„Tinkamiausia dovana vaikui yra ta, kurios jis labiausiai nori ir nusipelno, todėl svarbiausia – išgirsti vaiko norą. Labai gerai, jeigu su vaiku kalbamasi iš anksto, paaiškinama, kad dovanos šiaip sau neatsiranda, kad jų vertė ir dydis priklauso nuo jo elgesio, – sako A. Segal. – Didžiausia klaida, kurią gali padaryti tėvai, tai neteisingas dovanos pateikimas. Vaikas turi suprasti, kad jis tos dovanos nusipelnė. Vaikui, kaip ir bet kuriam suaugusiam, svarbu pamatyti, kad ir tėvai džiaugiasi dovanodami, svarbu pajausti teigiamą ir jaukią šeimyninę atmosferą. Tad dovanojant dovaną, net ir keli tėvų pasakyti žodžiai gali turėti lemiamą reikšmę vaiko įspūdžiui“.
Specialistas įsitikinęs, kad vaikams reikia kuo daugiau įvairovės. Kokia ta įvairovė – daugybė skirtingų robotų ar minkštų žaislų, o gal tradicinių ir šiuolaikinių žaislų rinkinys – priklauso nuo tėvų požiūrio ir aplinkos, kurioje vaikas yra. Stebint šiuolaikinių žaislų pasirinkimą, galima rasti daugybę įdomių ir tuo pačiu metu lavinančių žaislų ir žaidimų. Būtent vaizduotės lavinimas ir bendravimo su šeimos nariais, draugais skatinimas turėtų būti pagrindiniai kriterijai, renkant kalėdinę dovaną vaikui.
Šiais laikais žaislų ir žaidimų pasirinkimas yra labai didelis – kaip ir vaikų norai bei poreikiai, kuriuos dažniausiai formuoja filmai bei reklamos. Remiantis jomis ir psichologinėmis teorijomis, galima išskirti kelis dovanų variantus įvairių amžiaus grupių vaikams:
1. 0–3 metai. Tokio amžiaus vaiko norai turi būti pildomi čia ir dabar, o pagrindiniai poreikiai – valgymas ir miegas. A. Segal nuomone, tokiam vaikui nėra prasmės dovanoti materialią dovaną, puikiai tiks skanėstas, kuris bus suvalgytas nedelsiant arba kažkas praktiško, suteikiančio papildomo komforto ir gerinančio miego kokybę. Žinoma, galima išrinkti ir pagal amžių tinkantį žaislą. Pasak parduotuvių tinklo „Žaislų Planeta“ atstovės Agnės Uleckaitės, šio amžiaus vaikams dažniausiai renkamos tokios dovanos, kurios lavina vaiką, pvz., lavinamasis kamuoliukas, šnekantis meškutis, taip pat nesudėtingi konstruktoriai. Būtent šiais metais populiariausi tokio stiliaus žaislai – kalbanti lėlė kūdikis, mediniai traukinukai, įvairūs lavinamieji žaislai, kur reikia dėlioti pagal spalvą, formą ir pan.
2. 3–4 metai. Šio amžiaus vaikai jau kalba, pradeda bendrauti su bendraamžiais tiek darželiuose, tiek už jų ribų. Dovana gali būti orientuota į bendravimo stiprinimą bei į socialinių įgūdžių lavinimą, pvz.: žaislai, kuriais reikia žaisti keliese. Vienas populiaresnių tokio tipo žaidimų yra „Lego“ konstruktoriai, taip pat kolekcinės figūrėlės. Taip pat tiks žaislai, kurie lavina vaizduotę, pvz.: knygos, spalvinimo knygutės, meniniai žaislai, pavyzdžiui, specialus ryškiems „saldumynams“ lipdyti skirtas plastilinas, įvairūs muzikiniai žaislai ir t.t..
3. 4–7 metai. Šiuo periodu vaikai yra tarsi mokslininkai, nagrinėjantys aplinkinį pasaulį, be to, dažnai jau pradedama ruoštis ir mokyklai. Atsižvelgiant į tai galėtų būti renkamos ir dovanos: knygos (enciklopedijos), sportinis inventorius ar abonentas į sportinį būrelį, įvairūs žaislai, susiję su technologijomis (kompiuteriai, robotika ir pan.). Pasak A. Uleckaitės, šio amžiaus vaikams žaislų pasirinkimas yra didžiausias. Šiuo metu populiariausi žaislai yra dinozauras robotas, kuris reaguoja į šeimininko judesius, demonstruoja įvairias emocijas, atlieka triukus bei rodo savo nasrus ir riaumoja; mokomasis pasaulio gaublys su vairalazde valdomu aplink jį skriejančiu lėktuvėliu, įvairios kolekcinės figūrėlės, pavyzdžiui, berniukams – vėžliukai nindzės, mergaitėms – rožiniai mažiukai poniai, pasakų gyvūnėliai ar lėlės monstrės.
4. 7–10 metų. Šiame amžiuje tarp vaikų atsiranda natūrali konkurencija, noras būti geriausiu, išryškėja individualūs poreikiai ir norai. Pasak psichologo, būtent tokio amžiaus vaikui reikia rinkti dovaną, kuri labiausiai atitinka jo norus bei lūkesčius. Berniukams puiki dovana galėtų būti radijo bangomis valdomas automobilis ar skraidyklė – tai vienas populiariausių žaislų šiais metais. Tuo tarpu mergaitėms – vėlimo vilna mašina, interaktyvieji šuniukai robotai.
5. 10–14 metų. Kaip ir ankstesniame periode, šio amžiaus vaikui dovanos turi būti parinktos individualiai. A. Segal atkreipia dėmesį, kad vaikai jau tampa paaugliais, todėl jų norai, poreikiai bei realaus pasaulio suvokimas yra unikalūs, be to, pačių vaikų savęs suvokimas yra labai skirtingas. Kaip dovana tiks viskas, kas leis išsiskirti iš minios, pasirodyti bei pademonstruoti savo gebėjimus. Pavyzdžiui, mėgstamos spalvos megztinis, firminiai sportiniai bateliai ar sporto inventorius. Galbūt vaikas domisi technologijomis? Tuomet jam puiki dovana būtų vaikiškas išmanusis laikrodis, kuris ne tik rodo laiką, bet ir fotografuoja, filmuoja, įrašo balsą, turi tris žaidimus.
6. Nuo 14 metų paauglys jau pradeda save identifikuoti, pradeda galvoti, kuo jis nori būti, kokį darbą dirbti (be abejonės, viskas dar šimtą kartų pasikeis, bet tuo periodu paaugliui atrodo visai kitaip). Renkant dovaną paaugliui, reikia atsižvelgti į daugybę faktorių, darančių įtaką jo norams ir nuotaikai. Žaislai jam jau netiks, dovana gali būti artimesnė suaugusiųjų pasauliui.