmų kovoje su koronaviruso pandemija.